Bart De Wever

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bart De Wever
BartDeWever.jpg
Data i miejsce urodzenia 21 grudnia 1970
Mortsel
Przewodniczący Nowego Sojuszu Flamandzkiego
Przynależność polityczna Nowy Sojusz Flamandzki
Okres urzędowania od 2004
Poprzednik Geert Bourgeois

Bart Albert Liliane De Wever (ur. 21 grudnia 1970 w Mortsel) – belgijski i flamandzki polityk, od 2004 przewodniczący Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA), od 2013 burmistrz Antwerpii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia magisterskie z zakresu historii na Uniwersytecie Katolickim w Leuven. Działał w tym czasie w organizacjach studenckich – liberalnej LVSV (Liberaal Vlaams Studentenverbond) i katolickiej KVHV z Antwerpii (Katholiek Vlaams Hoogstudentenverbond). Pełnił funkcję redaktora naczelnego "Tegenstroom" i "Ons Leven". Pracował jako asystent na uczelni, m.in. przy pisaniu encyklopedii ruchu flamandzkiego (Nieuwe Encyclopedie van de Vlaamse Beweging).

W 2004 uzyskał mandat posła do Parlamentu Flamandzkiego. W tym samym roku zastąpił Geerta Bourgeois na stanowisku przewodniczącego Nowego Sojuszu Flamandzkiego. W 2007 został wybrany do rady miejskiej w Antwerpii. W tym samym roku w wyborach parlamentarnych z powodzeniem kandydował do federalnej Izby Reprezentantów z listy kartelu wyborczego N-VA i flamandzkich chadeków (CD&V). Brał udział w negocjacjach koalicyjnych nad powołaniem nowego gabinetu, ostatecznie jego ugrupowanie pozostało poza koalicją współtworzącą rząd Yves'a Leterme.

W 2008 Bart De Wever doprowadził do zerwania sojuszu z CD&V. Na skutek wyborów regionalnych w 2009 powrócił do sprawowania mandatu deputowanego w Parlamencie Flamandzkim. W wyborach w 2010 jego partia uzyskała najwięcej mandatów w obu izbach parlamentu federalnego (sam został wybrany do federalnego Senatu). W konsekwencji król powierzył mu funkcję "informatora" (informateur), odpowiedzialnego za koordynację rozmów prowadzących do wyłonienia nowego rządu[1], misja ta zakończyła się jednak niepowodzeniem. 1 stycznia 2013 objął urząd burmistrza Antwerpii. W 2014 wybrany ponownie do Izby Reprezentantów.

Przypisy

  1. Informateur: De Wever gaat opdracht in totale discretie afhandelen (niderl.). metrotime.be, 17 czerwca 2010. [dostęp 17 czerwca 2010].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]