Beata Kozidrak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Beata Kozidrak
Ilustracja
Beata Kozidrak
Imię i nazwisko

Beata Elżbieta Pietras

Data i miejsce urodzenia

4 maja 1960
Lublin

Typ głosu

sopran

Gatunki

pop, rock

Zawód

piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka

Aktywność

od 1978

Wydawnictwo

Pomaton EMI, Sony Music Entertainment Poland

Powiązania

Andrzej Pietras Wiśnia Bakajoko

Zespoły
Bajm
Faksymile
Strona internetowa

Beata Kozidrak, właśc. Beata Elżbieta Pietras z domu Kozidrak[1][2] (ur. 4 maja 1960 w Lublinie[3]) – polska piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka. Członek Akademii Fonograficznej Związek Producentów Audio-Video (ZPAV)[4].

Działalność muzyczną zaczynała w latach 70. od amatorskich występów z bratem Jarosławem Kozidrakiem. W 1978 założyli zespół Bajm, którego pozostała wokalistką. Z zespołem wydała 10 albumów studyjnych oraz wypromowała przeboje, takie jak: „Piechotą do lata”, „Józek, nie daruję ci tej nocy”, „Różowa kula”, „Co mi Panie dasz”, „Nie ma wody na pustyni”, „Małpa i ja”, „Płynie w nas gorąca krew”, „Dwa serca, dwa smutki”, „Jezioro szczęścia”, „Biała armia”, „Ta sama chwila”, „Dziesięć przykazań”, „Lola, Lola”, „Szklanka wody”, „O Tobie” i „Myśli i słowa”. Od 1998 także artystka solowa, wydała cztery albumy solowe: Beata (1998), Teraz płynę (2005), B3 (2016) i 4B (2023) oraz wypromowała przeboje: „Siedzę i myślę”, „Taka Warszawa”, „Rzeka marzeń”, „Teraz płynę”, „Nie pytaj o miłość” (nagrany na potrzeby serialu M jak miłość), „Bingo”, „Upiłam się Tobą”, „Niebiesko-zielone”, „Bliżej” i „Gambit”. Za sprzedaż solowych albumów i singli otrzymała trzy podwójnie platynowe płyty, jedną platynową i jedną złotą.

Zdobywczyni licznych nagród muzycznych, m.in. pierwszej nagrody na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, Grand Prix Midnight Sun Song Festival w Lahti, Złotej Karolinki Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, trzech Fryderyków, Bursztynowego Słowika i Super Gwiazdy Plejady.

Zagrała drugoplanową rolę w filmie Pan Kleks w kosmosie i epizodyczną w serialu Niania. Była jurorką, uczestniczką bądź bohaterką wielu telewizyjnych programów rozrywkowych oraz wzięła udział w ogólnopolskich kampaniach reklamowych dla dwóch dużych firm. Prowadzi czynnie działalność charytatywną.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Rodzina i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Szpitalu Żydowskim w Lublinie jako najmłodsze z trojga dzieci Alicji i Mariana Kozidraków[5][1][6]. Matka prowadziła dom, a ojciec był inżynierem i miał przedsiębiorstwo budowlane[7][6][5]. Ma starszą o osiem lat siostrę Mariolę i starszego o pięć lat brata Jarosława[7]. Mieszkali w Lublinie w kamienicy przy ul. Grodzkiej 36 A[7]; o swoim domu rodzinnym Kozidrak napisała później utwór „Lublin, Grodzka 36 A”[6]. Następnie przeprowadziła się z rodziną na Ponikwodę[8]. Wychowywała się w rodzinie o muzycznych tradycjach, sama już jako dziecko zainteresowała się śpiewaniem i wraz z rodzeństwem często śpiewała na domowych uroczystościach[9]. Jej ojciec zmarł w 2005 wskutek nowotworu[10].

W wieku sześciu lat zaczęła uczęszczać na zajęcia ogniska baletowego, które jednak przerwała po sześciu latach, ponieważ rodzice nie wyrazili zgody na to, by kontynuowała treningi w Warszawie[11][5]. W szkole podstawowej podjęła naukę gry na skrzypcach[12], zainteresowała się również śpiewaniem[10]. W okresie szkolnym zafascynowała się twórczością Czesława Niemena, Marka Grechuty, Breakoutu, Led Zeppelin, Józefa Skrzeka i SBB[10]. W liceum trenowała szermierkę i gimnastykę artystyczną[5]. Ponadto pisała wiersze[13].

