Przejdź do zawartości

Batman: Arkham

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Batman: Arkham
Producenci Rocksteady Studios
Wydawcy

Eidos Interactive (2009)
Warner Bros. Interactive Entertainment (od 2009)

Dystrybutorzy

PL: Cenega

Scenarzysta

Paul Dini
Corey May
Dooma Wendschuh
Adam Beechen
Sefton Hill

Kompozytor

Ron Fish, Nick Arundel (Asylum, City)
Christopher Drake (Origins)
Nick Arundel, David Buckley (Knight)

Pierwsza gra serii

Batman: Arkham Asylum (2009)

Ostatnia gra serii

Batman: Arkham Knight (2015)

Platformy

Microsoft Windows, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X/S, Wii U, iOS, Android, Nintendo 3DS, PlayStation Vita, Linux, Mac

Gatunek

przygodowa gra akcji, skradanka, bijatyka

Batman: Arkham – seria przygodowych gier akcji stworzonych przez Rocksteady Studios na podstawie komiksów wydawnictwa DC Comics o Batmanie, wydawana przez Warner Bros. Interactive Entertainment. Poza głównymi odsłonami, seria doczekała się również gier pobocznych, tworzonych przez WB Games Montréal. Scenariusze dwóch pierwszych gier – Arkham Asylum i Arkham City – napisane zostały przez Paula Diniego, scenarzystę m.in. serialu animowanego Batman emitowanego w latach 1992–1995.

Tytuł Rok Konsola PC Urządzenie przenośne
PS3 PS4 PS5 X360 XO XSX Wii U Lin Mac Win 3DS Vita And iOS
Batman: Arkham Asylum 2009 T T[a] T[b] T T[b] T[b] N N T T N N N N
Batman: Arkham City[c] 2011 T T[a] T[b] T T[b] T[b] T N T T N N N N
Batman: Arkham City Lockdown 2011 N N N N N N N N N N N N T T
Batman: Arkham Origins 2013 T N N T T[d] T T N N T N N N N
Batman: Arkham Origins (wersja mobilna) 2013 N N N N N N N N N N N N T T
Batman: Arkham Origins Blackgate[e] 2013 T N N T N T T N N T T T N N
Batman: Arkham Knight 2015 N T T[b] N T T[b] N T T T N N N N
Batman: Arkham Underworld 2016 N N N N N N N N N N N N T T
Legion Samobójców: Śmierć Lidze Sprawiedliwości 2022 N N T N N T N N N T N N N N

Główna seria

[edytuj | edytuj kod]

Batman: Arkham Asylum (2009)

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Batman: Arkham Asylum.

Pierwsza gra z serii, do której scenariusz napisał Paul Dini. Batman stara się powstrzymać swojego arcywroga, Jokera, który przejął kontrolę nad Szpitalem Psychiatrycznym Arkham i sprowadził tam innych przeciwników Człowieka-Nietoperza. Kiedy Joker grozi wysadzeniem ukrytych w Gotham bomb zawierających eksperymentalną substancję chemiczną „tytan”, Batman zostaje zmuszony do przedarcia się przez szpital i pokrzyżowania jego planów.

Batman: Arkham City (2011)

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Batman: Arkham City.

Akcja Arkham City osadzona jest rok po wydarzeniach z poprzednich gier. Fabułę ponownie napisał Dini, przy współpracy z Paulem Crockerem i Seftonem Hillem. Batman trafia do Arkham City, wielkiego superwięzienia, na które składa się cała dzielnica Gotham City. Jego zadaniem jest odkrycie planów doktora Hugona Strange’a, chcącego wprowadzić w życie tzw. „Procedurę 10”. W międzyczasie Joker umiera ze względu na krążący w jego żyłach tytan. Udaje mu się złapać Batmana i dokonać transfuzji krwi, co zmusza Mrocznego Rycerza do znalezienia lekarstwa.

Batman: Arkham Origins (2013)

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Batman: Arkham Origins.

Prequel poprzednich gier, rozgrywający się na pięć lat przed wydarzeniami z Arkham Asylum. W odróżnieniu od głównej trylogii, stworzony przez WB Games Montréal według scenariusza Corey’ego Maya i Doom Wendschuh. Jest to pierwsza gra z serii, w której pojawia się tryb wieloosobowy[1]. Historia przedstawia młodszego Batmana, ściganego przez ośmiu najgroźniejszych zabójców świata, którzy przybyli do Gotham na zaproszenie Czarnej Maski, oferującego wielką nagrodę temu, komu uda się zabić mściciela. Starając się uniknąć śmierci, Batman po raz pierwszy spotyka Jokera.

Batman: Arkham Knight (2015)

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Batman: Arkham Knight.

Zwieńczenie trylogii, rozgrywające się rok po wydarzeniach z Arkham City, a zarazem pierwsza część serii wydana na konsole ósmej generacji[2]. Kilku największych superprzestępców Gotham, w tym m.in. Pingwin, Dwie Twarze i Harley Quinn, łączy siły pod przywództwem Stracha na Wróble, który chce raz na zawsze pozbyć się Batmana[3][4].

Legion Samobójców: Śmierć Lidze Sprawiedliwości (2023)

[edytuj | edytuj kod]

Akcja rozgrywać ma się po zakończeniu Arkham Knight w Metropolis[5][6]. Amanda Waller wysyła Legion Samobójców z misją wyeliminowania członków Ligi Sprawiedliwości – w tym Supermana, Flasha i Zielonej Latarni – kontrolowanych przez Brainiaca[7][8]. W grze pojawią się cztery grywalne postacie: Harley Quinn, Deadshot, Kapitan Bumerang i King Shark[9]. Dostępny będzie zarówno tryb gry jednoosobowej, jak i czteroosobowej kooperacji. Podczas gry jednoosobowej gracz w dowolnej chwili będzie mógł przełączać się pomiędzy postaciami, a kontrolę nad pozostałymi przejmować będzie sztuczna inteligencja[10][11].

