Przejdź do zawartości

Basterowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Basterowie
Ilustracja
Basterowie, 1915 rok
Populacja

ok. 35 tys.

Miejsce zamieszkania

Namibia (Rehoboth)

Język

afrikaans

Religia

kalwinizm

Grupa

Koloredzi

Basterowie (ang. Basters, także: Rehoboters, Rehoboth Basters, nama !Gora) – grupa etniczna z Namibii, potomkowie ciemnoskórych kobiet Khoikhoi i pierwszych holenderskich kolonistów. Zamieszkują region Khomas i Hardap. Ich ziemie do 1992 r. stanowiły bantustan Rehoboth. Ich liczebność wynosi około 35 tys.[1]

Flaga Basterów

Nazwa „Basterowie” pochodzi od niderlandzkiego słowa bastaard, czyli „bękart”. Chociaż jest to słowo powszechnie uznawane za obraźliwe, to Basterowie są z niego dumni jako, że stanowi dowód ich historii. Uważają się za ludność białą, mówią dialektem języka afrikaans i są dumni ze swojego holenderskiego pochodzenia. Tradycyjnie wyznają kalwinizm i są bardzo religijni, na co wskazuje w szczególności ich motto: „Groei in Geloof” („Wzrastać w wierze”)[1].

Basterowie przenieśli się z Kraju Przylądkowego w 1868 r., najpierw na południe Namibii (region Warmbad), następnie na północ, a ostatecznie osiedlili się w obecnym regionie Rehoboth (środkowa Namibia) w latach 1870–1871. Tam założyli Wolną Republikę Rehoboth. Niewielka część później przeniosła się dalej na północ i osiedliła się w angolskim mieście Lubango, gdzie są oni znani jako Ouivamo (wielu z nich zostało przymusowo wysiedlonych do Namibii przez białych z Południowej Afryki w latach 1928–1930)[1].

Po utworzeniu niemieckiej kolonii w Afryce Południowo-Zachodniej Basterowie współpracowali z Niemcami, walcząc przeciwko Herero i Hotentotom. Dzięki temu zachowali autonomię w okresie kolonialnym[1].

Podczas okupacji Namibii przez RPA Basterowie nadal korzystali z autonomii, z reguły odmawiając współpracy w działaniach przeciwko SWAPO. Jednak wśród Basterów powstały organizacje polityczne przeciwników SWAPO, kierowane przez Bena Africa i Johannesa Diergaardta, którzy dołączyli do konserwatywnego bloku Sojuszu Demokratycznego Turnhalle[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e „Who are the Rehoboth Basters?”, dostęp 2020-06-01. rehobothbasters.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-28)]..

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]