Bazyli (Yao)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bazyli
biskup pekiński
Ilustracja
Kraj działania  Chiny
Data i miejsce urodzenia 23 grudnia 1888
Pekin
Data i miejsce śmierci 3 lutego 1962
Pekin
biskup pekiński
Okres sprawowania 1957–1962
Wyznanie prawosławne
Kościół Chiński Kościół Prawosławny
Inkardynacja eparchia pekińska
Śluby zakonne 1948
Diakonat 11 marca 1915
Prezbiterat 1948
Nominacja biskupia 1956
Chirotonia biskupia 30 maja 1957
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 30 maja 1957
Miejscowość Moskwa
Konsekrator Mikołaj (Jaruszewicz)
Współkonsekratorzy Wiktor (Swiatin), Makary (Dajew)

Bazyli, imię świeckie: Yao Fu’an (姚福安), według innej wersji Yao Shuanglin (姚双林)[1], imię otrzymane na chrzcie: Ignacy (ur. 23 grudnia 1888 w Pekinie, zm. 3 lutego 1962 tamże) – chiński biskup prawosławny, pierwszy zwierzchnik autonomicznej Cerkwi Chińskiej.

Chińczyk z pochodzenia. Ukończył seminarium duchowne przy rosyjskiej misji prawosławnej w Pekinie i 11 marca 1915 przyjął święcenia diakońskie z rąk biskupa Innocentego (Figurowskiego). Na przyjęcie święceń kapłańskich zdecydował się jednak dopiero w 1948. W tym samym roku złożył śluby zakonne, otrzymując imię Bazyli. Równocześnie otrzymał godność ihumena i został kierownikiem duchownym dwóch monasterów misyjnych w Pekinie: męskiego Zaśnięcia Matki Bożej i żeńskiego Opieki Matki Bożej.

W czerwcu 1950 dekretem patriarchy moskiewskiego Aleksego otrzymał godność archimandryty i stanął na czele szkoły katechetycznej prowadzonej przez misję rosyjską. Od lutego następnego roku zasiadał w radzie zarządzającej misją. Odmówił jednak przyjęcia chirotonii na biskupa Tiencinu, pozostając jedynie tymczasowym zarządzającym eparchią pekińską. Dopiero 30 maja 1957 w Moskwie został konsekrowany na biskupa Pekinu przez metropolitę krutickiego i kołomieńskiego Mikołaja, arcybiskupa krasnodarskiego i kubańskiego Wiktora[a] oraz arcybiskupa możajskiego Makarego. Patriarchat moskiewski wyznaczył go tym samym na zwierzchnika Chińskiego Kościoła Prawosławnego. Funkcję tę pełnił do swojej śmierci w 1962. Władze Chin nie pozwoliły na wybory jego następcy.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Ostatniego rosyjskiego hierarchię działającego w Chinach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Na tej wersji imienia świeckiego biskupa Bazylego oparty jest częsty błąd w jego personaliach, mający swoje źródło w niewłaściwej interpretacji zapisu chińskiego przez Rosjan. Biskup bywa określany jako Bazyli (Shuang), gdyż Rosjanie uznali pierwszą sylabę jego imienia za nazwisko świeckie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]