Przejdź do zawartości

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja
86 z dnia 29.03.1949 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Bolesławiec

Adres

ul. Kościelna 1a
59-700 Bolesławiec

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Mikołaja

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia, 6 grudnia

Położenie na mapie Bolesławca
Mapa konturowa Bolesławca, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja”
Położenie na mapie powiatu bolesławieckiego
Mapa konturowa powiatu bolesławieckiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja”
Ziemia51°15′44,42″N 15°34′01,03″E/51,262339 15,566953
Strona internetowa

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Bolesławcurzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się w Bolesławcu przy ulicy Kościelnej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafialny kościół w miejscu obecnego istniał w połowie XIII wieku. W roku 1429 w wyniku najazdu husytów i spowodowanego przez nich pożaru świątynia spłonęła. W 1432 lub 1442 rozpoczęto budowę nowego kościoła na podwalinach wcześniejszego, pierwsza rozbudowała miała miejsce już w latach 1482-1492, późniejsza w XVI wieku. W 1642 świątynia uległa częściowemu zniszczeniu, odbudowano ją w drugiej połowie XVII wieku pod kierunkiem Giulio Simonettiego, drobne zmiany trwały do połowy XVIII wieku[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to budowla kamienna z gotycką halą i trójnawowym prezbiterium, która została stworzona przez łużycko-saski warsztat budowlany. Elementy wnętrza częściowo z XVI wieku (Kaplica Krzyża Świętego - 1517, organy - 1579). Po pożarze w 1642 roku wnętrza otrzymały wystrój barokowy według projektu Giulio Simonettiego. W rzeźbionym ołtarzu głównym dłuta Jerzego Leonhardta Webera scena Wniebowzięcia NMP z postaciami świętych. Na uwagę zasługują dwa z barokowych ołtarzy bocznych św. Barbary (z chrzcielnicą z 1727 roku) i św. Katarzyny (z XVII-wiecznymi obrazami). W murze zewnętrznym znajdują się liczne XVI- i XVII-wieczne epitafia, m.in.:

  • Sigmunda von Bibrana, zm. w 1575. Przy lewej kolumnie jońskiiej herby od góry von: Zedlitz, Nostitz, Sack, Stosch, Thadder, Braun. Nad grupą osób z Jezusem (od lewej) herby dziadków von: Bibran (ojca ojca), Loss (matki ojca), Braun (ojca matki), Nostitz (matki matki) ; przy prawej kolumnie jońskiiej herby od góry von: Knobelsdorf, Scharffenohet, Nechlern, Rechenberg, Glaubitz, Unruhe[3].

Przy wejściach do świątyni od wieków stoją rzeźby świętych, przeniesione z różnych miejsc miasta. Ścianę południową oprócz epitafiów zdobi zegar słoneczny z 1907 roku. Na 55-metrowej wieży znajduje się 1002 kg dzwon Panny Marii. 7 października 2012 kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Od września 2017 roku trwają intensywne prace związane z renowacją elewacji świątyni.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 31 marca 2024 [dostęp 2012-08-19].
  2. Waldemar Bena opis do mapy Bory Dolnośląskie, Przemkowski Park Krajobrazowy, Wydawnictwo Turystyczne Plan, Jelenia Góra 2004 ISBN 83-88049-83-6.
  3. T.Łasica: Epitafium Zygmunta von Bibrana. wordpress.com. [dostęp 2023-07-28]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]