Przez kilka lat po premierze Arkham Knight pojawiały się plotki, jakoby WB Games Montréal pracowało nad grą o Legionie Samobójców, jednak ani producent, ani wydawca nie wydali w tej sprawie żadnego oficjalnego świadczenia[12]. Ostatecznie ujawniono, że WB Games Montréal pracuje nad grą Rycerze Gotham, która nie stanowi części serii Batman: Arkham[13].

Gry mobilne

[edytuj | edytuj kod]

Batman: Arkham City Lockdown (2011)

[edytuj | edytuj kod]

Przeznaczona na urządzenia z Androidem i iOS-em gra stworzona przez NetherRealm Studios. Jej akcja rozgrywa się przed wydarzeniami z Arkham City, a zadaniem Batmana jest powstrzymanie przestępców panoszących się po ulicach Gotham.

Batman: Arkham Origins (2013)

[edytuj | edytuj kod]

Wersja Arkham Origins opracowana przez NetherRealm Studios na urządzenia mobilne z systemami Android i iOS[14].

Batman: Arkham Origins Blackgate (2013)

[edytuj | edytuj kod]

Stworzona przez Armature Studio gra przeznaczona na konsole PlayStation Vita i Nintendo 3DS, której akcja rozgrywa się trzy miesiące po wydarzeniach z Arkham Origins. Batman bada eksplozję w więzieniu Blackgate, w wyniku której placówka została przejęta przez więźniów. 1 kwietnia 2014 roku na komputerach osobistych, PlayStation 3, Xboksie 360 i Wii U pojawiła się rozszerzona wersja, zawierająca nowe mapy, ruchy wrogów, poziomy trudności, skórki dla Batmana oraz ulepszoną oprawę wizualną[15].

Batman: Arkham Underworld

[edytuj | edytuj kod]

Opracowywana przez Turbine Inc gra na urządzenia mobilne, w której gracz kierował będzie poczynaniami złoczyńców takich jak Człowiek-Zagadka, Harley Quinn, Mr. Freeze i Zabójczy Kroko, mających na celu zbudowanie kryjówek i werbowanie zbirów, a ostatecznie zostanie królem przestępców Gotham[16].

Wydania zbiorcze

[edytuj | edytuj kod]

23 września 2013 roku na rynku północnoamerykańskim pojawiło się przeznaczone na konsole PlayStation 3 i Xbox 360 wydanie zbiorcze Batman: Arkham Bundle. Składały się na nie Arkham Asylum i Arkham City w wersjach Game of the Year, ze wszystkimi dodatkami[17]. 22 listopada tego samego roku wydanie zbiorcze – Batman: Arkham Collection – pojawiło się w Europie, także w wersji na komputery osobiste. Zawierało ono cyfrowe wersje dwóch pierwszych gier oraz pudełkowe wydanie Arkham Origins. Wersja na PlayStation 3 zawierała dodatek Knightfall, z kolei wydanie na komputery dwie pierwsze odsłony w wersji Game of the Year[18]. W październiku 2016 na PlayStation 4 i Xboksie One wydana została reedycja Batman: Return to Arkham, zawierająca zremasterowane wersje dwóch pierwszych części opracowane na Unreal Engine 4[19]. Wydanie to jest wstecznie kompatybilne z PlayStation 5 i Xboksem Series X. 6 września 2019 na rynku europejskim pojawiło się kolejne wydanie zbiorcze zatytułowane Batman: Arkham Collection, które – w odróżnieniu od swojego odpowiednika z 2013 – przeznaczone było na konsole ósmej generacji i zawierało trzy części trylogii stworzone przez Rocksteady, pomijając Arkham Origins[20].

Inne media

[edytuj | edytuj kod]

Komiksy

[edytuj | edytuj kod]

Batman: Arkham Asylum – The Road to Arkham (2009)

[edytuj | edytuj kod]

Szesnastostronicowy minikomiks dostępny z limitowanymi wydaniami Arkham Asylum, stanowiący prequel do gry. Napisany przez Alana Burnetta, a ilustrowany przez Carlosa d’Andę[21].

Batman: Arkham City (2011)

[edytuj | edytuj kod]

Wydawany od maja 2011 roku pięciozeszytowy minikomiks stanowiący pomost pomiędzy Arkham Asylum a Arkham City, ze scenariuszem Paula Diniego i rysunkami Carlosa d’Andy. Rok po wydarzeniach w Azylu Arkham jego naczelnik, Quincy Sharp, decyduje się zamknąć zakład i stworzyć Arkham City – superwięzienie, do którego trafiać będą wszyscy kryminaliści. Nadzorcą obiektu zostaje doktor Hugo Strange. Dodatkowo komiks doczekał się ośmiostronicowych dodatków koncentrujących się na przeciwnikach Batmana, wydanych później wraz z samym komiksem w wydaniu zbiorczym[22].

Batman: Arkham Unhinged (2011–2013)

[edytuj | edytuj kod]

Cyfrowy komiks wydawany od października 2011 roku ze scenariuszem Dereka Fridolfsa i rysunkami różnych artystów. Jego fabuła nawiązuje do fabuły Arkham City albo stanowi retrospekcje wydarzeń, które miały miejsce wcześniej, pozwalając na lepsze poznanie postaci. W późniejszym czasie komiks wydano również w wersji papierowej[23].

