Barzan Ibrahim al-Tikriti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Barzan Ibrahim al-Tikriti
Data i miejsce urodzenia 17 lutego 1951
Tikrit
Data śmierci 15 stycznia 2007
Rodzaj działalności polityk, szef bezpieki
Szef Muchabaratu
Okres urzędowania od lat 70. XX wieku
do 2003

Barzan Ibrahim al-Tikriti arabski برزان إبراهيم التكريتي (ur. 17 lutego 1951 w Tikricie, zm. 15 stycznia 2007) – iracki polityk, przyrodni brat Saddama Husajna i jeden z jego najbliższych współpracowników, szef irackiej służby bezpieczeństwa – Muchabaratu.

Należał do grona najbardziej zaufanych doradców Saddama Husajna, po zamachu na dyktatora w Dudżail w 1982 r., uczestniczył w odwecie na ludności szyickiej i wymordowaniu 148 podejrzanych. Jako szef Muchabaratu, odpowiada za tortury i masowe mordy na więźniach politycznych.

Po ataku USA i ich sojuszników na Irak wiosną 2003 roku, znalazł się na słynnej Amerykańskiej Talii Kart, pod numerem 38.

Przekazany władzom irackim, był sądzony wspólnie z Awadem Hamidem al-Bandarem, Saddamem Husajnem i Tahy Yassinem Ramadanem, za mord na 148, spośród 399 szyitów zatrzymanych w 1982 r. W czasie procesu odmówił zeznawania przeciwko Husajnowi, uznając go za prawowitego prezydenta Iraku, jednocześnie twierdził, że w zamian za zeznania amerykanie oferowali mu wolność i stanowisko polityczne. Sąd skazał go na śmierć, wyrok wykonano 15 stycznia 2007 r., przez powieszenie, mimo iż w pierwszej wersji media donosił iż miał być stracony wspólnie z Saddamem Husajnem 30 grudnia 2006. Podczas egzekucji z powodu zbyt długiej liny doszło do dekapitacji[1]. Razem z Barzanem Ibrahimem al-Tikritim, stracono Awada Hamida al-Bandara.

Przypisy