Basuki Tjahaja Purnama

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Basuki Tjahaja Purnama
Basuki Cahaya Purnama, 鍾萬學
Basuki Tjahaja Purnama.jpg
Basuki Tjahaja Purnama w mundurze gubernatora
Data i miejsce urodzenia 29 czerwca 1966
Manggar, Belitung, Indonezja
Gubernator Dżakarty
Okres od 19 listopada 2014
Przynależność polityczna bezpartyjny
Poprzednik Joko Widodo
Następca on sam (jako p. o.)
p. o. Gubernatora Dżakarty
Okres od 16 października 2014
do 19 listopada 2014
Przynależność polityczna bezpartyjny
Poprzednik Joko Widodo
Następca on sam (jako gubernator)
Okres od 1 czerwca 2014
do 22 czerwca 2014
Przynależność polityczna Gerindra
Poprzednik Joko Widodo
Następca Joko Widodo
Wicegubernator Dżakarty
Okres od 15 października 2012
do 16 października 2014
Przynależność polityczna Gerindra (do września 2014)
Poprzednik Prijanto
Następca Djarot Saiful Hidayat
Członek Izby Reprezentantów
Okres od 1 października 2009
do 26 kwietnia 2012
Przynależność polityczna Golkar
Regent Zachodniego Belitung
Okres od 3 kwietnia 2005
do 22 grudnia 2006
Przynależność polityczna Golkar
Przedstawiciel Zachodniego Belitung w zgromadzeniu ludowym
Okres od 2004
do 2005
Przynależność polityczna Golkar
Signature of Basuki Tjahaja Purnama.svg

Basuki Tjahaja Purnama (ur. 29 czerwca 1966) – indonezyjski polityk, obecny gubernator Dżakarty. Obowiązki przejął 16 października 2014, a 19 listopada 2014 został nim oficjalnie. Wcześniej był wicegubernatorem Dżakarty, regentem wschodniego Belitung oraz członkiem izby reprezentantów. Jest również znany pod swoim pseudonimem wywodzącym się z języka hakkaAhok (阿學).

Urodził się we wschodnim Belitung, ukończył Uniwersystem Trisakti i szkołę biznesową Prasetiya Mulya. Był członkiem izby reprezentantów od 2009 roku. Jego kadencja miała trwać do 2014 roku, ale zrezygnował z tej funkcji w 2012 roku aby ubiegać się o funkcję zastępcy gubernatora po ewentualnej wygranej Joko Widodo w wyborach gubernatorskich w Dżakarcie. Razem wygrali z wynikiem 53.82% głosów. Wspierały ich dwie indonezyjskie partie: PDI-P i Gerindra[1].

Po wyborze Joko Widodo na prezydenta Indonezji, Basuki zastąpił go na stanowisku gubernatora Dżakarty. Jest pierwszym od lat 60 XX wieku Chińczykiem Han i chrześcijaninem na tym stanowisku. 10 września 2014 roku oficjalnie opuścił partię Gerindra z powodu sporu dotyczącego ustawy o wyborach regionalnych. Od tego czasu jest niezależnym politycznie gubernatorem.

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Basuki urodził się 29 czerwca 1966 roku i dorastał w Manggar, we wschodnim Belitung. Jest pierwszym synem Boen Nen Tjauw i Tjoeng Kiem Nam.[2] Ma dwóch braci: Basuri Tjahaja Purnama i Harrego Basuki oraz siostrę Fifi Lety. Jego rodzina jest chińskiego pochodzenia.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Basuki studiował na Uniwersytecie Trisakti – prywatnej uczelni w Dżakarcie. Specjalizuje się w Zasobach Naturalnych i Technologia. Został licencjonowanym inżynierem geologicznym od 1989 roku, po czym powrócił do Belitung, aby założyć firmę zajmującą się kontraktami górniczymi.

Po dwóch latach od założenia własnej firmy postanowił zrobić magistrat z Zarządzania Finansami w Prasetya Mulya. Ukończył uczelnię jako magister zarządzania finansowego[3].

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Basuki zaczynał swoją karierę polityczną w rodzinnym Belitung, a potem kontynuował swój sukces w Dżakarcie. Uważa, że Indonezja dąży do zerwania z długą i często pełną przemocy historią uprzedzeń i dyskryminacji[4]. Już w pierwszym miesiącu od objęcia urzędu Basuki musiał sobie poradzić z kluczowymi problemami dotyczącymi natężenia ruchu, pracy i biurokracji. Udało mu się wynegocjować podwyżkę płacy minimalnej, nowymi ustawami zachęcał ulicznych sprzedawców aby przenieśli się na wyznaczone rynki aby odciążyć ulice i rozpoczął niezapowiedziane inspekcje jednostek rządowych[5].

Z powodu swojej przynależności do mniejszości rasowej i religijnej, Basuki często był obiektem rasistowskiej krytyki. W trakcie wyborów gubernatorskich w 2012 roku ultrakonserwatywne środowiska szczególnie krytykowały go za nie bycie muzułmaninem. Po zapowiedzi jego inauguracji odbyły się liczne protesty fundamentalistów[6], jednak najbardziej popularne organizacje i społeczności islamskie wspierały wówczas Basuki[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jokowi, Ahok take a Kopaja to KPUD, The Jakarta Post, 4 marca 2016 [dostęp 2016-10-19] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-04] (ang.).
  2. Merdeka: Profil Basuki Tjahaja Purnama (indonez.).
  3. Siapa Ahok? (indonez.). Ashok.org.
  4. In Indonesia, ethnic Chinese see a new future (ang.). Washington Post.
  5. The Leaderboard: Basuki "Ahok" Tjahaja Purnama (ang.). Cogit Asia.
  6. FPI members arrested during violent protest (ang.). The Jakarta Post.
  7. Muslims declare support for Ahok (ang.). The Jakarta Post.