Batman: Arkham City – End Game (2012)

[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie wydany w maju 2012 roku w wersji cyfrowej, a następnie papierowej. Rozgrywa się po wydarzeniach z Arkham City, a przed fabułą dodatku Zemsta Harley Quinn. Fabuła napisana została przez Dereka Fridolfsa, za rysunki odpowiadał Jason Shawn Alexander[24].

Batman: Arkham Origins (2013–2014)

[edytuj | edytuj kod]

Cyfrowy komiks będący prequelem do gry pod tym samym tytułem, stworzony przez studio Madefire[25]. Wykorzystuje dynamiczne rysunki, dźwięki oraz ścieżkę dźwiękową, jak również pozwala czytelnikowi określić losy fabuły i postaci, posiadając wiele możliwych zakończeń każdego z ośmiu rozdziałów[26].

Batman: Arkham Knight (2015)

[edytuj | edytuj kod]

Wydany w lutym 2015 roku komiks autorstwa Petera J. Tomasiego (scenariusz) oraz Viktora Bogdanovica i Arta Thiberta (rysunki), rozgrywający się po wydarzeniach z Arkham City[27][28].

Batman: Arkham Knight – Batgirl Begins (2015)

[edytuj | edytuj kod]

Promocyjny jednozeszytowy komiks rozdawany za darmo podczas San Diego Comic-Con International, opowiadający o pierwszej przygodzie Barbary Gordon jako Batgirl[29].

Batman: Arkham Knight – Genesis (2015–2016)

[edytuj | edytuj kod]

Sześciozeszytowa seria autorstwa Petera Tomasiego i Alisson Borges, przedstawiająca pochodzenie postaci Rycerza Arkham[30].

Film Batman: Atak na Arkham

[edytuj | edytuj kod]

20 lipca 2013 roku podczas San Diego Comic-Con International zapowiedziany został film animowany Batman: Atak na Arkham, osadzony w uniwersum serii Batman: Arkham. Głosu Batmanowi, podobnie jak w grach, użycza Kevin Conroy, zaś Jokerowi Troy Baker. Premiera filmu miała miejsce 12 sierpnia 2014 roku[31] i stanowi on kontynuację Arkham Origins[32], rozgrywającą się na około dwa lata przed Arkham Asylum[33].

Powieści

[edytuj | edytuj kod]
 • Batman: Arkham Knight – The Riddler’s Gambit – książka napisana przez Alexandra C. Irvine’a, będąca prequelem do Arkham Knight[34]
 • Batman: Arkham Knight – The Official Novelization – wydana w lipcu 2015 roku książka autorstwa Marva Wolfmana, napisana na podstawie scenariusza Arkham Knight[35]

Gadżety

[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2011 roku DC Direct wypuściło dwie serie figurek inspirowanych postaciami z Arkham Asylum[36][37]. Od grudnia 2011 dostępne są cztery serie figurek z postaciami z Arkham City[38][39][40][41]. 5 czerwca 2012 firma TriForce ogłosiła, że nabyła licencję na stworzenie replik rozmaitych broni, gadżetów i innych przedmiotów z Arkham Asylum i City[42]. W październiku 2013 DC Collectibles zapowiedziało serię figurek z Arkham Origins[43], a pod koniec 2013 Mattel zapowiedział swoją[44]. W maju 2013 roku wydana firma Cryptozioc wydała grę planszową Batman: Arkham City Escape[45].

Inne gry

[edytuj | edytuj kod]

Dla gry Injustice: Gods Among Us udostępniony został pakiet skórek dla Batmana, Kobiety-Kot i Jokera wzorowanych na ich wyglądzie z Arkham City[46]. Skórka taka dostępna jest również dla Harley Quinn, ale w przeciwieństwie do pozostałych należy ją odblokować przez aplikację mobilną na urządzenia z systemem iOS[47]. Na arenie Arkham Asylum w grze pojawiają się Hugo Strange, Strach na Wróble, Zabójczy Kroko, Dwie Twarze, Człowiek-Zagadka i Pingwin. Wersja gry przeznaczona na iOS zawiera skórki dla Batmana, Deathstroke’a, Jokera i Bane’a, jak również skórki z Arkham Knight dla Batmana, Harley Quinn i Rycerza Arkham.

Odbiór

[edytuj | edytuj kod]
Średnia ocen z recenzji
Gra Metacritic
Batman: Arkham Asylum 91 (PC)[48]
91 (PS3)[49]
92 (X360)[50]
Batman: Arkham City 91 (PC)[54]
96 (PS3)[55]
94 (X360)[56]
85 (WiiU)[57]
Batman: Arkham City Lockdown 69 (iOS)[62]
Batman: Arkham Origins 74/100 (PC)[64]
76/100 (PS3)[65]
74/100 (X360)[66]
70/100 (WIIU)[67]
Batman: Arkham Origins Blackgate 60/100 (PC)[72]
60/100 (PS3)[73]
62/100 (X360)[74]
68/100 (3DS)[75]
61/100 (Vita)[76]
Batman: Arkham Knight 71/100 (PC)[82]
87/100 (PS4)[83]
85/100 (XONE)[84]

Seria spotkała się z powszechnym uznaniem krytyków i fanów. Arkham Asylum trafiło do Księgi rekordów Guinnessa jako najlepiej oceniana gra o superbohaterze wszech czasów, w serwisie Metacritic osiągając średnią 91,67[88]. W 2014 roku tytuł ten trafił do Arkham City[89]. Gra chwalona była za odwołanie się do ciemniejszej strony Batmana, nieprezentowanej wcześniej w grach, dopracowany system walki i skradania się, jak również za dobór gadżetów, jakimi dysponuje Batman, rozwinięcie wiedzy z uniwersum komiksów oraz poukrywane wszędzie easter eggi. Pozytywnie oceniono również dobór głosów do Arkham Asylum, przede wszystkim Marka Hamilla jako Jokera i Kevina Conroya jako Batmana.

