Bastogne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bastogne
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Belgia

Region

 Walonia

Prowincja

Luksemburg

Burmistrz

Philippe Collard

Powierzchnia

172,03 km²

Populacja (2017[1])
• liczba ludności
• gęstość


15 726
91 os./km²

Nr kierunkowy

061

Kod pocztowy

6600

Położenie na mapie prowincji Luksemburg
Mapa konturowa prowincji Luksemburg, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Bastogne”
Położenie na mapie Belgii
Mapa konturowa Belgii, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Bastogne”
Ziemia50°00′15″N 5°43′12″E/50,004167 5,720000
Strona internetowa

Bastogne (flam. Bastenaken) – miasto położone w belgijskiej prowincji Luksemburg, w Ardenach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od początków do I wojny światowej[edytuj | edytuj kod]

Zanim Juliusz Cezar ustanowił Pax Romana, okolice Bastogne były zamieszkane przez galijskie plemię Treveri. Nazwa miasta po raz pierwszy jest wzmiankowana dopiero w roku 634, kiedy lokalny lord przekazał ten obszar opactwu św. Maksymina w Trewirze. Sto lat później włości te przeszły we władanie pobliskiego opactwa Prüm. Miasto i jego rynek ponownie są wymieniane w dokumencie z 887 roku. W XIII wieku Henryk VII Luksemburski, cesarz rzymski i hrabia Luksemburga wybijał monety w Bastogne. W 1332 roku jego syn Jan Ślepy nadał Bastogne prawa miejskie i otoczył je murami obronnymi, których część zwana Porte de Trèves przetrwała po dziś dzień.

Mury dość skutecznie chroniły miasto w następnych wiekach. Gospodarka miasta rozwijała się dzięki rolnictwu i targom bydła. Mury powstrzymały holenderski atak w 1602 roku. W 1688 roku zostały rozebrane z rozkazu króla Ludwika XIV.

W XIX wieku Bastogne i jego leśne produkty oraz targi bydła stały się znane także za granicą. Zbudowano kilka linii kolejowych by połączyć Bastogne z pobliskimi miastami. Okres świetności zakończyła niemiecka okupacja podczas I wojny światowej.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Obrona Bastogne.

W grudniu 1944 roku, po wyzwoleniu Bastogne, próbując zapobiec zupełnej klęsce wojska Hitlera ponownie zaatakowały w Ardenach, tak jak stało się to w roku 1914 i 1940. Celem było dostanie się do Antwerpii z zamiarem odcięcia aliantom dostaw od strony morza oraz rozdzielenia wojsk brytyjskich i amerykańskich. 16 grudnia korzystając z zimna i mgły niemiecka artyleria rozpoczęła Wacht am Rhein (tzw. „bitwa o wybrzuszenie”) atakując rzadko rozmieszczone oddziały amerykańskie wokół Bastogne. Kilka dni później generał McAuliffe i 101 Dywizja Powietrznodesantowa wyprowadziła kontratak, ale po ciężkich walkach została okrążona w mieście. 22 grudnia niemiecki emisariusz zaproponował Amerykanom poddanie się, na co generał odpowiedział krótko: „Nuts!” (bzdura!). Następnego dnia pogoda się poprawiła pozwalając na zrzut potrzebnego jedzenia, lekarstw i broni. 26 grudnia wojska generała Pattona przełamały impas. Oficjalne zakończenie bitwy o Bastogne miało miejsce trzy tygodnie później, kiedy zakończyły się walki. W tym czasie miasto zostało doszczętnie zniszczone, ponad 25 tysięcy osób zostało zabitych, a ponad 50 tysięcy nigdy nie odnaleziono.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

W mieście rozwinął się przemysł spożywczy oraz wełniany[2].

Widoki[edytuj | edytuj kod]

  • Porte de Trèves, cześć murów obronnych wzniesionych w XIV wieku przez Jana Ślepego.
  • Romańska wieża kościoła świętego Marcina.
  • Mardasson Memorial wzniesiony w pobliżu Bastogne, by uhonorować pamięć 76 890 amerykańskich żołnierzy rannych lub poległych w czasie obrony Bastogne.Poza nim znajduje się też Bastogne Historical Centre, w którym przechowywane są mundury, pojazdy i inne pamiątki. Można także obejrzeć 24minutowy film dokumentujący bitwę.
  • Pomniki generałów McAuliffe, Pattona i innych.

Sport[edytuj | edytuj kod]

  • Bastogne stanowi jeden z etapów w wyścigu kolarskim Liège-Bastogne-Liège, jednej z największym imprez kolarskich, mających swe początki w końcu XIX wieku.
  • Circuit des Ardennes to inny wyścig kolarski, wcześniej 600 kilometrowym wyścigiem samochodowy. Wyścig ten przyciągał wielu entuzjastów, takich jak Wilhelm II, cesarz niemiecki. Wyścig ten został przeniesiony na Circuit de Spa-Francorchamps przed I wojną światową, a obecnie znany jest jako Grand Prix Belgii.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość partnerska:

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stan na 1 stycznia 2017 roku, Direction générale Institutions et Population: Chiffres de la population par province et par commune, à la date du premier janvier 2017. [dostęp 2017-01-01]. (fr.).
  2. Bastogne, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2021-06-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]