Bawarska Biblioteka Państwowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bawarska Biblioteka Państwowa
Ilustracja
Oficjalne logo Bayerische Staatsbibliothek
Państwo

 Niemcy

Miejscowość

Monachium

Adres

Ludwigstraße 16,
80539 Monachium

Dyrektor

Klaus Ceynowa

Data założenia

1558

Wielkość zbiorów

10 493 000[1]

Położenie na mapie Monachium
Mapa konturowa Monachium, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Bawarska Biblioteka Państwowa”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Bawarska Biblioteka Państwowa”
Położenie na mapie Bawarii
Mapa konturowa Bawarii, na dole znajduje się punkt z opisem „Bawarska Biblioteka Państwowa”
Ziemia48°08′50,644″N 11°34′50,189″E/48,147401 11,580608
Strona internetowa

Bawarska Biblioteka Państwowa (niem. Bayerische Staatsbibliothek, dawna nazwa łacińska: Bibliotheca Regia Monacensis) – centralna biblioteka Bawarii, znajdująca się w Monachium, założona w 1558 przez Albrechta V Bawarskiego jako biblioteka dworska Wittelsbachów[2]. Obecnie jest trzecią pod względem wielkości zbiorów biblioteką w Niemczech (po Niemieckiej Bibliotece Narodowej i Bibliotece Państwowej w Berlinie).

W roku 2016 budżet BSB wynosił 54 107 000 euro. Biblioteka zatrudnia ponad 800 pracowników, zarejestrowanych jest ponad 72 tysiące aktywnych użytkowników, którzy dokonali ponad 1,3 miliona wypożyczeń w roku[1]. Z ponad milionem zdigitalizowanych dzieł posiada największy zbiór danych cyfrowych spośród wszystkich bibliotek niemieckich. BSB stale zwiększa zakres oferowanych usług cyfrowych i internetowych[2].

Bawarskiej Bibliotece Państwowej jest podporządkowanych organizacyjnie 10 bibliotek regionalnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od 1663 roku w Bawarii obowiązuje ustawa o depozycie prawnym, według której dwie kopie każdej wydanej w Bawarii publikacji należy przesyłać do Bawarskiej Biblioteki Państwowej. Zasada ta pozostała niezmieniona do dnia dzisiejszego.

W latach 1807–1827 biblioteka była zarządzana przez Bawarską Akademię Nauk. Od 1829 do 1918 nosiła nazwę Królewska Biblioteka Dworska i Państwowa (Königliche Hof- und Staatsbibliothek)[3]. W 1919 roku została przemianowana na Bawarską Bibliotekę Państwową.

Widok lotniczy
Fasada budynku biblioteki

Obecny budynek biblioteki został zaprojektowany przez bawarskiego architekta Friedricha von Gärtnera w latach 1832–1843. Styl podłużnego budynku z dwoma dziedzińcami oparty jest na architekturze pałacowej wczesnego renesansu włoskiego. W pierwszej dekadzie XIX wieku bibliotekarze Johan Christoph von Aretin i Martin Schrettinger przeprowadzili gruntowną reorganizację zbiorów. Powstały liczne oddziały tematyczne (manuskryptów, muzyki, map, Europy Wschodniej, orientalny, krajów Azji Wschodniej)[3].

W czasie II wojny światowej utracono ponad 500 tysięcy wolumenów ze zbiorów. Sam budynek został zniszczony w 85 procentach, jego odbudowa rozpoczęła się w 1946 roku. Od 1960 przy bibliotece działa Instytut Restauracji Książek i Rękopisów[3]. W marcu 2007 BSB, jako pierwsza instytucja w krajach niemieckojęzycznych ogłosiła przystąpienie do programu Google Book Search udostępniającego w internecie książki, do których prawa autorskie już wygasły[4]. Współpraca z firmą Google Inc. odbywa się w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego[5]. Ówczesny dyrektor naczelny BSB, Rolf Griebel, oświadczył wówczas:

Otwieramy dziś naszą bibliotekę na świat i wkraczamy w erę cyfrową. Jest to decydujący krok naprzód w realizacji prawdziwego celu istnienia bibliotek — udostępniania książek i zawartej w nich wiedzy. Czeka nas fascynujące zadanie polegające na otwarciu bogatej niemieckiej tradycji literackiej dla czytelników z całego świata i umożliwieniu im korzystania z niej w internecie[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Bawarska Biblioteka Państwowa w liczbach – 2016 - oficjalna strona BSB(niem.).
  2. a b Bawarska Bibliotek Państwowa w Google Arts & Culture(ang.).
  3. a b c Encyclopedia of Library History - Wayne A. Wiegand, Donald G. Jr. Davis, s.61 (ang.).
  4. Wissen geht online: die Bayerische Staatsbibliothek und Google - Julia Elvers-Guyot, Deutsche Welle (niem.).
  5. Mit Hybridantrieb ins Netz - Hannes Hintermeier, Frankfurter Allgemeine 2007-03-08 (niem.).
  6. Biblioteki partnerskie Google Books.