Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti
Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti
Kościół tytularny
Ilustracja
Państwo  Włochy
Miejscowość Rzym
28 Viale Monte Oppio, 00184 Roma
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja rzymska
Bazylika mniejsza od
Wezwanie św. Marcin
Wspomnienie liturgiczne 11 listopada
Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie św. Zofia, św. Paulina, Artemiusz, św. Kandyd
Położenie na mapie Rzymu
Mapa lokalizacyjna Rzymu
Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti
Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti
Położenie na mapie Lacjum
Mapa lokalizacyjna Lacjum
Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti
Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti
Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti
Ziemia41°53′40″N 12°29′54″E/41,894444 12,498333
Strona internetowa

Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti (wł. Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti) – tytularna, rzymskokatolicka bazylika mniejsza w Rzymie, Włochy, położona w Monti[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Bazylika została założona przez papieża św. Sylwestra I na terenie darowanym przez rodzinę Equitius (stąd nazwa Titulus Equitii) w IV wieku. Na początku była to kaplica poświęcona czci wszystkich męczenników. Odbyło się tu również spotkanie związane z przygotowaniem do Soboru w Nicei w 324 r.

Obecny kościół San Martino ai Monti pochodzi z epoki Karolingów, ale sala kolumnowa z III wieku, została umieszczona poniżej i przylegała później do kościoła. Spowodowało to, że niektórzy uczeni mieli trudności z zidentyfikowaniem jej z Titulus Equitii, ale według Hugo Brandenburga, jest „bardzo mało prawdopodobne, że mogła ona służyła jako miejsce kultu dla większej społeczności i jej liturgii. Przypuszczalnie, pierwotnym celem tej sali było miejsca składowe do celów handlowych.”[2]

W roku 500, kościół został odbudowany i dedykowany świętym Marcinowi z Tours i papieżowi Sylwestrowi I, przez papieża Symmachusa. Z tej okazji, kościół został podniesiony i pierwotna kaplica stała się podziemna.

Kościół został ponownie odbudowany przez Hadriana I w 772 roku i przez Sergiusza II w 845 roku. Struktura obecnej bazyliki pochodzi z dawnego kościoła, a wiele jego elementów zostało ponownie wykorzystanych.

Nadzór klerycki nad bazyliką sprawuje Zakon Karmelitów (OCarm). Kościół został im przekazany w 1299 przez papieża Bonifacego VIII, a własność została potwierdzona w 1559 roku. Kościół jest miejscem spoczynku bł. Angelo Paoli, karmelity (1642-1720), który był czczony w Rzymie za jego służbę ubogim, jego beatyfikacja nastąpiła 25 kwietnia 2010 roku.

Obecnym kardynałem tytularnym (Titulus Ss. Silvestri et Martini in Montibus) bazyliki św. Sylwestra i św. Marcina ai Monti jest metropolita warszawski Kazimierz Nycz. Wśród poprzednich kardynałów tytularnych byli między innymi przyszli papieże: kard. Ambrogio Ratti oraz kard. Giovanni Battista Montini.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Barokowa fasada została zaprojektowana przez Pietro da Cortona w 1650 roku. Na stronach drzwi są obrazy sztukaterie św. Sylwestra i św. Marcina, wykonane przez Stefano Castelli. Z tyłu są schody, po których jest zejście do małego dziedzińca i fasady z XVI wieku.

Obok kościoła są dwa średniowieczne wieże, Torri dei Capocci, Prowincja Karmelitów Trzewiczkowych, Społecznej Centrum sw. Marcina i instytucji pomocy biednym.

Bazylika od strony wschodniej
Wnętrze bazyliki
Wnętrze bazyliki


Kardynałowie prezbiterzy[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Monti – rioni I (starożytna część Rzymu).
  2. Ancient Churches of Rome from the Fourth to the Seventh Century: The Dawn of Christian Architecture in the West, by Hugo Brandenburg, Brepols, 2005.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Emanuele Boaga, Il Titolo di Equizio e la Basilica di S. Martino ai Monti, Roma 1988.
  • Emanuele Boaga, Roma carmelitana, Roma 2000, pp. 26-32.
  • Ancient Churches of Rome from the Fourth to the Seventh Century: The Dawn of Christian Architecture in the West, by Hugo Brandenburg, Brepols, 2005.
  • Le chiese medievali di Roma, by Federico Gizzi, Newton Compton, Rome, 1994

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]