Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
w Bardzie
Distinctive emblem for cultural property.svg 64 z dnia 29.03.1949 r.[1]
bazylika mniejsza, kościół parafialny
Ilustracja
Kościół i klasztor w Bardzie
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Miejscowość POL Bardo COA.svg Bardo
Adres pl. Wolności
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardo
Bazylika mniejsza
• nadający tytuł
od 2008
Benedykt XVI
Wezwanie Nawiedzenia NMP
Wspomnienie liturgiczne 31 maja oraz pierwsza sobota i niedziela lipca
Przedmioty szczególnego kultu
Cudowne wizerunki Figurka Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej
Położenie na mapie Barda
Mapa konturowa Barda, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Pannyw Bardzie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Pannyw Bardzie”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Pannyw Bardzie”
Położenie na mapie powiatu ząbkowickiego
Mapa konturowa powiatu ząbkowickiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Pannyw Bardzie”
Położenie na mapie gminy Bardo
Mapa konturowa gminy Bardo, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Pannyw Bardzie”
Ziemia50°30′20,92″N 16°44′26,14″E/50,505811 16,740594
Strona internetowa

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie – kościół pocysterski nad Nysą Kłodzką wzniesiony w latach 1686–1704 za rządów opata Augustyna Nedecka według projektu Michała Kleina. Od 2004 Metropolitalne Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej i od 2008 bazylika mniejsza.

Wnętrze bazyliki
Bazylika z zabudowaniami pocysterskimi
Organy
Romańska figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, tzw. Tronująca Madonna
Widok kościoła z 1842

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od 1230 kościół w Bardzie podlegał augustianom z Kamieńca Ząbkowickiego, których miejsce w 1251 zajęli cystersi z Lubiąża. Od XIII w. Bardo stało się ośrodkiem kultu maryjnego. Pielgrzymi przybywali do słynącej z cudów figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem, tzw. Tronującej Madonny. W czasie wojen figurę wywożono do bezpiecznych miejsc: Kłodzka i Kamieńca.

Na początku XX w. straż przy cudownej figurze objęli osadzeni w 1900 w klasztorze niemieccy redemptoryści, którzy posługiwali do 1945, kiedy to przekazali klasztor i sanktuarium polskim współbraciom. Obecnie[od kiedy?] w klasztorze istnieje małe muzeum związane z historią kultu maryjnego w Bardzie, zawierające między innymi fragmenty wyposażenia kościoła opactwa w Lubiążu oraz jeden z nielicznych zachowanych obrazów świdnickiego malarza barokowego Franza Heigla. 4 lipca 2009 kościół podniesiono do godności bazyliki mniejszej oraz przyłączono obiekt do Szlaku Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna.

W 2004 abp Marian Gołębiewski metropolita wrocławski podniósł sanktuarium do rangi Metropolitalnego Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej.

W 2008 papież Benedykt XVI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Uroczystość nadania tego tytułu transmitowało Radio Maryja i Telewizja Trwam.

W listopadzie 2012 biskup świdnicki Ignacy Dec ustanowił w bazylice w Bardzie możliwość uzyskania specjalnych odpustów na czas ogłoszonego przez Ojca Świętego Benedykta XVI Roku Wiary[3].

17 sierpnia 2013 w sanktuarium odbyło się uroczyste poświęcenie odnowionych barokowych organów bardzkich, które restaurowane były przez cztery lata. Wydarzenie to odbyło się podczas uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył ks. kard. Joachim Meisner, arcybiskup metropolita Kolonii. Uroczystość transmitowana była przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i archidiecezjalne Radio Rodzina.

W klasztorze przy parafii oprócz wspólnoty domowej od 24 września 2011 mieści się także postulat redemptorystów[4].

Obecnym proboszczem Parafii Nawiedzenia NMP w Bardzie jest od 2008 o. Mirosław Grakowicz CSsR. Od kwietnia 2020 za pośrednictwem transmisji dostępnych na stronie internetowej parafii można oglądać na żywo wszystkie nabożeństwa odbywające się w bazylice[5].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

W późnobarokowym zespole ciekawa jest świątynia w kształcie trójnawowej, emporowej bazyliki bez transeptu. We wnętrzu znajduje się zespół późnobarokowych ołtarzy. Ołtarz główny powstał w 1715, w nim znajduje się obraz Willmanna "Nawiedzenie Marii i Elżbiety" o wymiarach 5 x 2,5 m z 1704-1705. Żelazne tabernakulum z 1877 flankowane postaciami św. Jadwigi i Jana Ewangelisty. Bogato dekorowana ambona z 1698 z rzeźbami Chrystusa, Ewangelistów, doktorów kościoła, a przy wejściu świętych cystersów Roberta i Bernarda. Przy dekoracji pracowali H. Hartmann i M. Richter. Organy stworzył w 1759 F. J. Eberhardt, posiadają 50 głosów, 3567 piszczałek i 3 manuały. Pod filarami rzeźby figuralne Świętej Rodziny i świętych, a pod chórem św. Anna i Pieta. Barokowe ołtarze boczne Bożego Narodzenia i Świętego Krzyża z 1777 są dziełem L. Jaschka. Malowidła na sklepieniu przedstawiają m.in. Pokłon Trzech Króli i Modlitwę św. Bernarda[6].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Do wyposażenia kościoła należą także barokowe obrazy baroku ze Śląska – 2 obrazy Michaela Willmanna (Pokłon trzech króli, Św. Jadwiga), jeden monumentalny obraz z pracowni Willmanna Nawiedzenie NMP (prawdopodobnie wykonany przez M. Willmanna z dużym udziałem syna Michaela Willmanna Młodszego) oraz dwa obrazy atrybuowane w 2009 Bernardowi Krausemu zwanemu „Małym Willmannem” (Wizja św. Ludgardy oraz Wizja św. Bernarda). Obok kościoła w latach 1712-1716 wybudowano budynki klasztorne, gdzie do 1810 przebywali cystersi. W nich sala wotywna z gotyckim tryptykiem z XV w. i licznymi obrazami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie. 2020-09-30. [dostęp 2010-06-13].
  2. Organy - Polskie Wirtualne Centrum Organowe, www.organy.pro [dostęp 2020-03-21].
  3. Historia sanktuarium w Bardzie Ślaśkim, bardo.redemptor.pl.
  4. Postulanci rozpoczęli rok formacji w Bardzie Śląskim.
  5. Live video from Bardo Sanktuarium NNMP camera. Angelcam [dostęp 2020-04-26].
  6. Janusz Czerwiński, Ryszard Chanas: Dolny Śląsk - przewodnik. Warszawa: Sport i Turystyka, 1977 s. 133-134

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]