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Podczas nauki w III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie śpiewała w chórze szkolnym oraz zespołach Meloman i Fobos[5]. Wspólnie z bratem Jarosławem występowała w lokalnych domach kultury i klubach studenckich, a także na szkolnych juwenaliach[14]. Poszerzywszy skład zespołu o wokalistę Andrzeja Pietrasa oraz o gitarzystę Marka Winiarskiego, na początku 1978 utworzyli zespół Bajm, grający wtedy akustyczną muzykę, w nurcie piosenki turystyczno-harcerskiej. Z utworem „Piechotą do lata” uczestniczyli w kilku lokalnych przeglądach, m.in. zajęli trzecie miejsce na Konkursie Młodych Talentów w Świdniku, a także zajęli drugie miejsce w konkursie „Debiutów” w ramach 16. Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu[10][15]. W tym okresie odrzuciła propozycję zostania chórzystką Maryli Rodowicz, jednocześnie po ukończeniu liceum nie kontynuowała nauki, woląc skupić się na działalności scenicznej[16]. W 1980 zaśpiewała gościnnie na płycie Ona przyszła prosto z chmur Budki Suflera. W 1982 wystąpiła z Bajmem na festiwalu piosenki Schlagerfestival w Dreźnie, na którym otrzymali nagrodę dziennikarzy po wykonaniu niemieckojęzycznych wersji piosenek „Piechotą do lata” i „Żal prostych słów”. W 1983 wyruszyła z zespołem w ogólnopolską trasę koncertową i zagrała recital w ramach programu Bajm na dachu dla Telewizji Polskiej oraz wydała debiutancki album studyjny, zatytułowany po prostu Bajm[17], który rozszedł się w wówczas rekordowym, ponad półmilionowym nakładzie. Płytę promowali m.in. singlami: „Co mi Panie dasz”, „Józek, nie daruję ci tej nocy” i „Nie ma wody na pustyni”, które stały się przebojami. Rok później wydała z Bajmem album pt. Martwa woda oraz odbyła trasę koncertową po Wietnamie[18]. W 1986, reprezentując Polskę, zwyciężyła na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn dzięki wykonaniu utworu „Diament i sól”, za który otrzymała także wyróżnienie na 23. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Sopot 1986”[19]. Piosenką promowała kolejny album Bajmu pt. Chroń mnie. W 1988 zwyciężyła z Bajmem na festiwalu MESAN w Belgradzie oraz wydała album Nagie skały, a także zagrała księżniczkę z rock-planety w filmie Pan Kleks w kosmosie, do której nagrała piosenkę „Ratujmy kosmos”.

Beata Kozidrak w 1989 po wygraniu Midnight Sun Song Festival w Lahti

Równorzędnie z graniem w zespole kontynuowała działalność solową. W 1989 za wykonanie piosenki „Hurry My Love” otrzymała Grand Prix na Midnight Sun Song Festival w Lahti[20]. Z uwagi na chłodne przyjęciu utworu w Polsce, z którym wystąpiła m.in. na 26. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Sopot 1989”, zawiesiła działalność solową i kontynuowała współpracę z Bajmem. Również w 1989 została wybrana najlepszą wokalistką roku w plebiscycie magazynu muzycznego „Non Stop”. Pod koniec 1990 wydała z Bajmem album pt. Biała armia, który tuż po premierze uzyskał status złotej płyty za sprzedaż w Polsce[21]. W 1993 premierę miał kolejny album jej zespołu pt. Płomień z nieba[22], który promowali m.in. przebojem „Ta sama chwila”. W 1994 nagrała piosenkę „Tyle chciałem ci dać” z grupą Universe na ich płytę Być przy tobie, wzięła udział w nagraniu hymnu akcji charytatywnej „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, otrzymała Złotą Karolinkę za całokształt twórczości podczas 31. KFPP w Opolu oraz odbyła z Bajmem trasę koncertową dla Polonii w Stanach Zjednoczonych[23]. W 1995 wydała z Bajmem album pt. Etna oraz odbyła kolejną trasę dla amerykańskiej Polonii, tym razem poszerzoną o Kanadę[23].

