Bataan (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bataan
Gatunek wojenny
Rok produkcji 1943
Data premiery 3 czerwca 1943
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 114 min
Reżyseria Tay Garnett
Scenariusz Robert Hardy Andrews
Główne role Robert Taylor
George Murphy
Thomas Mitchell
Robert Walker
Desi Arnaz
Lloyd Nolan
Muzyka Bronisław Kaper
Eric Zeisl
Zdjęcia Sidney Wagner
Montaż George White
Produkcja Irving Starr
Wytwórnia Metro-Goldwyn-Mayer
Dystrybucja Loew's

Bataanamerykański film wojenny z 1943 r. opowiadający o obronie półwyspu Bataan przed inwazją japońską w czasie II wojny światowej.

Dwa lata później Edward Dmytryk nakręcił Powrót do Bataan z Johnem Wayne’em i Anthonym Quinnem w rolach głównych.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Japończycy dokonują inwazji na Filipiny. Stacjonująca tam armia amerykańska postanawia się wycofać na półwysep Bataan. Prowadzi do niego wysoki most rozciągający się nad wąwozem. Kiedy wojsko i cywile go przekraczają, sformowana zostaje grupa trzynastu ochotników, którzy mają wysadzić most nim nadejdą Japończycy. W skład tego plutonu wchodzą ludzie z różnych środowisk i z różnymi umiejętnościami: Amerykanin meksykańskiego pochodzenia Felix Ramirez, czarnoskóry ekspert od wyburzeń Wesley Epps, służący w korpusie medycznym Matthew Hardy, inżynier F.X. Matowski, filipiński skaut Yankee Salazar, kucharz Sam Malloy, kapral Jake Feingold oraz młody i naiwny muzyk Leonard Pruckett. Do sierżanta Billa Dane’a z regularnego 31 pułku piechoty zgłasza się kapral Barney Todd i domaga się, by mianować go sygnalistą. Jednakże sierżant jest wobec niego ostrożny, gdyż podejrzewa, że przed wojną był oskarżony o morderstwo ale podczas konwojowania zbiegł żandarmerii wojskowej.

Kiedy zbliżają się Japończycy oddział wysadza most. Okazuje się jednak, że nie został on całkowicie zniszczony a na dodatek dowódca plutonu kaptain Henry Lassiter zostaje zastrzelony przez snajpera. Cała odpowiedzialność za dokończenie zadania spada na sierżanta Dane’a i jego ludzi, których po kolei likwidują Japończycy. Walcząc z malarią i przeważającymi siłami wroga odnoszą na razie tylko moralne zwycięstwo.

Tło historyczne[edytuj | edytuj kod]

Bataan to film tzw. „szybkiej reakcji”, kręcony w chwili, gdy ważyły się losy amerykańskiej obrony na Filipinach. Bitwa o Bataan była jednym z epizodów japońskiej inwazji na Filipiny, która trwała od 1 stycznia do 9 kwietnia 1942 r. Amerykańsko – filipińskie siły wycofały się z Manili na pobliski, górzysty półwysep Bataan w nadziei, że zdołają się tam utrzymać do czasu przysłania wsparcia. Jednak siły aliantów były już rozmieszczone na całym Pacyfiku, dlatego wysłanie posiłków było w tym momencie niemożliwe. Po trzech miesiącach zawziętego oporu, głód i malaria spowodowały, że obrońcy musieli się poddać, a później jeszcze przetrwać podczas niesławnego bataańskiego marszu śmierci.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]