Barwinek (Kielce)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Osiedle Barwinek widziane z Góry Hałasa w Paśmie Dymińskim
Barwinek widziany ze Wzgórza Kadzielniańskiego, w tle Pasmo Dymińskie
Dzielnice i osiedla Kielc, Barwinek ma na mapie nr 38

Barwinek – część[1][2] Kielc, znajdująca się na południowych obrzeżach miasta. Początkowo wieś, w 1866 roku została włączona w granice miasta[3]. Znajduje się tu zabudowa jednorodzinna oraz osiedla złożone z bloków mieszkalnych: os. Barwinek (spółdzielni Pionier[4], pomiędzy ulicami Czachowskiego i Popiełuszki), os. Ściegiennego (tej samej spółdzielni[4], pomiędzy ulicami Ściegiennego i Plater, w pobliżu Baranówka) oraz os. Zacisze[5][6] (spółdzielni Domator[7], wokół skrzyżowania ulic Szwedzkiej i Litewskiej[8]).

Na terenie Barwinka znajduje się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 16, w skład którego wchodzą Szkoła Podstawowa nr 32 im. Janusza Kusocińskiego, Gimnazjum nr 16 oraz Przedszkola Samorządowe nr 3 i 39. Znajduje się tu również osiedlowy klub "Klub na BarWinKu" organizujący czas wolny dzieciom i młodzieży.

Przy skrzyżowaniu ul. Wrzosowej z aleją ks. Jerzego Popiełuszki znajduje się hipermarket budowlany Castorama. Na terenie Kawetczyzny swoją siedzibę ma zakon Karmelitanek Bosych. Barwinek należy do parafii św. Stanisława BM.

Barwinek przecina ulica ks. Piotra Ściegiennego będąca drogą wylotową na Tarnów. Od strony wschodniej Barwinek ograniczony jest aleją ks. Jerzego Popiełuszki, która jest częścią drogi krajowej nr 73.

Od południa graniczy z Pasmem Posłowickim i Pasmem Dymińskim wchodzącymi w skład Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego

Przez Barwinek przechodzi szlak turystyczny niebieski niebieski szlak turystyczny z Chęcin do Łagowa.

Po wschodniej stronie osiedla (Aleja Jerzego Popiełuszki) kursują autobusy komunikacji miejskiej linii:

 • 1 - z Bukówki w kierunku Dobromyśla (przez ul. Tarnowską, Seminaryjską, Żytnią, Grunwaldzką, Jagiellońską, Krakowską i Białogon)
 • 11 - z Sukowa i Bukówki w kierunku ul. bpa Kaczmarka ulicami: Tarnowską, Źródłową, Aleją IX Wieków Kielc i Paderewskiego)
 • 25 - z Bukówki w kierunku Malikowa (ulicami: Tarnowską, Źródłową, Aleją IX Wieków Kielc, Paderewskiego, Żytnią, Grunwaldzką i Piekoszowską lub Szajnowicza-Iwanowa)
 • 33 - z Bukówki w kierunku Osiedla Dąbrowa (ulicami: Tarnowską, Wojska Polskiego, Żeromskiego, Seminaryjską, Żytnią, Żelazną, Okrzei, Zagnańską, Osiedle Sieje i Witosa)
 • 34 - z ul. Wrzosowej w kierunku Osiedla Kochanowskiego (przez: Tarnowską, Źródłową, Aleję Solidarności, Słoneczne Wzgórze, Orkana, Klonową, Jesionową, Zagnańską, Okrzei, Żelazną, Żytnią i Ściegiennego)
 • 45 - z Młynka Brudzowskiego i Morawicy w kierunku Osiedla Ślichowice przez Tarnowską, Seminaryjską, Żytnią, Grunwaldzką i Osiedle Pod Dalnią)
 • 104 - z Bukówki w kierunku Osiedla Sieje (przez: Tarnowską, Osiedle Zagórska-KSM /powrót przez Sandomierską/, Aleję Solidarności, Słoneczne Wzgórze, Osiedle Na Stoku, Warszawską, Osiedle Dąbrowa i Witosa)
 • 108 - z Bukówki w kierunku Osiedla Ślichowice (przez: Tarnowską, Seminaryjską, Ściegiennego, Husarską, Szczepaniaka, Kusocińskiego szpital, Pakosz, Krakowską, Osiedle Podkarczówka, Jagiellońską, Grunwaldzką i Osiedle Pod Dalnią)
 • 112 - z Bukówki w kierunku Malikowa (przez: Tarnowską, Źródłową, Aleję Solidarności, Osiedle Świętokrzyskie, Słoneczne Wzgórze, Orkana, Klonową, Jesionową, Łódzką, Pawią, Osiedle Herby, 1 Maja i Batalionów Chłopskich).

Natomiast po stronie zachodniej (ul. Ściegiennego) autobusy linii:

 • 2 - z Posłowic lub Dymin w kierunku pętli na Kolberga (przez: Aleję Legionów, ulicę Żytnią, Grunwaldzką oraz Jagiellońską i Hożą na Osiedlu Czarnów)
 • 27 - z pętli Szajnowicza-Iwanowa/Puscha oraz z ulicy Krakowskiej, Sitkówki, Kowali i Bilczy w kierunku tej samej pętli (przez: Żytnią, Grunwaldzką i Osiedle Pod Dalnią) tylko w jedną stronę!
 • 29 - z pętli Szajnowicza-Iwanowa/Puscha w to samo miejsce przez Dyminy, Bilczę, Kowalę, Sitkówkę, ulicę Krakowską, Żytnią, Grunwaldzką i Os. Pod Dalnią) tylko w jedną stronę!
 • 30 - z pętli Ściegiennego Lecznica w kierunku ulicy Sikorskiego Na Stoku (przez Aleję Legionów, ulicę Seminaryjską, Źródłową, Aleję Solidarności, Słoneczne Wzgórze i ul. Warszawską)

[9].

Nazwa Barwinek po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach w 1825 r. i jest związana z rośliną barwinek hodowaną w tutejszych ogrodach[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju), integralne części miasta Kielce
 2. Kielce nie posiadają jednolitego, usankcjonowanego ustawą podziału administracyjnego, stąd nazwanie Barwinka osiedlem lub dzielnicą może prowadzić do błędu
 3. Zenon Guldon, Adam Massalski, Historia Kielc do roku 1945, Kielce 2000, ​ISBN 83-913593-0-1
 4. a b Administracja | Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Pionier
 5. Echo Dnia 6.06.2007, Gazeta Wyborcza Kielce 13-04-2008 18-04-2008 04-08-2008 15-07-2003
 6. Osiedle "Zacisze" - Kielce, wikimapia.org [dostęp 2017-11-22] (pol.).
 7. Spółdzielnia mieszkaniowa 'DOMATOR' - Strona główna, www.smdomator.pl [dostęp 2017-11-22].
 8. Miejski System Informacji Przestrzennej Kielce
 9. ZTM Kielce
 10. Władysław Dzikowski, Danuta Kopertowska, Toponimia Kielc, Warszawa-Kraków 1976