Bazylika św. Mikołaja w Amsterdamie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bazylika św. Mikołaja w Amsterdamie
Sint-Nicolaasbasiliek,
Basiliek van de H. Nicolaas
kościół parafialny
Ilustracja
Widok od strony Oosterdok
Państwo

 Holandia

Miejscowość

Amsterdam

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

R.K. parochie van de H. Nicolaas - Amsterdam

bazylika mniejsza
• nadający tytuł

od 9 grudnia 2012
papież Benedykt XVI

Wezwanie

św. Mikołaj

Położenie na mapie Amsterdamu
Mapa konturowa Amsterdamu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bazylika św. Mikołaja w Amsterdamie”
Położenie na mapie Holandii
Mapa konturowa Holandii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bazylika św. Mikołaja w Amsterdamie”
Ziemia52°22′36″N 4°54′04″E/52,376667 4,901111
Strona internetowa

Bazylika św. Mikołaja w Amsterdamie (hol. Basiliek van de H. Nicolaas ) – kościół rzymskokatolicki w Amsterdamie przy Prins Hendrikkade 76, zbudowany w latach 1884–1887. Położony w centrum Starego Miasta naprzeciwko głównego dworca kolejowego.

Oficjalnie kościół nosił wezwanie św. Mikołaja Wewnątrz Murów (H. Nicolaas binnen de Veste), w nawiązaniu do najstarszej linii murów obronnych miasta. Jest on drugim kościołem Amsterdamu pod tym wezwaniem; pierwszym był do 1578 Oude Kerk, który po nadejściu reformacji został odebrany katolikom)[1].

Bazylika św. Mikołaja figuruje w rejestrze zabytków pod nr 4140[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Fragment jednej ze stacji drogi krzyżowej

Kościół zaprojektował architekt Adrianus Bleijs w stylu będącym połączeniem neobaroku i neorenesansu i nadał mu formę trzynawowej bazyliki. Nad skrzyżowaniem naw i transeptu wznosi się oktagonalna wieża zwieńczona kopułą i latarnią. Wnętrze jest bogato dekorowane, głównie przez Jana Dunselmana. Jego dziełem są stacje drogi krzyżowej oraz szesnaście scen przedstawiających życie św Mikołaja. Organy zbudował w 1889 niemiecki organmistrz Wilhelm Sauer[3]. Fasadę kościoła zdobi rzeźba św. Mikołaja, patrona kościoła i miasta[1].

W 1999, po okresie zaniedbań, ukończono kosztowną restaurację części zewnętrznej oraz wnętrza świątyni. Odnowiono również imponujące XIX-wieczne organy Sauera, regularnie używane podczas organizowanych w kościele koncertów organowych, w których udział biorą organiści z całego świata. Organistą i dyrygentem w kościele św. Mikołaja jest Michael Hedley[1].

Liturgia[edytuj | edytuj kod]

Oprócz mszy katolickich w języku holenderskim i hiszpańskim, w każdą sobotę jest sprawowane nabożeństwo anglikańskie, podczas którego chór kościelny odśpiewa nieszpory[1].

Tytuł bazyliki mniejszej[edytuj | edytuj kod]

9 grudnia 2012 papież Benedykt XVI podniósł kościół św. Mikołaja do godności bazyliki mniejszej. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów jako uzasadnienie tej decyzji podała dwa argumenty: kult św. Mikołaja, patrona Amsterdamu oraz kult Cudu Amsterdamskiego[a] (Mirakel van Amsterdam), w którym św. Mikołaj odgrywa ważną rolę. Bazylika św. Mikołaja w Amsterdamie stała się tym samym 24. bazyliką w Holandii, a trzecią w diecezji Haarlem-Amsterdam obok bazyliki św. Bawona w Haarlemie i bazyliki św. Jana Chrzciciela w Laren. Znane holenderskie bazyliki to: katedra św. Jana w ’s-Hertogenbosch, bazylika św. Serwacego i bazylika Najświętszej Marii Panny w Maastricht oraz bazylika św. Agaty i św. Barbary w Oudenbosch[4]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. 12 marca 1345 roku do umierającego człowieka mieszkającego przy ul. Kalverstraat przyszedł z sakramentami ksiądz z pobliskiego kościoła. Umierający po przyjęciu komunii zwymiotował, co miało oznaczać, iż jest sługą szatana i powinien spłonąć na stosie. Ksiądz wrzucił zwróconą hostię w ogień, by ją zniszczyć, ale ta nie spłonęła – gdy wyjmował ją z płomieni, była chłodna, co uznano za cud i znak boski. Zaraz po tym wydarzeniu, uznanym przez Kościół za cud „oficjalny”, do kościoła Oude Kerk, gdzie przechowywano cudowną hostię, zaczęły ściągać tysiące pielgrzymów z całej Europy. Patrz więcej w: Rafał Szostak: Oude Kerk w Amsterdamie. cudaswiata.pl. [dostęp 2013-05-03].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Amsterdam Oudestad: Sint Nicolaaskerk (niderl.). www.amsterdamoudestad.nl. [dostęp 2013-05-03].
  2. Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed: Complex- of Monumentnummer: 4140 (niderl.). monumentenregister.cultureelerfgoed.nl. [dostęp 2019-08-04].
  3. amsterdamsights.com: St. Nicolaaskerk (Saint Nicholas Church) (ang.). amsterdamsights.com. [dostęp 2013-05-03].
  4. Haarlem, persdienst bisdom/ wp: Amsterdamse Sint Nicolaas wordt basiliek (niderl.). bisdomhaarlem-amsterdam.nl. [dostęp 2013-05-03].