Arkham City jest najlepiej ocenianą grą z serii, która zdobyła wiele nagród i uznawana jest za najlepszą grę na podstawie komiksów w dziejach[90][91][92][93][94][95][96]. Chwalona była przede wszystkim za rozwinięcie innowacyjnej rozgrywki poprzedniczki, jak również za osadzenie akcji w większym, bardziej szczegółowym i ciekawszym środowisko. Krytycy docenili również rolę Marka Hamilla jako umierającego Jokera oraz udział bohaterów i złoczyńców, takich jak Robin, Kobieta-Kot, Hugo Strange, Człowiek-Kalendarz i Pingwin. Obecnie gra znajduje się w Księdze rekordów Guinnessa jako najlepiej oceniana gra superbohaterska w dziejach.

Chociaż Arkham Origins uznawane jest za najsłabszą odsłonę serii, mimo wszystko zostało przyjęte pozytywne. Wielu krytyków uważa, że brakuje jej innowacyjności, powiela ona elementy rozgrywki z poprzednich części, oprawa wizualna jest zauważalnie gorsza, ale w dalszym ciągu oferuje interesujący i wciągający scenariusz. Dodatkowo gra krytykowana była za liczne błędy, zwłaszcza w wersji pecetowej, oraz dziwny i ograniczony tryb gry wieloosobowej.

