Barykada (obraz George’a Bellowsa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Barykada
Ilustracja
Autor

George Bellows

Data powstania

1918

Medium

Olej na płótnie

Wymiary

122,2 × 212,1 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Birmingham (Alabama)

Lokalizacja

Birmingham Museum of Art

Barykada (ang. The Barricade) – obraz olejny namalowany przez amerykańskiego malarza i litografa George’a Bellowsa w 1918. Obraz znajduje się w zbiorach Birmingham Museum of Art w amerykańskim mieście Birmingham (stan Alabama)[1].

George Bellows poruszony doniesieniami o okrucieństwach popełnianych na ludności cywilnej w czasie I wojny światowej, odstąpił od swoich typowych dzieł malarskich i namalował pięć dużych płócien „wojennych”, aby zwrócić uwagę na los cywilów. Obraz Barykada jest artystycznym wyobrażeniem incydentów podczas niemieckiej inwazji na Belgię w sierpniu 1914, kiedy to żołnierze niemieccy budowali barykady używając belgijskich cywilów jako „ludzkie tarcze”. Ponieważ Bellows nie był świadkiem tych incydentów, amerykański artysta Joseph Pennell oskarżył Bellowsa że nie miał prawa namalować Barykady na co ten odpowiedział, że nie miał świadomości iż Leonardo da Vinci „miał mandat do namalowania Ostatniej Wieczerzy[1].

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Na obrazie przedstawiono „ludzkie tarcze” jako akty, podkreślając ich bezbronność i wygląd odwołujący się do wizerunku świętych męczenników na obrazach. Żołnierze Armii Cesarstwa Niemieckiego w ciemnozielonych mundurach są dla nich tłem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]