Bełtwa festonowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bełtwa festonowa
Cyanea capillata[1]
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Podkrólestwo tkankowce właściwe
Typ parzydełkowce
Gromada krążkopławy
Podgromada Discomedusae
Rząd Semaeostomeae
Rodzina Cyaneidae
Rodzaj Cyanea
Gatunek bełtwa festonowa
Synonimy
  • Cyanea versicolor L. Agassiz, 1862[1]
  • Cyanea arctica[1]
  • Medusa capillata[1]

Bełtwa festonowa, meduza festonowa, bełtwa włosiennik[potrzebny przypis] (Cyanea capillata) – gatunek krążkopława z rodziny Cyaneidae występujący w Oceanie Atlantyckim i Morzu Północnym. Spotykany także w Morzu Bałtyckim. W przybrzeżnej wodzie Bałtyku pojawia się najczęściej zimą, podczas dłuższych a niezbyt silnych wiatrów od lądu, powodujących wynurzanie się wody głębinowej[potrzebny przypis].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Jest to największa meduza na świecie, średnica ciała formy arktycznej C. c. arctica dochodzi do 2 m, długość czułków nawet do 30 m[2]. Przeciętnie osiąga jednak średnicę do 50 cm. Ma różnorodne ubarwienie, najczęściej żółtawe lub błękitne, bledsze u osobników młodocianych; żołądek jest jaskrawożółty. Włosowate czułki zwisające spod parasola zgrupowane są zwykle w ośmiu pękach. Poparzenia ich parzydełkami są bolesne zwłaszcza u dzieci, wywołują zaczerwienienia skóry, nie są jednak śmiertelne[3]. W rozwoju bełtwy włosiennika występuje larwa (efyra) oraz polip.

Bełtwa w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Bełtwa pojawia się w jednym z opowiadań o Sherlocku Holmesie Arthura Conan Doyle'a, zatytułowanym Lwia grzywa, w którym okazała się być zabójcą uśmierconego w tajemniczych okolicznościach profesora akademickiego McPhersona. Została przez Sherlocka określona jako cyanea oraz tytułowa lwia grzywa (po angielsku nazwa tego krążkopława brzmi lion's mane jellyfish - meduza lwia grzywa). Przedstawiono ją jako śmiertelnie niebezpieczną, choć w rzeczywistości zetknięcie z jej parzydełkami nie stanowi zagrożenia dla życia człowieka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Cyanea capillata, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Biologia. Multimedialna encyklopedia PWN Edycja 2.0. pwn.pl Sp. z o.o., 2008. ISBN 978-83-61492-24-5.
  3. Account Suspended, www.jellyfishfacts.net [dostęp 2018-05-25].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Ludwik Żmudziński: Świat zwierzęcy Bałtyku : atlas makrofauny. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1990. ISBN 83-02-02374-4.