Konsolowe wersje Arkham Knight spotkały się z ogólnie pozytywnym przyjęciem, nieznacznie gorszym od Arkham City i Asylum. Chwalone były za fabułę, system walki, projekt świata, rozgrywkę i oprawę wizualną, zaś większość krytyki spadła na etapy wymagające korzystania z batmobilu. Wersja na komputery osobiste spotkała się jednak ze znacznie gorszym przyjęciem ze względu na liczne problemy techniczne w momencie premiery, co skutkowało wycofaniem jej ze sprzedaży. Kiedy ponownie trafiła do dystrybucji, w dalszym ciągu była krytykowana za niewyeliminowane problemy.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]
Arkham Asylum
(2009)
Arkham City
(2011)
Lockdown[97]
(2011)
Arkham Origins
(2013)
Blackgate
(2013)
Arkham Knight
(2015)
Legion Samobójców
(2022)
Batman Kevin Conroy[98][99][100] Roger Craig Smith[101][102] Kevin Conroy[103]
Joker Mark Hamill[98][99][100] Troy Baker[101][102] Mark Hamill[104]
James Gordon Tom Kane[98] David Kaye[99] Michael Gough[105][106] Jonathan Banks[107]
Bane Fred Tatasciore[98][108] J.B. Blanc[109]
Barbara Gordon Kimberly Brooks[98][110] brak danych Ashley Greene[107]
Harley Quinn Arleen Sorkin[98] Tara Strong[99][111] Tara Strong[112][9]
Człowiek-Zagadka Wally Wingert[98][99] Wally Wingert[113] Wally Wingert[112]
Zabójczy Kroko Steven Blum[98][99] Khary Payton[114] Steve Blum
Trujący Bluszcz Tasia Valenza[98][99] Amy Carle Tasia Valenza[115]
Victor Zsasz Danny Jacobs[98][116]
Quincy Sharp Tom Kane[98][99] Tom Kane[113]
Aaron Cash Duane R. Shepard Sr.[98] Duane R. Shepard Sr.
Martha Wayne Tasia Valenza[98] brak danych
Jack Ryder James Horan[99] James Horan James Horan
Strach na Wróble Dino Andrade[98] John Noble[107]
Thomas Wayne Kevin Conroy[98] brak danych
Amadeusz Arkham Tom Kane
Frank Boles Danny Jacobs[98]
Penelope Young Cree Summer[98]
Alfred Pennyworth Martin Jarvis[99] Martin Jarvis[117] Martin Jarvis
Pingwin Nolan North[99] Nolan North[106][112][118]
Deadshot Chris Cox[99] Chris Cox brak danych
Szalony Kapelusznik Peter MacNicol[99] Peter MacNicol[119] Peter MacNicol[120]
Czarna Maska Nolan North[99] Brian Bloom[106][121]
Kobieta-Kot Grey DeLisle[99] Grey DeLisle[122][123]
Hugo Strange Corey Burton[99]
Rā’s al Ghūl Dee Bradley Baker[99] Dee Bradley Baker[120]
Talia al Ghūl Stana Katic[99]
Mr. Freeze Maurice LaMarche[99] Maurice LaMarche[124] Maurice LaMarche
Nora Fries Annie Mumolo
Dwie Twarze Troy Baker[99] Troy Baker[112]
Clayface Rick D. Wasserman[99]
Tim Drake Troy Baker[99] Matthew Mercer[125]
Solomon Grundy Fred Tatasciore[99] Fred Tatasciore
Hush Kevin Conroy[99] Kevin Conroy
Człowiek-Kalendarz Maurice LaMarche[99]
Azrael Khary Payton[110] Khary Payton[126]
Vicki Vale Grey DeLisle[127] Grey Griffin Grey Griffin
Hammer Fred Tatasciore
Sickle Steven Blum
Dick Grayson Josh Keaton[128] Scott Porter[107]
Slade Wilson Larry Grimm Mark Rolston[129] Mark Rolston
Copperhead Rosa Salazar[130]
Anarky Matthew Mercer[131]
Alberto Falcone Quinton Flynn
Gillian B. Loeb Jon Polito
Branden Chris Fries
Garfield Lynns
Świetlik
Crispin Freeman[132] Crispin Freeman
Electrocutioner Steven Blum[133]
Shiva Kelly Hu[134]
Amanda Waller CCH Pounder[113] brak danych
Naczelnik Martin Joseph Khary Payton[135]
Harvey Bullock Robert Costanzo[111]
Kirigi Kaiji Tang
Ferris Boyle brak danych
Ben Turner
Bronze Tiger
Gary Anthony Sturgis
Rick Flag jr Adam Baldwin brak danych
Jason Todd Troy Baker[136]
Lucius Fox Dave Fennoy
Kirk Langstrom
Man-Bat
Loren Lester
Profesor Pyg Dwight Schultz
Diakon Blackfire Marc Worden
Simon Stagg Phil Proctor
Lex Luthor Mark Rolston
Kathy Kane brak danych
Nyssa Raatko brak danych
Kapitan Bumerang brak danych
King Shark Samoa Joe[137]
Superman brak danych
Wonder Woman brak danych
Zielona Latarnia brak danych
Flash brak danych
 1. a b Zremasterowana wersja dostępna w ramach pakietów Batman: Return to Arkham i Batman: Arkham Collection.
 2. a b c d e f g h W ramach wstecznej kompatybilności z grami na 8. generację konsol.
 3. Wersja na konsolę Wii U doczekała się reedycji Batman: Arkham City Armored Edition.
 4. W ramach wstecznej kompatybilności z grami na 7. generację konsol, wyłącznie podczas odtwarzania z dysku optycznego.
 5. Wersje pecetowe i konsolowe doczekały się ponownej dystrybucji pod tytułem Batman: Arkham Origins Blackgate Deluxe Edition.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. Wesley Yin-Poole: Batman: Arkham Origins multiplayer skips Wii U. [w:] Eurogamer [on-line]. Eurogamer Network, 2013-07-31. [dostęp 2013-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-31)].
 2. Luke Karmali: Batman: Arkham Knight Release data Delayed. IGN, 2015-03-23. [dostęp 2015-03-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-23)].
 3. Colin Moriarty: The New Batman Game is Batman: Arkham Knight. IGN, 2014-03-04. [dostęp 2014-03-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-04)].
 4. Ben Parfitt: UPdata: Retailer outs Batman Arkham Knight. Intent Media Market for Home Computing and Video Games, March 4, 2014. [dostęp 2014-03-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (marca 4, 2014)].
 5. Fabrizia Malgieri: Suicide Squad: Kill the Justice League é a continuação de Batman: Arkham Knight. 24 sierpnia 2020. (port. braz.).
 6. Thomas McNulty: Suicide Squad: Kill the Justice League Could Set Up a Superman Game. Comic Book Resources, 17 grudnia 2020. [dostęp 2021-02-21]. (ang.).
 7. Joe Skrebels, Suicide Squad: Kill The Justice League – First Footage Revealed at DC Fandome 2021 [online], IGN [dostęp 2021-10-16] (ang.).
 8. Phillip Tinner: Suicide Squad: Kill the Justice League Trailer Reveals DC Heroes as Villains. 23 sierpnia 2020. (ang.).
 9. a b Charlie Stewart: Every Voice Actor Confirmed for Suicide Squad: Kill the Justice League. 25 sierpnia 2020. (ang.).
 10. Wesley Yin-Poole: Suicide Squad: Kill the Justice League is a continuation of Rocksteady's Arkham-verse. 23 sierpnia 2020. (ang.).
