Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti
Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti
Kościół tytularny
Ilustracja
Państwo  Włochy
Miejscowość Rzym
Via del Monte Oppio 28
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Sylwestra i św. Marcina w Monti[1]
Bazylika mniejsza od niepamiętnych czasów
Wezwanie św. Marcina
Wspomnienie liturgiczne 11 listopada
Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie św. Zofia, św. Paulina, Artemiusza, św. Kandyda
Położenie na mapie Rzymu
Mapa lokalizacyjna Rzymu
Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti
Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti
Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti
Położenie na mapie Lacjum
Mapa lokalizacyjna Lacjum
Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti
Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti
Ziemia41°53′40″N 12°29′54″E/41,894444 12,498333
Strona internetowa

Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti (wł. Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti) – tytularna, rzymskokatolicka bazylika mniejsza w Rzymie, położona w Monti[2].

Świątynia ta jest kościołem parafialnym oraz kościołem tytularnym, mającym również rangę bazyliki mniejszej[1]. Jest też kościołem stacyjnym z piątego czwartku Wielkiego Postu.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Kościół znajduje się w I. Rione RzymuMonti przy Via del Monte Oppio 28.[1]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została założona przez papieża św. Sylwestra I na terenie darowanym przez rodzinę Equitius (stąd nazwa Titulus Equitii) w IV wieku. Na początku była to kaplica poświęcona czci wszystkich męczenników. Odbyło się tu spotkanie związane z przygotowaniem do Soboru w Nicei w 324 r.

Obecny kościół San Martino ai Monti pochodzi z epoki Karolingów, ale sala kolumnowa z III wieku, została umieszczona poniżej i przylegała później do kościoła. Spowodowało to, że niektórzy uczeni mieli trudności z zidentyfikowaniem jej z Titulus Equitii, ale według Hugo Brandenburga, jest „bardzo mało prawdopodobne, że mogła ona służyła jako miejsce kultu dla większej społeczności i jej liturgii. Przypuszczalnie, pierwotnym celem tej sali było miejsca składowe do celów handlowych.”[3]

W roku 500 kościół został odbudowany i dedykowany świętym Marcinowi z Tours oraz papieżowi Sylwestrowi I, przez papieża Symmachusa. Z tej okazji kościół został podniesiony, a pierwotna kaplica stała się podziemną.

Kościół został ponownie odbudowany przez Hadriana I w 772 roku i przez Sergiusza II w 845 roku. Struktura obecnej bazyliki pochodzi z dawnego kościoła, a wiele jego elementów zostało ponownie wykorzystanych.

Fasadę bazyliki zbudowano w 1644 roku według projektu Filippo Gagliardi, w 1650 roku została nieznacznie przebudowana przez Pietro da Cortona.[4]

Nadzór klerycki nad bazyliką sprawuje Zakon Karmelitów (OCarm). Kościół został im przekazany w 1299 przez papieża Bonifacego VIII, a własność została potwierdzona w 1559 roku. Kościół jest miejscem spoczynku bł. Angelo Paoli, karmelity (1642-1720), który był czczony w Rzymie za jego służbę ubogim, jego beatyfikacja nastąpiła 25 kwietnia 2010 roku.

Obecnym kardynałem tytularnym (Titulus Ss. Silvestri et Martini in Montibus) bazyliki św. Sylwestra i św. Marcina ai Monti jest metropolita warszawski Kazimierz Nycz. Wśród poprzednich kardynałów tytularnych byli między innymi przyszli papieże: kard. Ambrogio Ratti oraz kard. Giovanni Battista Montini.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Barokowa fasada została zaprojektowana przez Pietro da Cortona w 1650 roku. Po bokach drzwi są sztukaterie przedstawiające św. Sylwestra i św. Marcina, wykonane przez Stefano Castelli w 1667 roku.[5] Z tyłu są schody, po których jest zejście do małego dziedzińca i fasady z XVI wieku.

Bazylika od strony wschodniej


Bazylika ma trzy nawy, nie ma natomiast transeptu.[5] Nawy boczne od nawy głównej oddziela po 12 antycznych kolumn z każdej strony, pochodzących prawdopodobnie z kościoła zbudowanego wcześniej w tym miejscu przez papieża Symmachusa.[4] Drewniany sufit jest kasetonowany, zawiera przedstawienia herbów osób zaangażowanych w renowację w XVI wieku.[5]

W ołtarzu głównym znajduje się duże tabernakulum autorstwa Francesco Belli, ma ono formę okrągłej świątyni o sześciu kolumnach z kopułą.[5] Francesco Belli jest również autorem sześciu towarzyszących świeczników.[5]

Wnętrze bazyliki, widok w kierunku ołtarza głównego
Wnętrze bazyliki, widok na ścianę boczną
Ołtarz główny


Obok kościoła znajdują się dwie średniowieczne wieże: Torre dei Capocci (datowana na ok. 1300 rok[5]) i Torre dei Cerroni, Prowincja Karmelitów Trzewiczkowych, Społeczne Centrum św. Marcina i instytucja pomocy biednym.

Kardynałowie prezbiterzy[edytuj | edytuj kod]

Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti jest jednym z kościołów tytularnych Rzymu nadawanych kardynałom-prezbiterom (Titulus Sanctorum Silvestri et Martini in Montibus)[6].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Parrocchia santi Silvestro e Martino ai Monti w serwisie Diocesi di Roma (wł.). [dostęp 2018-12-14].
  2. Monti – rioni I (starożytna część Rzymu).
  3. Ancient Churches of Rome from the Fourth to the Seventh Century: The Dawn of Christian Architecture in the West, by Hugo Brandenburg, Brepols, 2005.
  4. a b Spacerkiem przez Monti cz. 2 – Colle Oppio na Zagubieni w Rzymie. [dostęp 2018-12-14].
  5. a b c d e f San Martino ai Monti na Churches of Rome (ang.). [dostęp 2018-12-14].
  6. Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti w bazie catholic-hierarchy.org (ang.) [dostęp 2018-12-14]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Emanuele Boaga, Il Titolo di Equizio e la Basilica di S. Martino ai Monti, Roma 1988.
  • Emanuele Boaga, Roma carmelitana, Roma 2000, pp. 26-32.
  • Ancient Churches of Rome from the Fourth to the Seventh Century: The Dawn of Christian Architecture in the West, by Hugo Brandenburg, Brepols, 2005.
  • Le chiese medievali di Roma, by Federico Gizzi, Newton Compton, Rome, 1994

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]