Bazaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bazaja lub Bazaju (akad. Bazāja[1] lub Bāzāiu[2], w transliteracji z pisma klinowego zapisywane mba-za-a-a[2], znaczące najprawdopodobniej „Człowiek z miasta Bazu”[2]) – jeden z wczesnych królów Asyrii (XVII w. p.n.e.), syn Bel-bani, brat Libaji i ojciec Szu-Ninuy; znany jedynie ze wzmianek w Asyryjskiej liście królów i Synchronistycznej liście królów.

Zgodnie z Asyryjską listą królów Bazaja, syn Bel-bani, objąć miał tron po swym krewnym Iptar-Sinie, który był wnukiem jego brata Libaji[1][3][4]. Po 28 latach rządów Bazaję na tronie Asyrii zastąpił uzurpator Lullaja, zwany „synem nikogo” (mār la ma-ma-na), który panować miał przez 6 lat[1][3][4]. Jego z kolei zastąpił na tronie asyryjskim Szu-Ninua, syn Bazaji, który rządził przez 14 lat[1][3][4]. Następnie panowali kolejno dwaj wnukowie Bazaji: Szarma-Adad II i Eriszum III[1][3][4]. Bazaja wymieniany jest również w Synchronistycznej liście królów, która podaje, że współczesnym mu królem babilońskim miał być Peszgaldaramesz z I dynastii z Kraju Nadmorskiego[5]. Jak dotychczas nie odnaleziono żadnych inskrypcji przypisywanych Bazaji[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Grayson A.K., Königslisten ... , s. 106-107.
  2. a b c Radner K., Bāzāiu, w: Radner K. (red.), The Prosopography ... , s. 278.
  3. a b c d Glassner J.-J., Mesopotamian ... , s. 139.
  4. a b c d Grayson A.K., Assyrian Royal ... , s. 31.
  5. Grayson A.K., Königslisten ... , s. 117.
  6. Grayson A.K., Assyrian Royal ... , s. 30.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Glassner J.-J., Mesopotamian Chronicles, Society of Biblical Literature, Atlanta 2004.
  • Grayson A.K., Assyrian Royal Inscriptions, tom I (From the Beginning to Ashur-resha-ishi I), seria Records of the Ancient Near East (RANE), Otto Harrassowitz, Wiesbaden 1972.
  • Grayson A.K., Königslisten und Chroniken. B. Akkadisch, w: Reallexikon der Assyriologie, tom VI (Klagesang-Libanon), Walter de Gruyter, Berlin - New York 1980-83, s. 86-135.
  • Radner K., Bāzāiu, w: Radner K. (red.), The Prosopography of the Neo-Assyrian Empire, t. 1/II (B-G), 1999, s. 278.