Battlestar Galactica (serial telewizyjny 2004)/Dwanaście Kolonii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dwanaście Kolonii Ludzkich lub Dwanaście Kolonii Kobolu – fikcyjna nazwa ludzkich kolonii w oryginalnej serii Battlestar Galactica i telewizyjnej serii rozpoczętej w roku 2003. Dwanaście Kolonii zostało założonych przez plemiona na Kobolu, rzekomej kolebce ludzkości[1]. Ludność Dwunastu Kolonii (ok. 20 miliardów) została zamordowana przez Cylonów. Mniej niż 50 000 tych, którzy przeżyli, musiało uciekać jako flota broniona przez statek Battlestar Galactica. Kolonie zostały nazwane na cześć konstelacji Zodiaku.

Kolonie[edytuj | edytuj kod]

W oryginalnej serii serialu Dwanaście plemion ustaliło Dwanaście różnych planet w fikcyjnej galaktyce Cyrannus. W nowej serii ich pozycja we wszechświecie nie została nigdy określona. Jednakże producent wykonawczy, Ronald D. Moore, powiedział, że wszystkie planety kolonii były w tym samym układzie słonecznym, co w oryginalnej serii[2].

Konstelacja Nazwa Kolonii w oryginalnej serii Nazwa Kolonii w serialu z roku 2003
Aquarius - Wodnik Aquaria Aquarion [3]
Aries - Baran Aeries Aerilon
Cancer - Rak Orion Canceron
Capricorn - Koziorożec Caprica Caprica
Gemini - Bliźnięta Gemoni Gemenon
Leo - Lew Leonis Leonis
Libra - Waga Libris Libran
Pisces - Ryby Picon Picon
Sagittarius - Strzelec Sagitara Sagittaron
Scorpio - Skorpion Scorpia Scorpia
Taurus - Byk Taura Tauron
Virgo - Panna Virgon Virgon

Informacje o Koloniach w oryginalnej serii[edytuj | edytuj kod]

 • W oryginalnej serii Battlestar Galactica (serial telewizyjny 1978) nazwy kolonii Raka, Lwa, Wagi i Wodnika nigdy nie zostały użyte. Kolonia Raka z powodu skojarzeń z chorobą, została zastąpiona nazwą Orion. Pozostałe nazwy pojawiły się w filmie telewizyjnym.
 • Hrabia Baltar był dyktatorem jednej z kolonii (nigdy nie określono, której).
 • We wcześniejszej wersji serialu wiele kolonii mówiło różnymi językami.
 • W oryginalnej wersji pilota do serialu (i jego nowelizacji), Adama wspomniał, że Sagitaria miała najlepszy system obrony we wszystkich Koloniach.

Informacje o Koloniach z serii Battlestar Galactica (serial telewizyjny 2004)[edytuj | edytuj kod]

 • Kolonie mówią takim samym językiem, ale mają różne akcenty i dialekty. Porucznik Kendra Shaw mówiła archaicznym językiem Old Gemenese.
 • Ludzie z Gemenon są bardzo religijni i wierzą w interpretację zwojów. Nie zgadzają się z aborcją, na którą zgadza się reszta Kolonii.
 • Sagittaron lekceważy i znieważa ludzi, którzy wierzą w przepowiednie. Nie wierzą jednocześnie w nowoczesną medycynę. Leczą chorych i rannych tradycyjnym leczeniem i modlitwami.
 • Gemenon, Sagittaron i Aerilon uznawane są za biedne kolonie, gdzie większość mieszkańców pracowała w surowych warunkach. Capricę, Tauron i Virgon zamieszkiwało więcej elity i wyedukowanych klas, które pracowały w administracji i urzędach. Caprica, jako stolica Kolonii, była specyficznym zlepkiem w którym ambicje i podejście kontrastują z zachowaniem ludzi Gemenonu i Sagittaronu.
 • Aerilon jest kolonią uważaną za najbardziej rolniczą, a przez Baltara za spichlerz.

Prawdziwe lokacje[edytuj | edytuj kod]

Producent wykonawczy Ron Moore powiedział, że każda z Dwunastu Kolonii jest jedną z dwunastu planet w pojedynczym systemie słonecznym. W grze Battlestar Galactica wyprodukowanej w 2003 roku Kolonie były w systemie słonecznym nazwanym "Cyrannus". Nazwa "Cyrannus" została użyta w oryginalnej wersji w odcinku pt. "Long Patrol", ale Starbuck użyła tej nazwy jako galaktyki, a nie układu słonecznego.

