Barycheloides concavus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Barycheloides concavus
Raven, 1994
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

ptaszniki

Rodzina

Barychelidae

Podrodzina

Barychelinae

Rodzaj

Barycheloides

Gatunek

Barycheloides concavus

Barycheloides concavusgatunek pająków z infrarzędu ptaszników i rodziny Barychelidae. Występuje endemicznie na Nowej Kaledonii. Zasiedla lasy deszczowe.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1994 roku przez Roberta Ravena[1][2]. Jako lokalizację typową wskazano Mont Koghis w Prowincji Południowej Nowej Kaledonii. Epitet gatunkowy oznacza po łacinie „wklęśnięty” i nawiązuje do kształtu wieczek do norek budowanych przez ten gatunek[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Samice osiągają 24 mm długości ciała i 10,1 mm długości karapaksu. Karapaks jest w zarysie prawie jajowaty, ubarwiony pomarańczowobrązowo z ciemniejszą częścią głowową, porośnięty srebrnymi włoskami i czarnymi szczecinkami. Jamki karapaksu są szerokie, głębokie i silnie zakrzywione. Szczękoczułki są ciemnorudobrązowe, porośnięte czarnymi szczecinkami. Bruzda szczękoczułka u samicy ma 7 dużych zębów na krawędzi przedniej oraz od 15 do 20 małych ząbków w części środkowo-nasadowej, przechodzących w środkowy szereg 12 małych zębów. Rastellum wykształcone jest w formie masywnego wyrostka o kształcie ściętego stożka, uzbrojonego w silne kolce. Szczęki zaopatrzone są w od 17 do 20 tępych kuspuli. Odnóża są jasnopomarańczowobrązowe. Samica ma silne ciernie bazyfemoralne, a na udach i rzepkach dwóch ostatnich par odnóży ponadto silne kolce cierniowate. Wszystkie pary odnóży mają na pazurkach po trzy krótkie zęby. Opistosoma (odwłok) ma na wierzchu jasnobrązowy wzór, formujący w tyle trzy szewrony. Spód opistosomy jest jasny z poprzeczną, brązową linią przed kądziołkami. Genitalia samicy mają dwie spermateki, każda o formie kopulastego guzka z długim, pofalowanym płatem[1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pająk ten występuje endemicznie na górze Mont Koghis w Prowincji Południowej Nowej Kaledonii. Zasiedla tam lasy deszczowe z udziałem dużych, bezpiennych paproci. Stwierdzany był na wysokości około 500 m n.p.m.[1]

Ptasznik ten buduje rurkowatą norkę o kształcie litery „L”, której każde ramię ma od 3 do 7 cm długości. Wejście do norki znajduje się na głębokości od 1 do 3 mm poniżej poziomu gleby i zamknięte jest wyraźnie wklęśniętym wieczkiem o grubości około 1 mm[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e R.J. Raven. Mygalomorph spiders of the Barychelidae in Australia and the western Pacific. „Memoirs of the Queensland Museum”. 35, s. 291–706, 1994. 
  2. Gen. Barycheloides Raven & Churchill, 1992. [w:] World Spider Catalog Version 21.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2021-01-03].