Batalion SS „Dębica”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Batalion SS Dębica)
Batalion SS „Dębica”
SS Battalion „Debica”
Historia
Państwo

 Włoska Republika Socjalna/
 III Rzesza

Sformowanie

1943

Rozformowanie

wrzesień 1944

Dowódcy
Pierwszy

Friedrich Noweck

Działania zbrojne
II wojna światowa
Organizacja
Dyslokacja

Dębica, Włochy

Formacja

Waffen-SS

Batalion SS „Dębica” (niem. SS Battalion „Debica”) – ochotnicza kolaboracyjna jednostka wojskowa Waffen-SS złożona z Włochów podczas II wojny światowej.

Od września 1943 r. w obozie szkoleniowym SS w Dębicy[1][2][3]w Generalnym Gubernatorstwie była formowana jednostka wojskowa w sile batalionu złożona z Włochów lojalnych Niemcom. Ze strony włoskiej werbunkiem i organizacją zajmował się mjr Fortunato, b. oficer Bersaglieri, który walczył na froncie wschodnim. Większość ochotników pochodziła z 31 batalionu czołgów, Dywizji „Lombardia” i elitarnej Dywizji Alpejskiej „Julia”. Ostatecznie do lutego 1944 r. zwerbowano 20 oficerów oraz 571 podoficerów i szeregowców. Dowódcą Batalionu został Hauptmann der Schutzpolizei Friedrich Noweck. Na początku marca Włosi otrzymali mundury niemieckich skoczków spadochronowych.

Od 21 marca do maja jednostka wraz z drugą jednostką złożoną z Włochów Batalionem SS „Vendetta” brała udział w operacji zwalczania partyzantki włoskiej działającej w okolicach doliny Pellice, na południowy zachód od Turynu. 12 kwietnia została włączona do niemieckiej Grupy Bojowej SS „Diebitsch”. W kwietniu i maju walczyła z partyzantami w rejonie miejscowości Nocera Umbra, Assisi i San Severino Marche. Otrzymała nowe uzupełnienia w liczbie ok. 500 ludzi. Na pocz. czerwca podporządkowano ją niemieckiemu I Korpusowi Spadochronowemu. Podczas walk na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego na północ od Rzymu z amerykańskimi wojskami pancernymi poniosła duże straty. W połowie miesiąca odesłano ją do Pinerolo na odpoczynek. W sierpniu 1944 roku resztki Batalionu liczące ok. 200 żołnierzy zostały podzielone na niewielkie grupy bojowe i wzięły udział w operacji antypartyzanckiej w dolinach Chisone i Susa.

7 września Batalion stał się częścią nowo formowanej Waffen-Grenadier Brigade der SS (italienische nr 1). Został przekształcony w 59 batalion fizylierów (Waffen-Fusilier Btl. der SS 59). Nazwa „Dębica” utrzymała się nieformalnie wśród weteranów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Super User, Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Poligon SS [online], www.ecpip.pl [dostęp 2017-03-12].
  2. Jednostki w Heidelager [online], pustkow.republika.pl [dostęp 2017-03-12] [zarchiwizowane z adresu 2017-06-03].
  3. Historia | Heidelager [online], heidelager.pl [dostęp 2017-03-12] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-12] (pol.).