W serii z 1978 r. Kolonie były umiejscowione w systemie słonecznym i rozróżniane pomiędzy "Wewnętrzne" i "Zewnętrzne" Kolonie. "Wewnętrzne" Kolonie posiadały pojedynczy system słoneczny a "Zewnętrzne" Kolonie krążyły wokół innego systemu, którego nazwa nie została określona. "Wewnętrzne" Kolonie - wyłączając Sagittarię i Capricę – zostały zaatakowane jako pierwsze zanim przybyła Galactica. Cyloni wystrzelili pierwszą "falę" broni przeciwko "Zewnętrznym" Koloniom.

W znowelizowanym pilocie z 1978 r. Dwanaście Kolonii określone są jako Dwanaście Kolonii Trzech Słońc.

Organizacja Kolonii[edytuj | edytuj kod]

1978[edytuj | edytuj kod]

Kworum Dwunastu czasami określane jako Rada Dwunastu to główne ciało rządowe Dwunastu Kolonii. Zasiada w nim 12 członków reprezentujących swoją kolonię. Zasiada w nim także prezydent (wybierany przez lud) Dwunastu Kolonii stojący na czele wszystkich Kolonii. W Kworum głos zabiera także Admirał Floty. Prezydent i cywilny rząd stoją na czele Kolonii, chyba że wprowadzono stan wojenny. Po śmierci Prezydenta Adara i członków Kworum Dwunastu, Kolonie działały pod opieką statku Battlestar Galactica na podstawie prawa wojskowego pod dowództwem Komandora Adamy, ostatniego żyjącego członka Kworum Dwunastu[4]. Kworum miało prawo znieść stan wojenny, ale po katastrofalnej próbie ustanowienia nowego prawa cywilnego, większość zasad prawa wojennego zostało zachowanych. Nie występuje kara śmierci (nawet za zdradę). Maksymalna kara to dożywocie.

Wojsko Kolonii[edytuj | edytuj kod]

Wojsko Kolonii podzielone jest na trzy gałęzie:

 • Flota Kolonialna (The Colonial Fleet), będąca pierwszą linią obrony przeciwko Cylonom. Siły Battlestarów i Viperów są najszybszą obroną przeciwko atakowi. Personel floty chodzi w następujących mundurach:
  • Główni oficerowie, tacy jak Komandor Adama lub Pułkownik Tigh, noszą niebieskie mundury;
  • Niższy personel nosi typowe jasnobrązowe dresy;
  • Piloci Viperów noszą jasnobrązowe mundury z ciemnoniebieskimi kurtkami. Są one specjalnie zaprojektowane do ochrony przy przeciążeniu G gdy są wystrzeliwani z Battlestarów;
 • Korpus Kolonialnej Piechoty Morskiej (The Colonial Marine Corps) to część sił obronnych Floty, która ma na celu obronę statków Kolonii przeciwko ewentualnym atakom na ich pokładzie (abordażu);
 • Siły Obrony Kolonii (Colonial Security Forces) to żołnierze i oficerowie w czarnych uniformach (coś w rodzaju policji), którzy są kontrolowani przez Kworum Dwunastu. Ich jurysdykcja opiera się na ochronie cywilów i wojska. Określa się ich także jako "czarne koszule" ("blackshirts").

2003[edytuj | edytuj kod]

W reedycji Battlestar Galactica z 2003 r. rząd Kolonii jest innym tworem. Początkowo każda z kolonii istniała jako oddzielny twór polityczny, jednakże po buncie pierwszych modeli cylonów planety połączyły się w Zjednoczone Kolonie Kobolu, których podstawowymi aktami prawnymi są Artykuły Kolonii. Artykuły te opisują istnienie urzędu prezydenckiego oraz gabinetu politycznego wraz z ministrami (np. obrony lub edukacji). Na czele każdego z ministerstw stoi sekretarz. Każdy z sekretarzy może zostać powołany na następcę prezydenta, gdy ten nie będzie w stanie pełnić urzędu. Artykuły kolonialne przewidują również istnienie kary śmierci oraz egzekucję za zdradę (w serialu prawo to ustanowione zostało przez prezydent Laurę Roslin, a skorzystał z niego prezydent Tom Zarek). Karą dla personelu wojskowego za najcięższe przewinienia jest rozstrzelanie przez pluton egzekucyjny. Poza urzędem prezydenta, w serialu wspomina się także o urzędzie burmistrza – prezydent Richard Adar obejmował to stanowisko przed pierwszą kadencją prezydencką. Religia istniejąca w Battlestar Galactica z 2003 r. jest blisko powiązana z rządem Kolonii; posiada formę politeistyczną i w dużej mierze opiera się o wierzenia starożytnych greków. Jej przedstawicielką jest kapłanka Elosha, obecna w pierwszej i drugiej serii.