Po podpisaniu w 1996 kontraktu płytowego z polskim oddziałem koncernu EMI ponownie zaplanowała prace nad pierwszym solowym albumem, a wszystkie nagrania skomponowali dla niej Abramek i Sot[24]. W sierpniu 1998 zaprezentowała album pt. Beata, w którego nagraniu uczestniczyli muzycy waszyngtońskiej sceny jazzowej. Album promowała m.in. singlami „Siedzę i myślę”, „Żal mi tamtych nocy i dni” oraz „Taka Warszawa”, które stały się przebojami[25]. Płyta doczekała się entuzjastycznych recenzji od krytyków oraz przyniosła jej liczne nagrody, m.in. dwa Fryderyki (dla najlepszej wokalistki i za najlepszy album pop), Superjedynkę za najlepszy album pop podczas 38. KFPP w Opolu, trzy nagrody radiowe „Play-Box” (dwie w kategorii „Przebój Roku – Złota Dziesiątka” oraz jedną dla najlepszej wokalistki) oraz statuetkę Wiktora dla najpopularniejszej gwiazdy estrady[26]. Za sprzedaż albumu w nakładzie ponad 170 tys. egzemplarzy odebrała certyfikat podwójnie platynowej płyty.

W 2000 wydała kolejny album z Bajmem pt. Szklanka wody oraz nagrała solowo piosenkę „Rzeka marzeń” na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu W pustyni i w puszczy[27]. W 2001 otrzymała kolejnego Fryderyka dla najlepszej wokalistki. W latach 2002 i 2003 otrzymała kolejne Superjedynki dla najlepszej wokalistki, w 2003 nominowano ją także do Fryderyka dla najlepszej wokalistki. W sierpniu 2003 zaprezentowała utwór „Stara baśń”, który nagrała w duecie z córką Katarzyną Pietras na potrzeby filmu Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem[28]. Również w 2003 wywiad przeprowadzony z nią przez Tomasza Raczka został opublikowany w jego książce Karuzela z Madonnami[29], a premierę miał kolejny album Bajmu pt. Myśli i słowa[30], za który otrzymali Superjedynkę – najlepszy album pop. W 2004 była nominowana do nagrody Eska Music Award w kategorii „artystka roku – Polska”[31] oraz została ambasadorką nowo powstałego Radia Wawa[32]. W lutym 2005 włączyła się w imprezę charytatywną TVP1, podczas której zbierano pieniądze na rzecz Fundacji Polskiego Sztucznego Serca[33].

We wrześniu 2005 na 42. festiwalu sopockim została z Bajmem uhonorowana statuetką Złotego Słowika za całokształt twórczości, a w listopadzie zaangażowała się w akcję charytatywną I Ty możesz zostać św. Mikołajem organizowaną na Rynku Głównym w Krakowie przez TVP1 na rzecz domów dziecka w regionie małopolskim[34]. 18 listopada wydała drugi solowy album pt. Teraz płynę, nad którym pracowała z Abramkiem i Sotem oraz muzykami waszyngtońskiej sceny jazzowej[35], która tuż po premierze uzyskała status złotej płyty[36], a ostatecznie osiągnęła status podwójnie platynowej płyty. Album, zawierający m.in. przeboje „Teraz płynę” i „Złota brama”[37], został entuzjastycznie przyjęty przez krytykę oraz przyniósł jej statuetkę Złotych Dziobów Radia Wawa w kategorii „płyta roku”[38]. W styczniu 2006 zagrała z Bajmem minirecital podczas finału programu Piosenka dla Europy 2006[39] oraz zaśpiewała na sylwestrowym koncercie Sylwester pod dobrą gwiazdą na Rynku we Wrocławiu[40]. W kwietniu była nominowana do Wiktora w kategorii „piosenkarz lub artysta estradowy”[41]. W maju wydała solowy, podwójny album kompilacyjny pt. Platynowa, składający się z jej obu solowych płyt oraz krążka DVD z zapisem wywiadu z artystką przeprowadzonym podczas prac nad albumem Beata oraz teledyskami do piosenek: „Siedzę i myślę”, „Taka Warszawa”, „Teraz płynę” i „Złota brama”[42]. Wydawnictwo promowała singlem „Tak wiem” z płyty Teraz płynę[43]. W czerwcu tego samego roku odsłoniła swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu[44], a za album Teraz płynę była nominowana do nagrody Superjedynki w kategorii „płyta pop” podczas 43. KFPP w Opolu[45]. Miesiąc później wystąpiła w koncercie „Top” w ramach festiwalu TOPtrendy 2006[46]. W czerwcu 2007 była jedną z jurorek podczas koncertu „Trendy” w ramach festiwalu TOPtrendy 2007[47] oraz została szefową Radia Beaty Kozidrak na platformie n[48], a 31 grudnia wystąpiła z Bajmem podczas polsatowskiego koncertu Sylwestrowa moc przebojów na Rynku Głównym w Krakowie[49].

