Bazylika Świętej Krwi w Brugii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bazylika Świętej Krwi w Brugii
Basiliek van het Heilig Bloed te Brugge
kościół parafialny
Bazylika Świętej Krwi – kaplica św. Bazylego Wielkiego
Bazylika Świętej Krwi – kaplica św. Bazylego Wielkiego
Państwo  Belgia
Miejscowość Brugia
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
bazylika mniejsza
• nadający tytuł
od 1923
papież Pius XI
Wezwanie Krew Jezusa Chrystusa
Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie Krew Jezusa Chrystusa
Położenie na mapie Flandrii Zachodniej
Mapa lokalizacyjna Flandrii Zachodniej
Bazylika Świętej Krwi w Brugii
Bazylika Świętej Krwi w Brugii
Położenie na mapie Belgii
Mapa lokalizacyjna Belgii
Bazylika Świętej Krwi w Brugii
Bazylika Świętej Krwi w Brugii
Ziemia 51°12′29,4″N 3°13′36,2″E/51,208167 3,226722
Strona internetowa

Bazylika Świętej Krwi w Brugii (hol. Basiliek van het Heilig Bloed te Brugge lub w skrócie: Heilig-Bloed Basiliek) – kościół rzymskokatolicki, położony w centrum Brugii przy placu Burg. Zbudowany w XII wieku jako kaplica władców Flandrii jest miejscem przechowywania relikwii będącej podobno Krwią Chrystusa, przywiezionej w XII wieku z Ziemi Świętej przez hrabiego flandryjskiego Thierry'ego Alzackiego. Ze względu na relikwię bazylika jest od stuleci centrum pielgrzymkowym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Bazylika Świętej Krwi w Brugii jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem przy placu Burg i być może w całej Brugii. Wtulona w narożnik placu dekoracyjna, renesansowa fasada skrywa starszy budynek, składający się z dwóch kaplic, oddzielonych klatką schodową. Kaplica dolna, zbudowana w 1139 roku w stylu romańskim dedykowana jest św. Bazylemu Wielkiemu [1]. Kaplica górna nie zachowała się w pierwotnym kształcie, została bowiem przebudowana w 1523 roku i ponownie po rewolucji francuskiej. W końcu XIX wieku otrzymała wystrój neogotycki[2].

Relikwia Świętej Krwi

Jest obecnie miejscem przechowywania relikwii Krwi Świętej, którą stanowi fragment zabarwionej tkaniny będącej, według podań, krwią Chrystusa, otartą po ukrzyżowaniu z jego ciała przez Józefa z Arymatei. Według legendy relikwia ta została przywieziona do Brugii w czasie II wypraw krzyżowej przez hrabiego flandryjskiego Thierry'ego Alzackiego, który otrzymał ją od patriarchy Jerozolimy i przekazał go kościołowi w 1150 roku. Bardziej prawdopodobne jest jednak, iż relikwia przybyła ze stolicy Bizancjum Konstantynopola, który w 1204 roku został zdobyty przez krzyżowców pod wodzą hrabiego flandryjskiego Baldwina IX.

Relikwia jest umieszczona w kryształowej fiolce, a ta wewnątrz niewielkiego szklanego naczynia ozdobionego na każdym końcu ze złotą koroną. Relikwia przechowywana jest zwykle w tabernakulum w ołtarzu bocznym, ale jest regularnie wynoszona do adoracji przez wiernych. Każdego roku, w barwnej Procesji Krwi Świętej, organizowanej z okazji święta Wniebowstąpienia, biskup Brugii prowadzi relikwię ulicami miasta, w towarzystwie mieszkańców odtwarzających sceny biblijne[3]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]