Bazin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bazin – postać fikcyjna, jeden z bohaterów cyklu powieści Alexandre’a Dumasa-ojca: Trzej muszkieterowie, W dwadzieścia lat później, Wicehrabia de Bragelonne. Występuje również w powieści D’Artagnan autora Henry’ego Bedford-Jonesa. Służący muszkietera Aramisa, fanatyk religijny, wierny i oddany swemu panu, choć często po cichu krytykujący jego tryb życia. Marzył o tym, by być sługą wielkiego i wpływowego duchownego. Nie podobało mu się, gdy Aramis brał udział w intrygach lub romansach – uważał, że takie zachowanie jest niegodne jego pana. Choć był wierzącym człowiekiem nie wahał się kłamać i to nawet w kościele, gdyż wychodził z założenia, że Bóg wybacza kłamstwo użyte w dobrej wierze. Przyjaźnił się z Grimaudem (służącym Atosa), Mousquetonem (służącym Portosa) i Planchetem (służącym d’Artagnana). W polskim tłumaczeniu powieści Dumasa jego imię często jest przerabiane na Gryzipiórek.

Rola w powieściach[edytuj | edytuj kod]

  • Trzej muszkieterowie – Bazin przyjaźni się z Grimaudem, Mousquetonem oraz Planchetem, którzy są sługami przyjaciół jego pana. Darzy jednak lekką pogardą Atosa, Portosa i D’Artagnana uważając, że ci wodzą jego pana na pokuszenie. Mimo to towarzyszy on Aramisowi podczas wyprawy po diamentowe spinki królowej Anny Austriaczki, a gdy podczas niej muszkieter zostaje postrzelony w ramię i musi się kurować w przydrożnej oberży Bazin pozostaje z nim. Nieco później ku jego uciesze Aramis zaczyna pisać pracę teologiczną i chce wstąpić do zakonu, jednak plany te diametralnie zmienia zjawienie się d’Artagnana z listem od księżnej de Chevreuse (kochanki Aramisa). Bazin jest wówczas zrozpaczony zachowaniem swego pana, ale wiernie towarzyszy mu później podczas wyprawy wojskowej pod La Rochelle, a potem uczestnicy z Grimaudem, Mousquetonem i Planchetem w samosądzie nad występną Milady de Winter. Gdy księżna de Chevreuse zrywa z Aramisem ten postanawia zrzucić mundur muszkietera i wstępuje do zakonu jezuitów, co po zakończeniu oblężeniu La Rochelle robi, ku wielkiej uciesze Bazina.
  • D’Artagnan – Bazin trwa wiernie przy swoim panu, choć nie pochwala jego sposobu życia, bo ten mimo bycia księdzem nie porzuca romansów i udziału w intrygach. Gdy wskutek jednej takiej intrygi Aramis zostaje dotkliwie pobity i balansuje pomiędzy życiem a śmiercią, Bazin wiernie się nim opiekuje. Rannego jezuitę odwiedza przebrana za Kawalera Nemo księżna de Chevreuse, która zabiera go do swego zamku. Wierny sługa towarzyszy w tej wyprawie swemu panu, choć wyraźnie mu się to nie podoba. Po drodze do zamku księżnej podróżnicy zatrzymują się w oberży, gdzie krótką wizytę składa im d’Artagnan.
  • Dwadzieścia lat później – podczas trwania Frondy Aramis przyłącza się do stronnictwa arystokratów występujących przeciwko regencji królowej Anny Austriaczki i kardynała Mazarina. Bazin nie bierze jednak udziału w intrygach swego pana (których i tak nie pochwala), gdyż jest zakrystianem w katedrze Notre Dame. Gdy d’Artagnan w towarzystwie Plancheta poszukuje Aramisa Bazin kłamie, iż nie wie, gdzie jest jego pan, po czym rusza do niego nie wiedząc, że muszkieter wraz ze swym sługą śledzą go. Później Bazin musi usługiwać Aramisowi i d’Artagnanowi podczas kolacji, którą obaj jedzą w opactwie należącym do tego pierwszego. D’Artagnan złośliwie zwraca wówczas uwagę Bazinowi, że ten go okłamał i to w kościele, co przecież nie przystoi praktykującemu katolikowi. Bazin odpowiada wówczas, że zrobił to w słusznej sprawie i Bóg na pewno mu to wybaczy. Nieco później, gdy Aramis wraz z Atosem wybiera się do Anglii Bazin nie może towarzyszyć swemu panu ze względu na swe obowiązki w katedrze Notre Dame. Jego pan zadowala się zatem sługą imieniem Blassois, którego użyczył mu Atos.
  • Wicehrabia de Bragelonne – za panowania Ludwika XIV Bazin zostaje plebanem oraz bakałarzem wiejskich dzieci. Odwiedza go wówczas d’Artagnan poszukujący Aramisa. Bazin nie bez satysfakcji w głosie oznajmia muszkieterowi, że nie wie, gdzie jest jego dawny pan, ale z dumą oświadcza, iż wstąpił on na służbę generalnego intendenta królewskich finansów Nicolasa Fouqueta, który mianował Aramisa biskupem Vannes. Mimo niechęci do d’Artagnana Bazin ugaszcza go u siebie oraz oferuje nocleg i skromny posiłek.

Bazin w filmie[edytuj | edytuj kod]

W większości filmowych ekranizacji powieści Dumasa postać Bazina jest pomijana i pojawia się jedynie w nielicznych ekranizacjach np. w filmie Trzej muszkieterowie z 1948 r, gdzie w jego rolę wcielił się aktor Alberto Morin, w dwuczęściowym filmie „Trzej muszkieterowie” z 1961 r – tam Grimauda zagrał André Weber oraz w serialu brytyjskim „Trzej muszkieterowie” z lat 1966-1967, gdzie Bazina wykreował Tony Handy. W filmie animowanym „Trzej muszkieterowie” z 2009 r. Bazin jest z antropomorfizowanym lisem i giermkiem Aramisa – mówi przy tym z francuskim akcentem i zachowuje niemalże wielkopańskie maniery.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • A. Dumas, Trzej muszkieterowie, Wydawnictwo Siedmioróg, Wrocław 1999
  • A. Dumas, D’Artagnan, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2003
  • A. Dumas, Trzej muszkieterowie Dwadzieścia lat później, Wydawnictwo Zielona Sowa, 2003
  • A. Dumas, Wicehrabia de Bragelonne tom I, Państwowe Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1959
  • A. Dumas, Wicehrabia de Bragelonne tom II, Państwowe Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1959
  • A. Dumas, Wicehrabia de Bragelonne tom III, Państwowe Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1959