Beata Kozidrak w 2008 na promocji albumu Ballady 2 w Salonie Empik Junior w Warszawie

W 2008 obchodziła jubileusz 30-lecia Bajmu, który świętowali serią koncertów jubileuszowych[50][51]. Poza tym wystąpiła w spotach reklamowych PKO BP[52]. W lutym 2009 nagrana przez nią piosenka „Deszcz” w duecie z Robertem Janowskim znalazła się na jego płycie pt. Song.pl. W maju premierę miał singiel „Nie pytaj o miłość”, który nagrała na potrzeby serialu telewizyjnego M jak miłość[53]. Również w 2009 wystąpiła gościnnie w serialu Niania. W marcu 2010 ukazał się album Urszuli pt. Dziś już wiem z przebojem „Ten drugi”, do którego tekst napisała Beata Kozidrak[54], w tym samym miesiącu wydała z Bajmem album pt. Blondynka[55]. W październiku 2010 wystąpiła w Teatrze Polskim w Warszawie podczas koncertu z okazji 40-lecia istnienia TVP2[56], a rok zakończyła występem na koncercie Sylwester z Dwójką – Imperium gwiazd[57]. W sierpniu 2011 wraz z innymi wykonawcami wzięła udział w nagraniu charytatywnej piosenki „Mama Afryka”, zrealizowanej na rzecz wsparcia akcji pomocy UNICEF i Polskiej Akcji Humanitarnej dla głodujących w Somalii[58]. Wiosną 2012 została trenerką chóru z Lublina w trzeciej edycji programu rozrywkowego TVP2 Bitwa na głosy[59] zajęła siódme miejsce. W kwietniu tego samego roku znalazła się w komisji jurorskiej konkursu Hit biało-czerwonych, podczas którego wyłaniany był oficjalny przebój reprezentacji Polski w piłce nożnej mężczyzn podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012[60], a pod koniec roku wystąpiła podczas koncertu Świętokrzyskie kolędowanie z Polsatem w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP w Kielcach[61]. W marcu 2014 wraz z Bajmem została uhonorowana przez Ruch Piękniejsza Polska i ministra kultury nagrodą Piękniejsza Polska za „tworzenie piękna, którym możemy szczycić się przed światem”.

