Bata Shoe Museum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Bata Shoe
The Bata Shoe Museum
Ilustracja
Budynek muzeum
Państwo  Kanada
Miejscowość Toronto
Adres 327 Bloor Street West
Data założenia 6 maja 1995
Wielkość zbiorów ponad 10 tys. eksponatów
Położenie na mapie Toronto
Mapa konturowa Toronto, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Bata Shoe”
Położenie na mapie Kanady
Mapa konturowa Kanady, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Bata Shoe”
Ziemia43°40′02,2″N 79°24′00,5″W/43,667278 -79,400139
Strona internetowa

Bata Shoe Museum – unikatowe na skalę światową muzeum poświęcone obuwnictwu, znajdujące się w Toronto (Ontario, Kanada). Muzeum położone jest w okolicach The Annex i uniwersytetu, w centrum miasta.

Zbiory składają się z ponad 10 000 eksponatów z całego świata i z każdej epoki historycznej. Nowoczesna bryła budynku przypomina otwarte pudełko do butów. Projektant Raymond Moriyama użył piaskowca w ciepłym, brązowym kolorze, który przypomina materiał do produkcji butów – skórę. Inne elementy nawiązujące do obiektów wystawianych w muzeum przewijają się w wystroju wnętrz. Część z pięciu pięter obiektu jest przeznaczona na ekspozycje.

Muzeum zostało założone dzięki rodzinie Bata, potentatom na rynku obuwniczym, którzy wywodzą się z Czech. Z nastaniem ustroju socjalistycznego rodzina przeniosła się do Kanady, skąd rozbudowywała swoje światowe imperium. Sonja Bata od 1940 zbierała historyczne okazy butów z całego świata, tworząc podwaliny olbrzymiego zbioru, który został następnie udostępniony szerokiej publiczności.

W 1979 powstało muzeum, a fundacja nim zarządzająca przeprowadza także badania, które wnoszą cenne informacje do wiedzy o szybko zachodzących zmianach w wielu grupach etnicznych, które zaczęły przejmować powszechnie obowiązujący w naszym społeczeństwie sposób życia. W 1995 zbudowano obecny gmach muzeum.

Eksponaty sięgają 4500 lat wstecz. Muzeum ma także pokaźną kolekcję butów sławnych ludzi – od czerwonych szpilek Marilyn Monroe z 1960, przez Adidasy jednego z najszybszych sprinterów Donovana Baileya, po Beatle Boot Johna Lennona czy zabawne „zebrowate” buty Pablo Picassa.