Bazylika Ecce Homo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bazylika Ecce Homo
w Jerozolimie
bazylika mniejsza
Ilustracja
Wnętrze Bazyliki
Państwo  Izrael
Miejscowość Jerozolima
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie Ecce Homo i Ukoronowanie Chrystusa koroną cierniową
Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa lokalizacyjna Jerozolimy
Bazylika Ecce Homo w Jerozolimie
Bazylika Ecce Homo
w Jerozolimie
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Bazylika Ecce Homo w Jerozolimie
Bazylika Ecce Homo
w Jerozolimie
Ziemia31°46′49″N 35°14′00″E/31,780278 35,233333
Strona internetowa

Bazylika Ecce Homo, znajduje się przy Via Dolorosa w Jerozolimie, w miejscu gdzie według Nowego Testamentu i tradycji, Jezus Chrystus został ukazany tłumowi przez Poncjusza Piłata ze słowami: "Ecce Homo" ("Oto Człowiek")[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Według przekazów biblijnych (Ewangelia według św. Jana) oraz tradycji, ukazanie ubiczowanego Jezusa tłumowi miało miejsce przed wejściem do Twierdzy Antonia. Z zabudowań twierdzy nic do dzisiaj nie ocalało. Tradycyjnie pielgrzymi czcili to zdarzenie w miejscu, gdzie dzisiaj znajdują się pozostałości po łuku triumfalnym cesarza Hadriana ze 135 n.e. (nazywanym "Łukiem Ecce Homo" z powodu faktu, że w XIII wieku wmurowano weń 2 płyty litostratosu)[2].

Cały litostratos, czyli domniemana kamienna podłoga z Twierdzy Antonia, na której biczowano Jezusa, znajduje się w podziemiach bazyliki, gdzie znajduje się także podziemny zbiornik wody Strution. Za ołtarzem głównym widoczny jest mniejszy, boczny łuk kamienny, jedno z trzech przejść łuku triumfalnego Hadriana. Jest ono tradycyjnie, ale błędnie, uznawane za za bramę Twierdzy Antonia[1]. Bazylika Ecce Homo powstała z inicjatywy zakonnika Alfonsa Ratisbonne, który przybył wraz z 4 zakonnicami z zakonu Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Syjonu do Jerozolimy w 1856. Kościół powstał wraz z klasztorem i domem gościnnym dla pielgrzymów. Kościołowi została nadana ranga bazyliki przez papieża Leona XIII w 1902[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Michel Rauch: Jerozolima. Ostfildern: Dumont, 2012, s. 63-65. ISBN 978-3-7701-6916-0.
  2. a b Ecce Homo Arch Video tour Jesus in Jerusalem and Via Dolorosa | Jerusalem Experience, JerusalemExperience.com [dostęp 2017-11-25].