Beata Kozidrak w 2016 podczas nagrania programu Gwiazdy Cejrowskiego

W maju 2015 na festiwalu Polsat SuperHit Festiwal otrzymała indywidualną statuetkę Bursztynowego Słowika za całokształt twórczości[62], ponadto zagrała na festiwalu recital „Beata i Bajm, jakich nie znacie. Jubileusz zespołu Bajm”[63]. We wrześniu 2016 wydała trzeci, solowy album studyjny pt. B3, który otrzymał status złotej płyty po przekroczeniu progu ponad 15 tys. sprzedanych egzemplarzy. Stylistykę znaną z poprzednich płyt wzbogaciły brzmienia elektroniczne. Materiał skomponowała wspólnie z Marcinem Limkiem. Album promowały single: certyfikowany złotem „Bingo” oraz notowane w pierwszej dwudziestce polskiego zestawienia airplay: certyfikowany podwójną platyną „Upiłam się Tobą”, „Niebiesko-zielone”, „Ruchome wydmy”, „Letni wiatr” i „Obok nas”. Na początku 2017 koncertowała w ramach solowej trasy koncertowej B3xclusive Tour, zorganizowanej w największych salach koncertowych w kraju[64][65]. W kwietniu 2017 zaczęła pojawiać się w spotach reklamowych usługi Konta Plus sieci telefonii komórkowej Plus[66], miesiąc później zaśpiewała piosenki „Upiłam się Tobą” i „Niebiesko-zielone” w koncercie Radiowy przebój roku podczas Polsat SuperHit Festiwal 2017[67] oraz odebrała Super Gwiazdę Plejady od redakcji serwisu Plejada.pl za „wybitną osobowość sceniczną i niemal 40 lat sukcesów”[68], 24 listopada zaśpiewała gościnnie podczas koncertu pożegnalnego zespołu Hey na warszawskiej Hali Torwar[69], a 31 grudnia wystąpiła na imprezie noworocznej „Warszawa – stolica sylwestra 2017” organizowanej przez telewizję TVN na Placu Zamkowym w Warszawie[70]. W 2019 m.in. zagrała w polskim zwiastunie siódmego sezonu serialu Netflixa Orange Is the New Black[71] oraz w polskiej wersji językowej filmu animowanego Playmobil: Film[72], była kapitanką jury w drugiej edycji programu Polsatu Śpiewajmy razem. All Together Now[73], wystąpiła na Earth Festival organizowanym przez Polsat w Uniejowie[74] oraz pojawiła się w spotach reklamowych sieci sklepów odzieżowych Zalando[75].

Beata Kozidrak w 2020 na pokazie mody Roberta Kupisza w Warszawie

Na początku 2020 zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie „król i królowa polskiej muzyki” stacji telewizyjnej Kino Polska Muzyka[76]. W maju uczestniczyła w akcji Hot16Challenge[77]. Latem wystąpiła w Szczecinie na Wielkim koncercie nocy letniej transmitowanym przez TVP2[78] i w Uniejowie podczas kolejnej edycji Earth Festival emitowanym przez telewizję Polsat[79], ponadto premierę miała jej interpretacja hiphopowego utworu zespołu Zipera „Bez ciśnień”, którą nagrała w ramach projektu Lech Music: Festiwale Inaczej[80]. We wrześniu zaśpiewała utwór „Cień wielkiej góry” z grupą Sound’n’Grace podczas koncertu „Cisza jak ta – muzyka Romualda Lipki” w ramach 57. KFPP w Opolu[81], poza tym zaangażowała się w kampanię ekologiczną Stowarzyszenia „Program Czysta Polska”, w której zwracała uwagę na pogłębiający się kryzys klimatyczny[82]. W listopadzie wydała singiel „Bliżej”, który nagrała w ramach muzycznego projektu sieci Empik Miasto Muzyka[83], poza tym wystąpiła w spotach reklamowych producenta zabawek Mattel[84] oraz została uhonorowana tytułem „kobiety roku” w kategorii „Ikona” w plebiscycie czasopisma „Glamour[85]. 31 grudnia zaśpiewała w Warszawie na polsatowskim koncercie noworocznym Sylwestrowa moc przebojów[86].

