Bazylika św. Józefa w Bardstown

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bazylika św. Józefa w Bardstown
konkatedra
Ilustracja
Fotografia z 1934 r.
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Kentucky
Miejscowość Bardstown
Wyznanie katolickie
Kościół Kościół łaciński
Wezwanie św. Józef
Położenie na mapie Kentucky
Mapa lokalizacyjna Kentucky
Bazylika św. Józefa w Bardstown
Bazylika św. Józefa w Bardstown
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Bazylika św. Józefa w Bardstown
Bazylika św. Józefa w Bardstown
Ziemia37°48′39″N 85°28′20″W/37,810833 -85,472222

Bazylika konkatedralna św. Józefa jest amerykańskim katolickim kościołem parafialnym położonym przy 310 West Stephen Foster Avenue w Bardstown w Kentucky. Jest to dawna katedra byłej diecezji Bardstown (obecnie archidiecezji Louisville).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kamień węgielny położono 16 lipca 1816. Materiały do budowy zostały sprowadzone z okolicznych terenów. Architektem był John Rogers z Baltimore. W roku 1819 odprawiona tam została pierwsza msza św. Całkowite zakończenie budowy miało miejsce w 1823 roku. Wiele obrazów i rzeźb zdobiących wnętrze świątyni zostało podarowanych przez papieża Leona XII i króla Francji Ludwika Filipa.

Obrazy podarowane przez króla Ludwika Filipa[edytuj | edytuj kod]

Obrazy te zostały skradzione 12 listopada 1952 (były wówczas warte ok. 875 tys. dolarów). Po kilku miesiącach malowidła odzyskano.

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Konkatedra w Bardstown była pierwszą amerykańską katedrą katolicką na zachód od Gór Allegheny. Stało się tak z powodu utworzenia w dniu 8 kwietnia 1808 diecezji z siedzibą w Bardstown. Kiedy w 1841 siedziba przeniesiona została do Louisville katedra w Bardstown stała się konkatedrą (pierwotną katedrą). 9 stycznia 1974 została wpisana do Narodowego Spisu Zabytków Historycznych. W sierpniu 2001 kościół został podniesiony przez Jana Pawła II do rangi bazyliki mniejszej. W roku 1995 historyczna diecezja Bardstown została diezecją tytularną, a konkatedra św. Józefa katedrą tytularną biskupa pomocniczego Louisville Charlesa Maloney'a.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]