Battle dress uniform

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Żołnierze w mundurach BDU - kamuflażWoodland
Żołnierze w mundurach Desert Camouflage Uniform (DCU)
George H.W. Bush i Thomas Mikolajcik w mundurach desert battle dress uniform (DBDU)

Mundur BDU (właściwie battle dress uniform) – polowe umundurowanie sił zbrojnych USA w latach 1981-2008. Używane zarówno przez USAF, US Army, US Navy, Marines i siły specjalne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mundur BDU wszedł do służby we wrześniu 1981. Mundur posiadał nowy kamuflaż - Woodland, wprowadzony w tym samym roku do US Army. Zarówno krój jak i kamuflaż wywodzi się w prostej linii od munduru ERDL[1]. BDU miał zastąpić starsze typy mundurów polowych w kolorze oliwkowym. Mundur był wykonany z tkaniny NYCO (50% bawełny, 50% nylonu) w splocie skośnym (twill[2]). W 1989 wprowadzono też wersję dostosowaną do klimatu tropikalnego - wykonana była z 100% bawełny w splocie typu rip-stop (charakterystyczna kratka), później stosowano mieszankę bawełny z nylonem. Mundury BDU od roku 2008 są powoli zastępowane przez ACU[3].

Krój umundurowania[edytuj | edytuj kod]

Bluza[edytuj | edytuj kod]

Bluza posiada klasyczny kołnierz, całość zapinana jest na 5 guzików. Posiada 4 kieszenie zapinane na guziki. Bluza nie posiada naramienników (stopnie naszywane są na kołnierzu). Na łokciach naszyto wzmocnienia z dodatkowej warstwy materiału.

Spodnie[edytuj | edytuj kod]

Spodnie posiadają 6 kieszeni: 2 wpuszczane na biodrach, 2 z boku ud z fałdami powiększającymi i 2 umieszczone z tyłu. Kieszenie udowe oraz tylne zapinane są na guziki. Rozporek spodni również zapinany jest na guziki. Na kolanach i w okolicy krocza naszyto wzmocnienia z dodatkowej warstwy materiału.

Wersje i modyfikacje munduru BDU[edytuj | edytuj kod]

Mundur BDU przez cały czas służby ewoluował i powstawało wiele wersji w zależności od przeznaczenia. Do najważniejszych należą:

  • battle dress uniform (BDU) wersja z tkaniny NYCO w splocie skośnym. Produkowana od roku 1981. Kamuflaż woodland.
  • hot weather battle dress uniform (HWBDU) wersja z tkaniny 100% bawełna w splocie rip-stop. Produkowana od roku 1986. Kamuflaż woodland. Wersja na klimat tropikalny pozbawiona wzmocnień na łokciach i kolanach[1].
  • enhanced Hot weather battle dress uniform (EHWBDU) wersja na klimat tropikalny z tkaniny NYCO rip-stop. Wprowadzona w roku 1996, całkowicie wyparła HWBDU. Kamuflaż woodland[4].
  • desert battle dress uniform (DBDU) wersja z tkaniny NYCO w splocie skośnym. Produkowana od roku 1981. Kamuflaż 6 Color Desert Pattern. Wersja przeznaczona na tereny pustynne. Posiada dodatkową warstwę tkaniny w okolicach karku[1].
  • experimental desert battle dress uniform (EDBDU) wersja z tkaniny 100% bawełna w splocie rip-stop. Kamuflaż 6 Color Desert Pattern. Była to wersja unowocześniona, przeznaczona na tereny pustynne. Nie posiada wzmocnień, ani dodatkowej warstwy tkaniny w okolicach karku. Wszystkie kieszenie spodni i bluzy zapinane są na rzepy[1].
  • desert camouflage uniform (DCU) wersja z tkaniny NYCO w splocie skośnym. Produkowana od roku 1990. Kamuflaż 3 Color Desert Pattern. Wersja przeznaczona na tereny pustynne, następca DBDU[1].
  • hot weather desert camouflage uniform (HWDCU) wersja z tkaniny 100% bawełna w splocie rip-stop. Produkowana od roku 1990. Kamuflaż 3 Color Desert Pattern. Wersja przeznaczona na tereny pustynne, szybko zastąpiona wersja z tkaniny NYCO rip-stop.

Powstało też wiele innych wersji, m.in. w testowych wersjach kamuflażu (np. T-pattern). Oprócz tego powstało też wiele różnych kopii, w różnorakich kamuflażach i o różnym składzie materiału.

Niektórzy żołnierze (zwłaszcza oddziałów specjalnych) próbując zwiększyć wartość bojową swojego munduru, przeszywali dolne kieszenie bluzy na rękawy oraz wszywali rzepy zamiast guzików. Tą wersje nazywano RAID.

Następcy BDU[edytuj | edytuj kod]

Mundur BDU został zastąpiony przez kilka nowych wzorów. Wycofanie BDU spowodowane było dość wiekowym krojem, który już nie tak dobrze spełniała swoją role na nowoczesnym polu walki. W wojskach lądowych został zastąpiony przez ACU, w lotnictwie przez ABU, a w marynarce NWU. Marines zamieniło swoje BDU na MCCUU.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Wear and Appearance of Army Uniforms and Insignia [online], U.S. Army, s. 23–27 (ang.).
  2. Michał Sitarski. Strzelec Korpusu Piechoty Morskiej USA z operacji Phantom Fury. „Poligon”. 2/2009, s. 82, 2009. Warszawa: Magnum-X Sp. z o.o.. ISSN 1895-3344. (pol.). 
  3. Gone with the Blastwave: Kamuflaże mundurów wojsk USA [online], Hell's Kitchen [dostęp 2011-09-28] [zarchiwizowane z adresu 2010-05-04] (pol.).
  4. Battle Dres Inform (BDU). [dostęp 2011-12-28]. (ang.).