W lutym 2021 zaśpiewała utwór „Ta sama chwila” podczas koncertu Walentynki z Polsatem[87]. Miesiąc później premierę miał singel Deemza „Kruki” z gościnnym udziałem Beaty Kozidrak i Sariusa[88]. W maju premierę miała jej autobiografia Beata. Gorąca krew oraz singel „Gambit” będący zapowiedzią czwartego, solowego albumu[89], poza tym pojawiła się w spotach reklamowych producenta napojów Coca-Cola[90]. W czerwcu zagrała z Bajmem recital „Płynie w nas gorąca krew” na Polsat SuperHit Festiwal 2021 w Sopocie[91], a podczas festiwalu otrzymała pamiątkowy diament od widzów Polsatu, nagrodę prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego oraz nagrodę z okazji 30-lecia Radia Zet[92]. W sierpniu wydała singel „Biegiem”, który nagrała w duecie z Kamilem Bednarkiem[93], a także zaśpiewała podczas Earth Festival w Uniejowie[94]. Na początku września została zatrzymana przez policję za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu[95]. Z tego powodu była zmuszona tymczasowo zawiesić karierę, m.in. nie zagrała zapowiedzianego wcześniej koncertu w ramach festiwalu Miasto muzyka by Empik na terenie lotniska na warszawskim Bemowie[96][97]. W październiku powróciła na scenie, występując gościnnie podczas koncertu Justyny Steczkowskiej, wykonując premierowo wspólny utwór „Między nami”[98]. 31 grudnia wystąpiła z utworami „Ta sama chwila” i „Co mi Panie dasz” na polsatowskim koncercie Sylwestrze Szczęścia na Stadionie Śląskim[99].

25 lutego 2022 premierę miał teledysk do piosenki „Między nami”, którą nagrała z Justyną Steczkowską[100]. W 2022 wystąpiła jako Słońce w programie Mask Singer telewizji TVN. Doszła do 9. odcinka[101]. 13 maja wydała nowy singel „Jak dla mnie”, promujący nadchodzący album[102], a 12 sierpnia wydała utwór „Frajer”[103]. 31 grudnia wystąpiła na polsatowskim sylwestrze, artystka podczas wywiadów potwierdziła, że 23 lutego wyda czwarty album studyjny pt. 4B[104]. Płytę promowała także singlem „Panama”, który wydała 27 stycznia 2023.

Charakterystyka muzyczna i inspiracje[edytuj | edytuj kod]

Beata Kozidrak z zespołem Bajm w 2011 na koncercie w Edynburgu

W młodości była zafascynowana twórczością Czesława Niemena[105], ponadto słuchała muzyki wykonawców, takich jak m.in. Pink Floyd, Led Zeppelin, Queen, Suzi Quatro, The Beatles czy The Rolling Stones[106]. W początkowym okresie Bajmu tworzyła z zespołem muzykę utrzymaną w stylistyce harcerskiej oraz ballady[107]. Od lat 80. prezentuje z formacją repertuar rockowy[108], inspirowany m.in. twórczością amerykańskich i brytyjskich wykonawców, takich jak David Bowie, Guns N’ Roses, Bon Jovi, Van Halen, The Police, ZZ Top i Whitesnake[109]. Jest także zafascynowana osobowością Marilyn Monroe, która stała się jej główną inspiracją do napisania słów piosenek z albumu Bajmu pt. Blondynka[110].

Posiada czterooktawową skalę głosu[111] oraz osiąga rejestr gwizdkowy[112]. Podczas nagrywania drugiej płyty z Bajmem inspirowała się wokalnie Niną Hagen[113]. Po nagraniu trzeciego albumu z zespołem zaczęła inspirować się techniką śpiewania Ann Wilson z zespołu Heart[114]. Podczas prac nad czwartą płytą grupy zainteresowała się muzyką soulową, która wpłynęła na kolejne zmiany w jej sposobie śpiewania[115].

Wpływ na popkulturę[edytuj | edytuj kod]

Uznawana za jedną z najpopularniejszych i najbardziej znanych polskich wokalistek[116]. Beatę Kozidrak za swoją idolkę uznaje m.in. piosenkarka Edyta Górniak[117].

Była jedną ze „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” według danych magazynu „Forbes Polska”; jej wizerunek został wyceniony przez reklamodawców na: 338 tys. zł w 2008 (55. miejsce)[118], 422 tys. zł w 2012 (40. miejsce)[119], 450 tys. zł w 2013 (30. miejsce)[120]. Za koncertowanie w sezonie letnim 2007 miała zarobić ok. 3 mln zł[121]. W 2013 miała zainkasować 4,3 mln zł w ciągu roku, zyskując status najbogatszej polskiej artystki[122], rok później zajęła trzecie miejsce wśród najlepiej zarabiających polskich piosenkarek 2014[123].

W lutym 2019 na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie premierowo wystawiono spektakl Być jak Beata w reżyserii Magdy Miklasz, opierający się na twórczości i życiu Beaty Kozidrak[124][125].