Kworum Dwunastu istnieje w remake'u serialu, ale jego struktura i cele są nieco inne. Sesje Kworum odbywają się pod przewodnictwem Prezydenta Dwunastu Kolonii, który może głosować w przypadku remisu. Każda Kolonia ma jeden głos. Kworum Dwunastu nominuje kandydatów na wiceprezydenta, co jest wspólną praktyką lub koniecznością, gdy jest wakat. Członkowie Kworum mogą starać się o funkcje wiceprezydenta, ale muszą zrezygnować z zasiadania w Kworum, gdy zostaną wybrani. Kworum Dwunastu przypomina połączenie Senatu USA i Zgromadzenia Ogólnego ONZ-u.

Różnice w serialu z 2003 roku wynikają z tego, że Cyloni zostali stworzeni przez człowieka jako pomoc i żołnierze, dlatego nie są obcą rasą. Cyloni byli używani jako żołnierze w wojnie pomiędzy Dwunastoma Koloniami. Faktycznie eksodus z Kobolu miał miejsce 2000 lat przed ostatecznym pokonaniem Cylonów przez 12 Kolonii. Artykuły Kolonii mają tylko 52 lata i zostały ustalone we wczesnych dniach I wojny Cylońskiej, która trwała następne 12 lat.

Sagittaron był rządzony przez wojskową dyktaturę. Prawo pozwala skazać kogoś na służbę lub pozbawić kogoś obywatelstwa (można je odzyskać po odbyciu kary). W serialu stwierdzono, że każda Kolonia rządziła się własnymi prawami. Członkowie sił zbrojnych w służbie czynnej podlegali zasadom Jednolitego Kodeksu Wojskowego, ale nie istniał federalny kodeks karny dla cywilów – każdego obywatela sądzono według prawa jego ojczystej planety, np. Gaius Baltar miał proces zgodnie z prawem planety Caprica. Według prawa religijnego Gemenonu dzieci sa własnością rodziców, a aborcja jest zakazana.

Wojsko Kolonii[edytuj | edytuj kod]

Wojsko Kolonii podzielone jest na dwie gałęzie:

 • Flota kolonialna (The Colonial Fleet) – składa się z 120 battlestarów (o czym dowiadujemy się w pilocie do serialu) i innych okrętów (podczas pierwszej wojny cylońskiej było ich jedynie 12, a każdy z nich reprezentował inną kolonię, Battlestar Galactica reprezentowała kolonię Caprica - był on jednocześnie najstarszym okrętem floty, w dniu wybuchu 2 wojny cylońskiej odbyła się oficjalna ceremonia zwolnienia jej ze służby i oddania jako muzeum) . Flota kolonialna zorganizowana jest na "Grupy battlestarów", takich jak Grupa 75 (Galactica ma identyfikator BSG-75). Te grupy mają prawdopodobnie na celu obronę i wsparcie mniejszych okrętów oraz szwadronów viperów i raptorów. Flota ma połączony system stopni Marynarki i Korpusu Marines. Występują takie stopnie jak: admirał, komandor, pułkownik, major, kapitan, porucznik. Niższy personel ma również połączony system stopni.
 • Korpus piechoty morskiej (Corpus Marines) to wyspecjalizowane siły policyjne znajdujące się na statkach Floty. Marines biorą udział w akcjach bojowych, dla ochrony i strzegą osadzonych w celi. Rola marines na planetach nie jest do końca znana. Posiadają podobny system stopni jak Flota Kolonialna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Na Kobolu została również założona trzynasta Kolonia – Ziemia – jednakże nikt nie zna jej dokładnego położenia.
 2. W BSG Webisode series Battlestar Galactica: The Resistance z 2006 roku pomiędzy seriami 2 a 3, Pułkownik Saul Tigh powiedział, że Cyloni "zamordowali 20 miliardów z nas".
 3. File:Names from agenda ep 111.jpg - Battlestar Wiki
 4. Hrabia Baltar był członkiem Kworum Dwunastu, który przeżył atak, jednak został prawdopodobnie pozbawiony godności i za swoje czyny oskarżony o zdradę ludzkości.