 11. Jody MacGregor: Suicide Squad: Kill the Justice League revealed, features 4-player co-op. 23 sierpnia 2020. (ang.).
 12. Matt Purslow: Rocksteady Announces Suicide Squad Game. 7 sierpnia 2020. (ang.).
 13. Jamie Lovett: Gotham Knights Is Officially Not Part of the Arkham Series. ComicBook.com, 22 sierpnia 2020. [dostęp 2020-08-24]. (ang.).
 14. Greg Miller: NYCC: Batman: Arkham Origins Going Mobile. IGN, 2013-10-12. [dostęp 2013-10-12].
 15. Luke Karmali: Batman: Arkham Origins Blackgate Coming to PS3, Xbox 360, PC and Wii U. IGN, 2014-02-20. [dostęp 2014-02-20].
 16. Eddie Makuch: Batman: Arkham Underworld Revealed. GameSpot, 2015-03-03. [dostęp 2015-03-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-04)].
 17. Lucy O’Brien: Batman Arkham Bundle Incoming. IGN, 2013-09-17. [dostęp 2013-09-17].
 18. Samit Sarkar: Three-game Batman: Arkham Collection coming to UK Nov. 22 (updata). Polygon, 2013-11-14. [dostęp 2013-11-16].
 19. Mike Futter: Batman: Return To Arkham Is Real, With Both Games Using Unreal Engine 4. GameStop, 18 maja 2016. [dostęp 2016-05-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 lipca 2016)]. (ang.).
 20. Piotr Bicki: Batman: Arkham Collection ukaże się we wrześniu. W zestawie bonusowy kostium na PS4. Eurogamer.pl, 2019-07-09. [dostęp 2021-11-27]. (pol.).
 21. Batman: Arkham Asylum - The Road to Arkham #1 - The Road to Arkham (Issue). Comic Vine. [dostęp 2014-10-11]. (ang.).
 22. DCE Editorial: Batman: Arkham City comic book miniseries announced!. 2011-02-09. [dostęp 2013-05-30].
 23. Tim Beedle: Digital First Spotlight: Batman: Arkham Unhinged. 2012-08-14. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 24. BATMAN: ARKHAM CITY – END GAME #1. DC Comics. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 25. Press Release: Batman Arrives on the App Store in Epic New Interactive Graphic Novel 'Batman: Arkham Origins – A DC2 MultiVerse Graphic Novel’. DC Comics, 2013-12-19. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 26. Official Press – DC Entertainment: DC Entertainment Brings Digital Comics To The Net Level With New DC2 and DC2 Multiverse Innovations. 2013-06-04. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 27. Joshua Rivera: DC announces ‘Arkham Knight’ prequel comic -- exclusive. [w:] Entertainment Weekly [on-line]. 2014-12-12. [dostęp 2014-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-19)].
 28. DC Comics Full March 2015 Solicitations. Newsarama, 2014-12-15. [dostęp 2014-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-19)].
 29. Batman: Arkham Knight: Batgirl Begins (2015) - #1. Comic Book DB. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 30. Joshua Yehl: Batman’s Arkham Knight Will Have Origin Revealed in DC Comic. IGN, 2015-04-15. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 31. Jeff Sneider: Comic-Con: Warner Bros. Bringing Peter Jackson’s ‘Hobbit’ Finale, ‘Mad Max’. The Wrap, 2014-07-08. [dostęp 2014-06-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-18)].
 32. Andrew Reiner: Batman: Arkham Assault Movie Releasing On Blu-Ray, DVD This Summer. [w:] Game Informer [on-line]. GameStop, 2014-05-16. [dostęp 2014-05-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-16)].
 33. Get a Sneak Peek at Batman: Assault on Arkham in a New Featurette. [w:] ComingSoon.net [on-line]. (ang.).
 34. Matthew Jarvis: Margin Makers: Guide to Batman merchandise. [w:] Market for Home Computing and Video Games [on-line]. 18 czerwca, 2015. [dostęp 2015-07-07]. (ang.).
 35. Jesse Schedeen: Marv Wolfman to Write Batman: Arkham Knight Novelization. IGN, 2 lutego, 2015. [dostęp 2015-07-30]. (ang.).
 36. Jay Cochran: Batman: Arkham Asylum Series 1 Figures. Toy News International, 17 maja, 2010. [dostęp 2013-07-26]. (ang.).
 37. Jay Cochran: Batman: Arkham Asylum Series 2 Figures. Toy News International, 14 czerwca, 2010. [dostęp 2013-07-26]. (ang.).
 38. Jay Cochran: Batman: Arkham City: Series 1 Action Figures. Toy News International, 19 września, 2011. [dostęp 2013-07-26]. (ang.).
 39. Jay Cochran: Batman Arkham City Series 2 Figures From DC Direct. Toy News International, 13 grudnia, 2011. [dostęp 2013-07-26]. (ang.).
 40. Jay Cochran: Batman: Arkham City Series 3 Figures. Toy News International, 14 maja, 2012. [dostęp 2013-07-26]. (ang.).
 41. Jay Cochran: Batman: Arkham City: Series 4 Figures. Toy News International, 12 listopada, 2012. [dostęp 2013-07-26]. (ang.).
 42. Jay Cochran: Batman: Arkham City and Arkham Asylum Prop Replicas. Toy News International, 5 czerwca, 2012. [dostęp 2013-07-26]. (ang.).
 43. Caleb Goeliner: DC Collectibles Debuts More ‘Batman: Arkham Origins’ Action Figures [SDCC 2013]. ComicsAlliance, 18 lipca, 2013. [dostęp 2013-07-26]. (ang.).
 44. Caleb Goeliner: Mattel Reveals ‘Batman: Arkham Origins’ Batman and Deathstroke Action Figures. ComicsAlliance, 19 czerwca, 2013. [dostęp 2013-07-26]. (ang.).
 45. Batman: Arkham City Escape. Cryptozoic Entertainment, 15 maja, 2013. [dostęp 2015-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-24)]. (ang.).
 46. Spencer Perry: All Pre-Order Bonuses for Injustice: Gods Among Us Revealed. SuperHeroHype, 2013-02-27. [dostęp 2013-04-16]. (ang.).
 47. Glida Galang: Injustice: Gods Among Us iOS Unlockables for Console, Tips & Tricks to Play. 10 maja, 2013. [dostęp 2013-06-09]. (ang.).
 48. Batman: Arkham Asylum (PC) reviews at. CBS Interactive Metacritic. [dostęp 2013-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-03)].
 49. Batman: Arkham Asylum (PlayStation 3) reviews at. CBS Interactive Metacritic. [dostęp 2013-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-03)].
 50. Batman: Arkham Asylum (Xbox 360) reviews at. CBS Interactive Metacritic. [dostęp 2013-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-03)].
