Bauhaus (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bauhaus
Ilustracja
Koncert Bauhaus w Londynie w 2006 r.
Rok założenia 1977
Rok rozwiązania 2008
Pochodzenie Wielka Brytania
Gatunek post punk[1], rock gotycki[1]
Aktywność 1978–1983
1998
2005–2008
Wydawnictwo muzyczne 4AD, Beggars Banquet[2]
Byli członkowie
Peter Murphy
Daniel Ash
Kevin Haskins
David Jay
Strona internetowa

Bauhausbrytyjski zespół rockowy, jeden z pionierów stylu rock gotycki, a także charakterystycznego dla tej odmiany rocka wizerunku scenicznego. W swojej twórczości grupa czerpała z tradycji glam rocka, wzbogaconego punkrockową dynamiką. Do fascynacji muzyką Bauhaus przyznaje się wielu obecnie znanych artystów, m.in. zespół Interpol.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół został założony w 1977 w Northampton w Wielkiej Brytanii w składzie: Daniel Ash (gitara), David Jay (gitara basowa), Kevin Haskins (perkusja) oraz Peter Murphy (śpiew). W 1979 roku wydał swój pierwszy singel – Bela Lugosi’s Dead. Już samo nawiązanie do postaci międzywojennego węgierskiego aktora Beli Lugosiego zawdzięczającego sławę dzięki odtwarzaniu głównej roli w filmach o księciu Drakuli wiele mówi o inspiracjach grupy Bauhaus. Do tego trzeba dodać charakterystyczny wizerunek oraz mroczną muzykę opartą na brzmieniu gitar, ale pełną także syntezatorowych dźwięków. Czasami spokojną i jednocześnie pełną niepokoju (np. Hollow Hills), nieraz szybką i rytmiczną (Kick in the Eye). Dzięki temu kompozycje Bauhaus przypominają osiągnięcia innego wpływowego zespołu końca lat 70. – Joy Division.

We wrześniu 1980 roku ukazał się pierwszy album Bauhaus In the Flat Field, który odniósł nawet pewien komercyjny sukces (72. miejsce na listach sprzedaży). W rok później grupa wydała album Mask, którym oddaliła się od głównego nurtu, zbliżając się do industrialu, przecierając tym samym drogę dla zespołów pokroju Einstürzende Neubauten. Mask osiągnęło sprzedaż dającą w tym czasie 30. miejsce w Wielkiej Brytanii.

Konflikty w zespole doprowadziły do jego rozwiązania w roku 1983, jednak od czasu do czasu jego członkowie grają wspólnie koncerty pod szyldem Bauhaus. Po rozpadzie zespołu Peter Murphy zajął się solową karierą muzyczną. Nagrał m.in. płyty: Love Hysteria (1988), Deep (1990), Dust (2002). Pozostali muzycy brali udział w różnych projektach muzycznych (np. Tones on Tail), jednak ich najważniejszym przedsięwzięciem był zespół Love And Rockets, który nagrał m.in. płyty Earth Sun Moon (1987), Love And Rockets (1989), Sweet F.A. (1996). Zespół Love And Rockets przestał istnieć w 1999 roku. Daniel Ash kontynuuje karierę solową.

W 1998 członkowie Bauhaus rozpoczęli wspólne koncertowanie w trasie „Resurrection Tour”. Towarzyszyła temu piosenka „The Dog’s a Vapour” oraz nowo wydany album Gotham, zawierający nagranie koncertowe. Grupa koncertowała również w następnych latach, m.in. w roku 2006 z grupą Nine Inch Nails.

4 marca 2008 Bauhaus wydał kolejny album, pierwszy studyjny po roku 1983, a zarazem ostatni w ich karierze. Po wydaniu „Go Away White” nie odbyła się żadna trasa koncertowa. Definitywny koniec zespołu potwierdził perkusista Kevin Haskins, mówiąc: „Świetnie dajemy sobie radę, lecz wydarzył się pewien incydent”. W rezultacie „niektórzy z nas poczuli, że już nie chcemy kontynuować jako współpracująca jedność”. Szczegóły incydentu nie zostały ujawnione.

Brazylijski zespół Sepultura umieścił Cover piosenki „Bela Lugosi’s Dead” na swojej płycie „Nation”. Również Czeska grupa XIII Stoleti zamieściła swoją wersję tego utworu na ich wydanej w 2000 roku płycie „Metropolis” oraz w kolejnej wersji w 2004 roku na płycie „Vendetta”.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Albumy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Single i EPki[edytuj | edytuj kod]

Składanki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b allmusic (((Bauhaus > Overview))).
  2. Beggars Banquet (ang.). 2010-01-01. [dostęp 2010-09-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]