Baza Techniczno-Magazynowa UMK w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Baza Techniczno-Magazynowa UMK w Toruniu
daw. Koszary Forteczne Oddziału Karabinów Maszynowych nr 4
Ilustracja
Brama wjazdowa dawnych koszar
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Toruń

Adres

ul. Wileńska 1

Ukończenie budowy

1901

Ważniejsze przebudowy

po 1945

Właściciel

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Położenie na mapie Torunia
Mapa konturowa Torunia, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Baza Techniczno-Magazynowa UMK w Toruniudaw. ''Koszary Forteczne Oddziału Karabinów Maszynowych nr 4''”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Baza Techniczno-Magazynowa UMK w Toruniudaw. ''Koszary Forteczne Oddziału Karabinów Maszynowych nr 4''”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Baza Techniczno-Magazynowa UMK w Toruniudaw. ''Koszary Forteczne Oddziału Karabinów Maszynowych nr 4''”
Ziemia53°01′17″N 18°33′52″E/53,021389 18,564444
Strona internetowa

Baza Techniczno-Magazynowa UMK w Toruniu – dawne Koszary Forteczne Oddziału Karabinów Maszynowych nr 4, obecnie Baza Techniczno-Magazynowa w Toruniu.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Baza znajduje się w zachodniej części miasta, w dzielnicy Bielany, na terenie miasteczka uniwersyteckiego, u zbiegu ulic: Okrężnej i Wileńskiej, w sąsiedztwie pętli tramwajowo-autobusowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ocalały budynek z pruskiego muru (w głębi)
Torowisko tramwajowe przebiegające przez teren po dawnych koszarach

W latach 1901-1914 istniały tu Koszary Forteczne Oddziału Karabinów Maszynowych nr 4. Po I wojnie światowej, w 1920 roku, po wprowadzeniu do Torunia polskiej administracji, na ich terenie urządzono stajnie, tzw. szpital dla koni. Były one zapleczem dla sąsiedniego stadionu wojskowego, na którym ujeżdżano konie[1].

Po 1960 roku dawny kompleks koszarowy przejął nowo powstały Uniwersytet, lokując w tym miejscu swoją Bazę Techniczno-Magazynową. W 2014 roku, podczas budowy linii tramwajowej na Bielany, budynki w zachodniej jej części zostały rozebrane, a w ich miejscu ułożono torowisko tramwajowe. Miasto w ramach umowy z uniwersytetem wybudowało w zamian nowy budynek gospodarczo-magazynowy, portiernię oraz ogrodzenie[2][3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mila: Geschichte der Bekleidung und Ausrüstung der Königlich Preußischen Armee in den Jahren 1808 bis 1878. Berlin 1878.