 51. Batman: Arkham Asylum for PC. GameRankings. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 52. Batman: Arkham Asylum for PlayStation 3. GameRankings. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 53. Batman: Arkham Asylum for Xbox 360. GameRankings. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 54. Batman: Arkham City (PC) reviews at. CBS Interactive Metacritic, 2012-01-03. [dostęp 2013-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-02-21)].
 55. Batman: Arkham City (PlayStation 3) reviews at. [w:] Metacritic [on-line]. CBS Interactive, 2012-01-03. [dostęp 2013-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-02-21)].
 56. Batman: Arkham City (Xbox 360) reviews at. [w:] Metacritic [on-line]. CBS Interactive, 2012-01-03. [dostęp 2013-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-02-21)].
 57. Batman: Arkham City – Armored Edition. [w:] Metacritic [on-line]. CBS Interactive, 2012-11-18. [dostęp 2012-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-27)].
 58. Batman: Arkham City for PC. GameRankings. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 59. Batman: Arkham City for PlayStation 3. GameRankings. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 60. Batman: Arkham City for Xbox 360. GameRankings. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 61. Batman: Arkham City – Armored Edition for Wii U. GameRankings. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 62. Batman: Arkham City: Lockdown. [w:] Metacritic [on-line]. CBS Interactive, 2012-04-28. [dostęp 2013-05-29].
 63. Batman: Arkham City Lockdown for iOS. GameRankings. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 64. Batman: Arkham Origins for PC Reviews. [w:] Metacritic [on-line]. CBS Interactive. [dostęp 2014-01-24].
 65. Batman: Arkham Origins for PlayStation 3 Reviews. [w:] Metacritic [on-line]. CBS Interactive. [dostęp 2014-01-24].
 66. Batman: Arkham Origins for Xbox 360 Reviews. [w:] Metacritic [on-line]. CBS Interactive. [dostęp 2014-01-24].
 67. Batman: Arkham Origins for Wii U Reviews. [w:] Metacritic [on-line]. CBS Interactive. [dostęp 2014-01-24].
 68. Batman: Arkham Origins for PC. GameRankings. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 69. Batman: Arkham Origins for PlayStation 3. GameRankings. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 70. Batman: Arkham Origins for Xbox 360. GameRankings. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 71. Batman: Arkham Origins for Wii U. GameRankings. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 72. Batman: Arkham Origins Blackgate – Deluxe Editon for PC Reviews. Metacritic. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 73. Batman: Arkham Origins Blackgate – Deluxe Editon for PlayStation 3 Reviews. Metacritic. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 74. Batman: Arkham Origins Blackgate – Deluxe Editon for Xbox 360 Reviews. Metacritic. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 75. Batman: Arkham Origins Blackgate Nintendo 3DS. [w:] Metacritic [on-line]. CBS Interactive. [dostęp 2014-01-24].
 76. Batman: Arkham Origins Blackgate PlayStation Vita. [w:] Metacritic [on-line]. CBS Interactive. [dostęp 2014-01-24].
 77. Batman: Arkham City Blackgate – Deluxe Edition for PC. GameRankings. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 78. Batman: Arkham City Blackgate – Deluxe Edition for PlayStation 3. GameRankings. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 79. Batman: Arkham City Blackgate – Deluxe Edition for Xbox 360. GameRankings. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 80. Batman: Arkham City Blackgate – Deluxe Edition for Nintendo 3DS. GameRankings. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 81. Batman: Arkham City Blackgate – Deluxe Edition for PlayStation Vita. GameRankings. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 82. Batman: Arkham Knight for PC Reviews. [w:] Metacritic [on-line]. CBS Interactive. [dostęp 2015-12-17]. (ang.).
 83. Batman: Arkham Knight for PlayStation 4 Reviews. [w:] Metacritic [on-line]. CBS Interactive. [dostęp 2015-07-02]. (ang.).
 84. Batman: Arkham Knight for Xbox One Reviews. [w:] Metacritic [on-line]. CBS Interactive. [dostęp 2015-07-02]. (ang.).
 85. Batman: Arkham Knight for PC. GameRankings. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 86. Batman: Arkham Knight for PlayStation 4. GameRankings. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 87. Batman: Arkham Knight for Xbox One. GameRankings. [dostęp 2016-01-14]. (ang.).
 88. Batman: Arkham Asylum Awarded a Guinness World Record. Comic Book Resources. [dostęp 2015-05-24]. (ang.).
 89. Most Critically Acclaimed Superhero Videogame. Guinness World Records. [dostęp 2015-05-24]. (ang.).
 90. G4TV’s Top 100 Games. [w:] g4tv.com [on-line]. (ang.).
 91. Top 100 Games of a Generation – IGN. [w:] IGN [on-line]. (ang.).
 92. The 100 Greatest Video Games Of All Time – Empire – www.empireonline.com. [w:] empireonline.com [on-line]. (ang.).
 93. Best Video Games of All Time. [w:] Metacritic [on-line]. (ang.).
 94. Reviews and News Articles – GameRankings. [w:] gamerankings.com [on-line]. (ang.).
 95. Top 100 greatest video games ever made. [w:] gamingbolt.com [on-line]. (ang.).
 96. GameFAQs Top 100 – DDJ Games. [w:] ddjgames.com [on-line]. [dostęp 2016-01-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-08)]. (ang.).
 97. Andrew Goldfarb: Batman: Arkham City Lockdown Review. IGN, 2011-12-22. [dostęp 2013-09-10].
 98. a b c d e f g h i j k l m n o p q Batman: Arkham Asylum. Behind the Voice Actors. [dostęp 2013-03-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-09)].
 99. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y Batman: Arkham City. Behind the Voice Actors. [dostęp 2013-06-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-30)].
 100. a b Luke Mears: Batman: Arkham City Lockdown Review 2. Newbreview, 2011-12-09. [dostęp 2019-08-20].
