Batorówka w Grodnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Batorówka w Grodnie, pałac Sapiehów lub Dom Stefana Batorego
Bazylika katedralna św. Franciszka Ksawerego (dawniej kościół jezuitów) i Batorówka
Bazylika katedralna św. Franciszka Ksawerego (dawniej kościół jezuitów) i Batorówka
Państwo  Białoruś
Miejscowość Grodno
Adres ulica Karola Marksa 1 (dawna Brygidzka)
Typ budynku pałac
Styl architektoniczny klasycyzm
Architekt Giovanni Battista Gisleni Joachim Daniel Jauch (projektant przebudowy w latach 1717–1718)
Kondygnacje 2
Ukończenie budowy poł. XVII w.
Kolejni właściciele Kazimierz Jan Sapieha, August II Mocny, Michał Brzostowski
Położenie na mapie Białorusi
Mapa lokalizacyjna Białorusi
Batorówka w Grodnie, pałac Sapiehów lub Dom Stefana Batorego
Batorówka w Grodnie, pałac Sapiehów lub Dom Stefana Batorego
Ziemia53°40′40,0″N 23°49′51,3″E/53,677778 23,830917

Batorówka w Grodnie (także: Pałac Batorego, Dom Stefana Batorego, Pałac Trybunalski, pałac Sapiehów lub pałac Brzostowskich); biał. Палац Сапегаў lub Баторыеўка, także: Дом караля Стэфана Баторыя – pałac znajdujący się na rogu ulic Karola Marksa i Stefana Batorego w Grodnie, obok Bazyliki katedralnej św. Franciszka Ksawerego (plac Sowiecki 4).

Historia[edytuj]

Pierwotny pałac zbudowany został w końcu XVI wieku, w którym w czasie gdy przebudowywany był Stary Zamek w Grodnie, swoją rezydencję miał król Stefan Batory (stąd nazwa „Batorówka”). Legenda głosił, że król zmarł w tym budynku. Następnie pałac został rozbudowany w 1 połowie XVII wieku i być może przy jego budowie brał udział Giovanni Battista Gisleni z kręgu architektów dworu króla Władysława IV. Wskazuje na to ukształtowanie obszernego westybulu i monumentalnych dwuskrzydłowych schodów pod piętrową loggią od strony dziedzińca, które swoją formą nie miały analogii w żadnym pałacu z terenów Rzeczypospolitej połowy XVII wieku.

W czasie, gdy pałac należał do wojewody Michała Józefa Sapiehy apartamenty w czasie Sejmu zajmował tu król August II Mocny. Do czasu ukończenia budowy Nowego Pałacu w drugim pałacu Sapiehów na tyłach ich pałacu od strony rynku odbywały się sejmy (w specjalnie zbudowanej Sali Sejmowej od strony obecnej ul. Marksa) oraz posiedzenia Senatu. Z pałacem od strony rynku sale te połączone były piętrowymi łącznikami z pomieszczeniami dla dworu. W latach 1717–1718 dostawiono do pałacu zaprojektowany przez Joachima Daniela Jaucha drewniany łącznik z kościołem Jezuitów.

Sejm w nowych budynkach na tyłach pałacu Sapiehów odbył się w terminie od 3 października do 17 listopada 1718 roku.

W 1775 roku w budynku miał posiedzenia Trybunał Główny Wielkiego Księstwa Litewskiego. W końcu XVIII wieku pałac kupił podskarbi Michał Brzostowski i następnie był własnością jego potomków. Rosjanie skonfiskowali im pałac w roku 1832 po powstaniu listopadowym. Po pożarze w roku 1885 budynek odbudowano tylko częściowo, niszcząc przy tym jego dawne piękno. Kolejne zniszczenia przyniosły lata II wojny światowej i późniejsza odbudowa. Obecnie mieści się w nim Akademia Medyczna i budynek niczym się nie wyróżnia spośród otaczającej go zabudowy.

Galeria[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]