Barwnica pacyficzna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Barwnica pacyficzna
Eclectus infectus
Steadman, 2006
Ilustracja
Ilustracja z 1793, prawdopodobnie[1] przedstawia barwnicę pacyficzną
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Gromada ptaki
Nadrząd neognatyczne
Rząd papugowe
Rodzina papugi wschodnie
Podrodzina papugi wschodnie
Plemię Psittaculini
Rodzaj Eclectus
Gatunek barwnica pacyficzna
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 EX pl.svg

Barwnica pacyficzna (Eclectus infectus) – gatunek średniej wielkości wymarłego ptaka z rodziny papug wschodnich, jeden z dwóch przedstawicieli rodzaju Eclectus (obok barwnicy, Eclectus roratus). Opisany w 2006 roku.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy barwnicę pacyficzną opisano w 2006 na łamach „Pacific Science”. Za holotyp posłużyło łącznie 21 kości, odnalezionych na trzech wyspach Tonga (ʻUiha, ʻEua, Lifuka) i na jednej z wysp Vanuatu (Malekula). Jest to drugi, obok niewymarłej jeszcze barwnicy, przedstawiciel Eclectus. Epitet gatunkowy infectus oznacza z łaciny zabarwiony lub poplamiony i odnosi się do przypuszczalnie barwnego upierzenia gatunku[3].

Barwnicę pacyficzną opisano na podstawie holotypu – kości udowej – i paratypów, datowanych na holocen i późny plejstocen. Od E. roratus odróżniają ją m.in. solidniej zbudowane nogi i czaszka. Przedstawiciele gatunku mieli mniejsze skrzydła niż drugi żyjący gatunek Eclectus. Skok z wyspy Lifuka jest niemal identycznej długości, co u barwnicy, jednak wszystkie pozostałe kości kończyn dolnych u nowo opisanego gatunku są dłuższe.

Wymarcie[edytuj | edytuj kod]

Prawdopodobnie wymieranie barwnicy pacyficznej rozpoczęło się 3000 lat temu, kiedy Tonga i Vanuatu zaczęli zasiedlać ludzie[3]. Możliwe, że na tongańskim archipelagu Vavaʻu barwnica pacyficzna nie wymarła co najmniej do 1793. W raporcie z wyprawy Alessandra Malaspiny na Tonga znalazła się ilustracja przedstawiająca papugę, która prawdopodobnie jest barwnicą pacyficzną. Jedynym rdzennym gatunkiem papugi na Tonga jest loreczka modroczapkowa (Vini australis); na Tonga introdukowano fidżijkę kasztanowatą (Pyrrhulopsis tabuensis), której wygląd dzioba wyraźnie odbiega od tego u ptaka na ilustracji. Opis pod ilustracją Malaspiny brzmiał Loro de Babau | Todo verde (Papuga z Vava'u, cała zielona). Loreczka modroczapkowa, choć większość jej upierzenia jest zielona, ma również fragmenty upierzenia innej barwy. Do tego dziób przedstawionej na ilustracji papugi jest masywny jak u Eclectus, a okolice stawu skokowego nagie (u loreczki modroczapkowej porastają je pióra)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Olson, Storrs L.. Birds, including extinct species, encountered by the Malaspina Expedition on Vava'u, Tonga, in 1793. „Archives of natural history”. 33 (1), s. 32–42, 2006. 
  2. Eclectus infectus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. a b David W. Steadman. A New Species of Extinct Parrot (Psittacidae: Eclectus) from Tonga and Vanuatu, South Pacific. „Pacific Science”. 60 (1), s. 137–145, 2006.