Bdelium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bdelium lub bdellium – wonna żywica wymieniona w Biblii, identyfikowana z żywicą drzewa lub krzewu Commiphora africana[1]. Gatunek ten występuje w całej niemal Afryce[2].

Nazwa bdelium pochodzi od hebrajskiego słowa beḍōlaḥ, które występuje w dwóch miejscach w Biblii: w Księdze Liczb (11,7) i Księdze Rodzaju (2,12). W Biblii Tysiąclecia tłumaczenie to brzmi tak” „Manna zaś była podobna do nasion kolendra i miała wygląd bdelium”. W przypisie do tego słowa jest wyjaśnienie, że bdelium to rodzaj żywicy, a badacze roślin biblijnych N. H. Moldenke i A. L. Moldenke twierdzą, że jest to żywica z rośliny Commiphora africana[1].

Znaczenie słowa bdelium nie jest jednak całkiem pewne. Józef Flawiusz identyfikuje bdelium z manną, którą Bóg zesłał Mojżeszowi na pustyni by nakarmił nim głodny lud, podczas swojej ucieczki z Egiptu. Pliniusz (Historia Naturalis XII. 35) pisał, że bdelium pozyskuje się z drzewa tak dużego, jak drzewo oliwne, o liściach podobnych do dębu, oraz podaje, że drzewa tego najlepiej szukać w Indiach, Babilonie i na Półwyspie Arabskim. Opis Pliniusza najbardziej więc pasuje do drzew z rodzaju Balsamodendron[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zofia Włodarczyk: Rośliny biblijne. Leksykon. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2011. ISBN 978-83-89648-98-3.
  2. Taxon: Commiphora africana (A. Rich.) Engl.. W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. [dostęp 2010-03-10].
  3. JewishEncyklopedia. [dostęp 2014-11-28].