Baruch Goldstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Baruch Goldstein (ברוך גולדשטיין, ur. 9 grudnia 1956 na Brooklynie, zm. 25 lutego 1994) – amerykański-izraelski lekarz, skrajnie prawicowy fundamentalista żydowski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wyemigrował do Izraela w 1983, zaraz po skończeniu studiów medycznych na Yeshiva University.

25 lutego 1994 roku dokonał w Hebronie masakry, zabijając 29 modlących się Palestyńczyków. Uzbrojony w amerykański karabin M16 i wyposażony w plecak z nabojami wtargnął do Groty Patriarchów, gdzie otworzył ogień do Palestyńczyków[1]. Pozostali przy życiu Palestyńczycy zlinczowali terrorystę, kiedy zmieniał kolejny magazynek. W wyniku zamieszek po tym ataku zginęło dalszych 26 Palestyńczyków i 2 Izraelczyków.

Grób Barucha Goldsteina

Grób Goldsteina, postawiony przez osadników z Hebronu, znajdował się przy wjeździe do osiedla żydowskiego Kirjat Arba pod Hebronem. Znajdował się na nim napis, głoszący że Goldstein był świętym, który zginął jako męczennik. Było to miejsce pielgrzymek dla religijnych ekstremistów i nacjonalistów w Izraelu. Grób ten został mocą ustawy zlikwidowany przez władze izraelskie w roku 1999.

Wielbicielem Barucha Goldsteina był Jigal Amir, działacz religijnej skrajnej prawicy, który 4 listopada 1995 roku zamordował premiera Izraela Icchaka Rabina, zwolennika pokojowych negocjacji z Palestyńczykami.

Goldstein pozostawił żonę i czworo dzieci. Jego czyn został potępiony przez rząd izraelski i znaczną większość społeczeństwa jako niemoralny akt terroryzmu[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sarah Freishtat: CIA paper cites Jewish acts of terrorism (ang.). JTA.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]