Przejdź do zawartości

Bazylika Matki Bożej z Góry Karmel w Valletcie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bazylika Matki Bożej z Góry Karmel
Bażilika Santwarju tal-Madonna tal-Karmnu
00556 z dnia 27.08.2012
Sanktuarium
Ilustracja
Państwo

 Malta

Miejscowość

Valletta

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Dominika, Valletta

Bazylika mniejsza
• nadający tytuł

od 14.05.1895
papież Leon XIII

Wezwanie

Matki Bożej z Góry Karmel

Położenie na mapie Malty
Mapa konturowa Malty, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Bazylika Matki Bożej z Góry Karmel”
Ziemia35°54′00,72″N 14°30′44,20″E/35,900200 14,512278

Bazylika Matki Bożej z Góry Karmel (ang. Basilica of Our Lady of Mount Carmel; malt. Bażilika Santwarju Tal-Madonna Tal-Karmnu) – rzymskokatolicki kościół w stolicy MaltyValletcie. Jest on częścią Światowego dziedzictwa UNESCO, które obejmuje całe miasto Valletta, i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych świątyń i głównych atrakcji w Valletcie.

Kościół oryginalny[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy kościół został dedykowany Zwiastowaniu Najświętszej Maryi Panny. Został on zbudowany w 1573, według projektu Girolamo Cassara[1]. W XVII wieku został on przekazany zakonowi Karmelitów, i w ten sposób otrzymał swoją obecną patronkę Matkę Bożą z Góry Karmel. Fasada została przebudowana w 1852 w stylu neoklasycznym, autorem przebudowy był Giuseppe Bonavia. 14 maja 1895 papież Leon XIII podniósł kościół do rangi bazyliki mniejszej[2]. Budynek kościoła został poważnie uszkodzony w czasie II Wojny Światowej i musiał zostać odbudowany.

Wnętrze bazyliki z ołtarzem głównym

Obecna bazylika[edytuj | edytuj kod]

Nowy kościół był budowany w latach 1958–1981[3]. Został konsekrowany w 1981.

Wnętrze bazyliki to olbrzymi owalny budynek z owalną kopułą. Wysoka na 42 m, dominuje w panoramie miasta i portu Marsamxett. Jest wyższa, niż dzwonnica bezpośrednio przylegającej do bazyliki anglikańskiej katedry św. Pawła. Podstawa kopuły ma półkoliście zwieńczone okna, biegnące dookoła, a gładki hełm ponad nimi zakończony jest szczytową małą kopułą. Z sufitu zwisają żyrandole.

Jasne ściany, wykonane z piaskowca, mają czerwonobrązowe półokrągłe marmurowe filary z rzeźbionymi głowicami. Pomiędzy filarami są rzeźbione łuki. W każdym znajduje się mały ołtarz z niewielkim medalionem ponad nim. Powyżej jest większy obraz, z ramą misternie rzeźbioną w aniołki i cherubiny.

Na końcu bazyliki, w półokrągłej rzeźbionej absydzie, znajduje się ołtarz wsparty na czterech cherubinach. Cztery filary z czerwonego marmuru, ze wspaniale zdobionymi bazami i głowicami, zwieńczone figurami aniołów, wspierają drewniany baldachim z krzyżem ponad nim. Na spodniej stronie baldachimu, ponad ołtarzem, pięknie wykonana gołębica, symbol Ducha Świętego. Wykonanie wszystkich prac rzeźbiarskich wewnątrz, zajęło rzeźbiarzowi Josephowi Damato ponad 19 lat.

Na ścianie w głębi – obraz Matki Bożej z Góry Karmel, datowany na XVII w. Obraz otoczony pięknym, niebieskim i złotym adamaszkiem. Trzy zdobione krzesła w pobliżu ołtarza, przeznaczone są dla dygnitarzy kościelnych.

Na ścianie naprzeciw ołtarza – rzeźba anioła z Chrystusem, pozłacana figura św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus, krucyfiks oraz figura Maryi z Dzieciątkiem, dzierżący szkaplerze karmelitańskie. Podłoga nawy jest betonowa, ale w prezbiterium wykonana jest z marmuru w różnych kolorach, tworzących geometryczny wzór[4].

Budynek kościoła jest umieszczony na liście National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands[5].

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Our Lady of Carmel” Dostęp 2014-11-03 (ang.).
  2. „Santwarju Bazilika Tal-Madonna Tal-Karmnu”, Gcatholic. Dostęp 2014-11-03. (ang.).
  3. „Santuary [sic] – Basilica of Our Lady of Mount Carmel”. Dostęp 2014-11-03. (ang.).
  4. „Valletta Churches – Church of Our Lady of Mount Carmel”, Slowtravel. Dostęp 2016-03-23. (ang.).
  5. „Basilica of the Madonna of Mount Carmel” (PDF). National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands. Dostęp 2015-10-31. (ang.).