 101. a b Sinan Kubba: Batman: Arkham Origins stars Roger Craig Smith as Batman, Troy Baker as Joker. [w:] Joystiq [on-line]. AOL, 2013-05-20. [dostęp 2013-05-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-22)].
 102. a b Kevin L. Clark: Breaking Down Batman: Arkham Origins Blackgate Trailer. VIBE Magazine, 2013-09-02. [dostęp 2013-09-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-28)].
 103. Mitch Dyer: Arkham Knight Has No Multiplayer, Kevin Conroy Returns as Batman. IGN, 2014-03-04. [dostęp 2014-03-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-05)].
 104. Dan Stapleton: Batman: Arkham Knight Review – Good Luck And Good Knight. IGN, 2015-06-19. [dostęp 2015-06-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-21)].
 105. Eric Holmes: Nope. Our Jim Gordon is played by veteran Michael Gough. Prepare to take his arrow to your knee.. 2013-08-21. [dostęp 2013-08-21].
 106. a b c Tamoor Hussain: Voice Cast from Arkham Origins Confirmed for Blackgate. ComputerAndVideoGames, 2013-09-12. [dostęp 2013-09-12].
 107. a b c d Mike Futter: Meet The Actors Behind The Heroes And Villains Of Batman: Arkham Knight. [w:] Game Informer [on-line]. GameStop, 2015-05-07. [dostęp 2015-05-07].
 108. Joe Russell: Bane to fight alongside Batman in Batman: Arkham City. Future Publishing PC Gamer, 2011-08-01. [dostęp 2011-12-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-08)].
 109. Machinima: Batman: Arkham Origins GAMEPLAY DEMO @E3!!. Youtube, 2013-06-13. [dostęp 2013-06-29].
 110. a b Stephanie Carmichael: The Heroes and Villains of Batman: Arkham City – Part Two. GameZone, 2011-11-30. [dostęp 2012-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-06)].
 111. a b Andrew Day: Batman: Arkham Origins Review. Capsule Computers, 2013-10-29. [dostęp 2013-10-29].
 112. a b c d Tamoor Hussain: Batman: Arkham Knight detailed: Batmobile gameplay, new villain, combat tweaks and more. Computer and Videogames, 2014-03-04. [dostęp 2014-03-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-05)].
 113. a b c Chris Clow: Game Review – Batman: Arkham Origins, Plus Collector’s Edition Extras. GeekNation, 2013-10-31. [dostęp 2013-11-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-04)].
 114. Khary Payton: And the correct answer is the baddest sewer dweller since C.H.U.D.: KILLER CROC! Congrats, @splinter48708! You got a signed pic coming!. Twitter, 2013-10-29. [dostęp 2013-10-29].
 115. Tasia Valenza: I’m so excited I can finally say I’m the voice of Poison Ivy in Batman: Arkham Knight!. Twitter, 2015-05-07. [dostęp 2015-05-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-08)].
 116. Nick Cowen: Batman Arkham City interview: superhero development. Guardian News and Media The Guardian, 2011-09-02. [dostęp 2013-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-20)].
 117. Hugh Armitage: ‘Batman: Arkham Origins’: Returning Voice Actors. 2013-04-29. [dostęp 2013-08-17].
 118. Ben Mattes: Glad you are loving the talent in Origins. One small correction – Nolan North plays Penguin, not Black Mask.. Twitter, 2013-06-14. [dostęp 2013-06-19].
 119. Eric Holmes: Yes it is! Peter MacNicol is amazing in the role. We had to bring him back.. Twitter, 2013-07-31. [dostęp 2013-08-09].
 120. a b Full Season Pass Content Revealed. WB Games, 2015-10-16. [dostęp 2019-03-13].
 121. Ray Tathagata: The Villains of Batman: Arkham Origins. 2013-06-28. [dostęp 2019-08-20].
 122. Brigador Stamback: Blackgate is Under New Management. Moresay, 2013-08-30. [dostęp 2019-08-20].
 123. Grey Griffin: Stop being a pussy. That’s MY job. #ArkhamKnight #Catwoman. Twitter, 2015-06-23. [dostęp 2015-06-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-27)].
 124. Eric Holmes: @Android00154 yep! Maurice has to be Freeze.. Twitter, 2014-04-10. [dostęp 2014-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-10)].
 125. Trace Williams Cowen: Watch Seven Minutes of Gameplay From 'Batman: Arkham Knight'. [w:] Complex [on-line]. 2015-05-30. [dostęp 2015-06-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-22)].
 126. Khary Payton: Back as Azreal in Batman Arkham Knight! #GothamIsBurning. Twitter, 2015-04-27. [dostęp 2015-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-27)].
 127. MSP: Sac Anime 2013-Live from Arkham panel with Kevin Conroy and Grey Delisle. YouTube, 2013-01-09. [dostęp 2013-11-25].
 128. Josh Keaton: „@PainHybrid: @joshkeaton Do you voice Robin in the Batman Arkham Origins multiplayer?” guilty as charged. Twitter, 2013-11-02. [dostęp 2013-11-03].
 129. Makuch Eddie: Mark Rolston the voice of Deathstroke in Batman: Arkham Origins. CBS Interactive GameSpot, 2013-10-17. [dostęp 2013-10-17].
 130. Eric Holmes: Copperhead is played by the very talented Rosa Salazar!. 2013-07-19. [dostęp 2013-08-15].
 131. Matthew Mercer: Check out the release of Batman: Arkham Origins today! I’m extremely honored to be voicing Anarky, so keep an ear out. Twitter, 2013-10-25. [dostęp 2013-10-26].
 132. Crispin Freeman: Yes, that is me as Firefly.. Twitter, 2013-11-09. [dostęp 2013-11-09].
 133. Spencer Perry: NYCC: Another Assassin Revealed for Batman: Arkham Origins. SuperHeroHype, 2013-10-12. [dostęp 2013-10-12].
 134. Kelly Hu: „@JackieFiest: @KellyHu great job in @BatmanArkham! Recognized your voice in Shiva as soon as I heard it.” Cool! Thanks! How’s the game?. Twitter, 2013-10-28. [dostęp 2013-10-28].
 135. Khary Payton: Yep. Warden Joseph. But u missed my other guy!. Twitter, 2013-10-26. [dostęp 2013-10-27].
 136. Kevin Mahadeo: Review: „Batman: Arkham Knight’s” Biggest Game Feature Is Also Its Biggest Flaw. Comic Book Resources, 2015-07-06. [dostęp 2015-07-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-07)].
 137. Noah Dominguez: WWE's Samoa Joe Voices King Shark in Suicide Squad: Kill the Justice League. Comic Book Resources, 23 sierpnia 2020. [dostęp 2021-06-03]. (ang.).