Battra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Battra
Postać z Tōhō
Wystąpienia Godzilla kontra Mothra1992
Dane biograficzne
Pochodzenie mityczna monstrualna ćma
Inne informacje
Masa 20 000 ton (larwa) 30 000 ton (imago)
Umiejętności promienie z oczu i rogu (larwa), promienie z oczu i potężny podmuch skrzydeł (imago)

Battra (jap. バトラ Batora) – fikcyjny gigantyczny potwór (kaijū), występujący w japońskim filmie fantastycznonaukowym z serii o Godzilli pod tytułem Godzilla kontra Mothra (jap. (ゴジラVSモスラ Gojira vs Mosura, ang. Godzilla vs. Mothra) z 1992 roku, w reżyserii Takao Okawary. Battra jest olbrzymią ćmą, będąca mrocznym sobowtórem Mothry. W filmie pojawiła się zarówno jako larwa, jak i dorosły owad.

Tak jak wcześniejszy Biollante i późniejsze Spacegodzilla i Destruktor), Battra była jednym z zupełnie nowych adwersarzy Godzilli, jacy zadebiutowali w serii Heisei[1].

Opis potwora[edytuj | edytuj kod]

Battra narodził się w odległej przeszłości, w której na Ziemi istniała wysoce zaawansowana cywilizacja, która zbudowała maszynę potrafiącą kierować klimatem. Battra był mrocznym odpowiednikiem Mothry, zrodzonym przez duch Ziemi, w celu unicestwienia owej cywilizacji. Następnie stoczył on pojedynek z Mothrą (obrońcą wróżek Cosmosek), w którym Battra poniósł przegraną i zapadł na wieki w sen.

Powrócił do życia po uderzeniu w Ziemie meteorytu, który odsłonił również jajo jej dawnej przeciwniczki. Przebudzona bestia, powzięła zemstę. Gdy już odnalazł larwę Mothry, natknął się również na Godzille, z którym stoczył walkę na morzu. Walka kończy się, kiedy oba potwory zalewa lawa. Po jakimś czasie okazuje się, że monstrum przeżyło i przeobraziło się w formę dorosłą i wyruszyło dalej walczyć z dorosłą już Mothrą. Po drodze znów walczy z Godzillą, który omal go nie zabija. Uleczony przez Mothrę, Battra pomaga jej pokonać Króla Poworów, ale sam ginie - zabity przez nuklearny podmuch Godzilli.

Dodatkowym celem obudzenia Battry był również fakt zbliżającego się kolejnego meteoru - który miał zostać przez owada zniszczony. Mothra jednak postanawia zastąpić przyjaciela i wyrusza w kosmos by ukończyć jego misje.

Dane podstawowe[edytuj | edytuj kod]

Wymiary[edytuj | edytuj kod]

  • Stadium larwalne - długość: 90 metrów; waga: 20 000 ton[1]
  • Stadium końcowe - długość: 73 metry; rozpiętość skrzydeł: 180 metrów; waga: 30 000 ton[1]

Zdolności[edytuj | edytuj kod]

Zarówno jako larwa jak i imago, Battra potrafił atakować swoich przeciwników na dystans, emitując wiązkę energii oczu i rogu (jako larwa), lub tylko z oczu (jako dorosły owad)[1]. Do tego dorosła forma potrafiła tworzyć huraganowy wiatr poprzez trzepot skrzydeł, oraz też była zdolna porazić wyładowywaniami z kończyn (scena ataku na Godzille wraz z Mothrą).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d J.D. Lees, Marc Cerasini: The Official Godzilla Compendium: A 40 Year Retrospective. Random House Books, marzec 1998, s. 120-121, seria: Official Godzilla. ISBN 0-679-88822-5. (ang.)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]