Przejdź do zawartości

Bawarska Biblioteka Państwowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bawarska Biblioteka Państwowa
Ilustracja
Oficjalne logo Bayerische Staatsbibliothek
Państwo

 Niemcy

Miejscowość

Monachium

Adres

Ludwigstraße 16,
80539 Monachium

Dyrektor

Klaus Ceynowa

Data założenia

1558

Wielkość zbiorów

10 493 000[1]

Położenie na mapie Monachium
Mapa konturowa Monachium, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Bawarska Biblioteka Państwowa”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Bawarska Biblioteka Państwowa”
Położenie na mapie Bawarii
Mapa konturowa Bawarii, na dole znajduje się punkt z opisem „Bawarska Biblioteka Państwowa”
Ziemia48°08′50,644″N 11°34′50,189″E/48,147401 11,580608
Strona internetowa

Bawarska Biblioteka Państwowa (niem. Bayerische Staatsbibliothek, dawna nazwa łacińska: Bibliotheca Regia Monacensis) – centralna biblioteka Bawarii, znajdująca się w Monachium, założona w 1558 przez Albrechta V Bawarskiego jako biblioteka dworska Wittelsbachów[2]. Obecnie jest trzecią pod względem wielkości zbiorów biblioteką w Niemczech (po Niemieckiej Bibliotece Narodowej i Bibliotece Państwowej w Berlinie).

W roku 2016 budżet BSB wynosił 54 107 000 euro. Biblioteka zatrudnia ponad 800 pracowników, zarejestrowanych jest ponad 72 tysiące aktywnych użytkowników, którzy dokonali ponad 1,3 miliona wypożyczeń w roku[1]. Z ponad milionem zdigitalizowanych dzieł posiada największy zbiór danych cyfrowych spośród wszystkich bibliotek niemieckich. BSB stale zwiększa zakres oferowanych usług cyfrowych i internetowych[2].

Bawarskiej Bibliotece Państwowej jest podporządkowanych organizacyjnie 10 bibliotek regionalnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od 1663 roku w Bawarii obowiązuje ustawa o depozycie prawnym, według której dwie kopie każdej wydanej w Bawarii publikacji należy przesyłać do Bawarskiej Biblioteki Państwowej. Zasada ta pozostała niezmieniona do dnia dzisiejszego.

W latach 1807–1827 biblioteka była zarządzana przez Bawarską Akademię Nauk. Od 1829 do 1918 nosiła nazwę Królewska Biblioteka Dworska i Państwowa (Königliche Hof- und Staatsbibliothek)[3]. W 1919 roku została przemianowana na Bawarską Bibliotekę Państwową.

Widok lotniczy
Fasada budynku biblioteki

Obecny budynek biblioteki został zaprojektowany przez bawarskiego architekta Friedricha von Gärtnera w latach 1832–1843. Styl podłużnego budynku z dwoma dziedzińcami oparty jest na architekturze pałacowej wczesnego renesansu włoskiego. W pierwszej dekadzie XIX wieku bibliotekarze Johan Christoph von Aretin i Martin Schrettinger przeprowadzili gruntowną reorganizację zbiorów. Powstały liczne oddziały tematyczne (manuskryptów, muzyki, map, Europy Wschodniej, orientalny, krajów Azji Wschodniej)[3].

W czasie II wojny światowej utracono ponad 500 tysięcy wolumenów ze zbiorów. Sam budynek został zniszczony w 85 procentach, jego odbudowa rozpoczęła się w 1946 roku. Od 1960 przy bibliotece działa Instytut Restauracji Książek i Rękopisów[3]. W marcu 2007 BSB, jako pierwsza instytucja w krajach niemieckojęzycznych ogłosiła przystąpienie do programu Google Book Search udostępniającego w internecie książki, do których prawa autorskie już wygasły[4]. Współpraca z firmą Google Inc. odbywa się w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego[5]. Ówczesny dyrektor naczelny BSB, Rolf Griebel, oświadczył wówczas:

Otwieramy dziś naszą bibliotekę na świat i wkraczamy w erę cyfrową. Jest to decydujący krok naprzód w realizacji prawdziwego celu istnienia bibliotek — udostępniania książek i zawartej w nich wiedzy. Czeka nas fascynujące zadanie polegające na otwarciu bogatej niemieckiej tradycji literackiej dla czytelników z całego świata i umożliwieniu im korzystania z niej w internecie[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Bawarska Biblioteka Państwowa w liczbach – 2016 - oficjalna strona BSB(niem.).
  2. a b Bawarska Bibliotek Państwowa w Google Arts & Culture(ang.).
  3. a b c Encyclopedia of Library History - Wayne A. Wiegand, Donald G. Jr. Davis, s.61 (ang.).
  4. Wissen geht online: die Bayerische Staatsbibliothek und Google - Julia Elvers-Guyot, Deutsche Welle (niem.).
  5. Mit Hybridantrieb ins Netz - Hannes Hintermeier, Frankfurter Allgemeine 2007-03-08 (niem.).
  6. Biblioteki partnerskie Google Books.