Przejdź do zawartości

Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti
Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti
Kościół tytularny
Ilustracja
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Rzym
Via del Monte Oppio 28

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Sylwestra i św. Marcina w Monti[1]

Bazylika mniejsza

od niepamiętnych czasów

Wezwanie

św. Marcina

Wspomnienie liturgiczne

11 listopada

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

św. Zofia, św. Paulina, Artemiusza, św. Kandyda

Położenie na mapie Rzymu
Mapa konturowa Rzymu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti”
Położenie na mapie Lacjum
Mapa konturowa Lacjum, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti”
Ziemia41°53′40″N 12°29′54″E/41,894444 12,498333
Strona internetowa

Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti (wł. Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti) – tytularna, rzymskokatolicka bazylika mniejsza w Rzymie, położona w Monti[2].

Świątynia ta jest kościołem parafialnym oraz kościołem tytularnym, mającym również rangę bazyliki mniejszej[1]. Jest też kościołem stacyjnym z piątego czwartku Wielkiego Postu.

Lokalizacja

[edytuj | edytuj kod]

Kościół znajduje się w I Rione RzymuMonti przy Via del Monte Oppio 28.[1]

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została założona przez papieża św. Sylwestra I na terenie darowanym przez rodzinę Equitius (stąd nazwa Titulus Equitii) w IV wieku. Na początku była to kaplica poświęcona czci wszystkich męczenników. Odbyło się tu spotkanie związane z przygotowaniem do Soboru w Nicei w 324 r.

Obecny kościół San Martino ai Monti pochodzi z epoki Karolingów, ale sala kolumnowa z III wieku, została umieszczona poniżej i przylegała później do kościoła. Spowodowało to, że niektórzy uczeni mieli trudności z zidentyfikowaniem jej z Titulus Equitii, ale według Hugo Brandenburga, jest „bardzo mało prawdopodobne, że mogła ona służyła jako miejsce kultu dla większej społeczności i jej liturgii. Przypuszczalnie, pierwotnym celem tej sali było miejsca składowe do celów handlowych.”[3]

W roku 500 kościół został odbudowany i dedykowany świętym Marcinowi z Tours oraz papieżowi Sylwestrowi I, przez papieża Symmachusa. Z tej okazji kościół został podniesiony, a pierwotna kaplica stała się podziemną.

Kościół został ponownie odbudowany przez Hadriana I w 772 roku i przez Sergiusza II w 845 roku. Struktura obecnej bazyliki pochodzi z dawnego kościoła, a wiele jego elementów zostało ponownie wykorzystanych.

Fasadę bazyliki zbudowano w 1644 roku według projektu Filippo Gagliardi, w 1650 roku została nieznacznie przebudowana przez Pietro da Cortona[4].

Nadzór klerycki nad bazyliką sprawuje Zakon Karmelitów (OCarm). Kościół został im przekazany w 1299 przez papieża Bonifacego VIII, a własność została potwierdzona w 1559 roku. Kościół jest miejscem spoczynku bł. Angelo Paoli, karmelity (1642-1720), który był czczony w Rzymie za jego służbę ubogim, jego beatyfikacja nastąpiła 25 kwietnia 2010 roku.

Obecnym kardynałem tytularnym (Titulus Ss. Silvestri et Martini in Montibus) bazyliki św. Sylwestra i św. Marcina ai Monti jest metropolita warszawski Kazimierz Nycz. Wśród poprzednich kardynałów tytularnych byli między innymi przyszli papieże: kard. Ambrogio Ratti oraz kard. Giovanni Battista Montini.

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Barokowa fasada została zaprojektowana przez Pietro da Cortona w 1650 roku. Po bokach drzwi są sztukaterie przedstawiające św. Sylwestra i św. Marcina, wykonane przez Stefano Castelli w 1667 roku[5]. Z tyłu są schody, po których jest zejście do małego dziedzińca i fasady z XVI wieku.

Bazylika od strony wschodniej


Bazylika ma trzy nawy, nie ma natomiast transeptu[5]. Nawy boczne od nawy głównej oddziela po 12 antycznych kolumn z każdej strony, pochodzących prawdopodobnie z kościoła zbudowanego wcześniej w tym miejscu przez papieża Symmachusa[4]. Drewniany sufit jest kasetonowany, zawiera przedstawienia herbów osób zaangażowanych w renowację w XVI wieku[5].

W ołtarzu głównym znajduje się duże tabernakulum autorstwa Francesco Belli, ma ono formę okrągłej świątyni o sześciu kolumnach z kopułą[5]. Francesco Belli jest również autorem sześciu towarzyszących świeczników[5].

Wnętrze bazyliki, widok w kierunku ołtarza głównego
Wnętrze bazyliki, widok na ścianę boczną
Ołtarz główny


Obok kościoła znajdują się dwie średniowieczne wieże: Torre dei Capocci (datowana na ok. 1300 rok[5]) i Torre dei Cerroni, Prowincja Karmelitów Trzewiczkowych, Społeczne Centrum św. Marcina i instytucja pomocy biednym.

Kardynałowie prezbiterzy

[edytuj | edytuj kod]

Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti jest jednym z kościołów tytularnych Rzymu nadawanych kardynałom-prezbiterom (Titulus Sanctorum Silvestri et Martini in Montibus)[6].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Parrocchia santi Silvestro e Martino ai Monti w serwisie Diocesi di Roma. [dostęp 2018-12-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-19)]. (wł.).
  2. Monti – rioni I (starożytna część Rzymu).
  3. Ancient Churches of Rome from the Fourth to the Seventh Century: The Dawn of Christian Architecture in the West, by Hugo Brandenburg, Brepols, 2005.
  4. a b Spacerkiem przez Monti cz. 2 – Colle Oppio na Zagubieni w Rzymie. [dostęp 2018-12-14].
  5. a b c d e f San Martino ai Monti na Churches of Rome. [dostęp 2018-12-14]. (ang.).
  6. Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti [online], catholic-hierarchy.org [dostęp 2018-12-14] (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Emanuele Boaga, Il Titolo di Equizio e la Basilica di S. Martino ai Monti, Roma 1988.
  • Emanuele Boaga, Roma carmelitana, Roma 2000, pp. 26-32.
  • Ancient Churches of Rome from the Fourth to the Seventh Century: The Dawn of Christian Architecture in the West, by Hugo Brandenburg, Brepols, 2005.
  • Le chiese medievali di Roma, by Federico Gizzi, Newton Compton, Rome, 1994

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]