W 2019 w postać Kozidrak wcieliła się Ewelina Lisowska w programie rozrywkowym Polsatu Twoja twarz brzmi znajomo[126].

W 2020 rozpoczęły się prace nad fabularnym filmem biograficznym opartym na jej życiu w reżyserii Piotra Domalewskiego[127].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

9 czerwca 1979 poślubiła Andrzeja Pietrasa, współtwórcę i menedżera grupy Bajm[128]. Rozwiedli się w 2016[129], wcześniej przez prawie dwa lata pozostawali w separacji[130]. Mają dwie córki: Katarzynę (ur. 7 grudnia 1981)[131] i Agatę (ur. 22 września 1993)[132]. W kwietniu 2010 została po raz pierwszy babcią, wówczas urodził się pierwszy syn Katarzyny Pietras[133]. W grudniu 2014 urodziła się wnuczka Zofia. W kwietniu 2022, druga córka Beaty Kozidrak, Agata ogłosiła, że spodziewa się syna, któremu nada imię Aleksander[134]. Chłopiec urodził się 30 maja 2022[135].

Konflikty z prawem[edytuj | edytuj kod]

Na początku września 2021 została zatrzymana przez policję podczas prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu[136]. 29 października tego samego roku została skazana na sześć miesięcy prac społecznych, zakaz prowadzenia samochodu przez 5 lat i 10 tys. zł grzywny[137][138]. Sytuacja została uznana za jeden z największych kryzysów biznesowych w polskich mediach w 2021[139][140]. 4 maja 2022 Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa wydał nieprawomocny wyrok za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (art. 178a § 1 k.k.). Za okoliczność łagodzącą Sąd uznał niekwestionowany dorobek artystyczny piosenkarki oraz jej zasługi dla polskiej muzyki i kultury. Artystka została zobowiązana do zapłaty 50 tys. zł grzywny, 20 tys. zł na rzecz funduszu postpenitencjarnego oraz otrzymała zakaz prowadzenia pojazdów na 5 lat. Tego samego dnia prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie apelację od wyroku, uznając go za rażąco łagodny, prokurator zarzucił wyrokowi rażącą niewspółmierność kary wymierzonej oskarżonej w stosunku do stopnia społecznej szkodliwości oraz winy[141]. W sierpniu Sąd Okręgowy w Warszawie uprawomocnił wyrok skazujący[142].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Bajm, w sekcji Dyskografia.
 Osobny artykuł: Dyskografia Beaty Kozidrak.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

 • 2021: Beata. Gorąca Krew[143] – książka autobiograficzna[89]

Solowe nagrody, wyróżnienia i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Gwiazda Beaty Kozidrak w Opolu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Biografia [online], Oficjalna strona Beaty Kozidrak [dostęp 2021-09-07].
 2. Tak Beata Kozidrak naprawdę ma na nazwisko! Będziesz zaskoczony! [online], www.se.pl [dostęp 2021-09-02].
 3. Beata Kozidrak. www.filmweb.pl. [dostęp 2012-11-07].
 4. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej). www.zpav.pl. [dostęp 2010-10-03]. (pol.).
 5. a b c d e Ewa Tutka: Zanim ona poznała jego. kultura.onet.pl, 2012-12-17. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
 6. a b c Beata Kozidrak – ciągle płynie w niej gorąca krew [online], Strefa LifeStyle, 23 marca 2021 [dostęp 2021-09-07].
 7. a b c Kozidrak 2021 ↓, s. 10–11.
 8. Kozidrak 2021 ↓, s. 21.
 9. Kozidrak 2021 ↓, s. 2.
 10. a b c d Beata Kozidrak - Zawsze wiedziałam, że będę ciekawie żyć - Kobieta.pl [online], kobieta.pl [dostęp 2024-04-22] (pol.).
 11. Kozidrak 2021 ↓, s. 16, 22.
 12. Kozidrak 2021 ↓, s. 23.
 13. Kozidrak 2021 ↓, s. 27, 37.
 14. Kozidrak 2021 ↓, s. 36.
 15. Kozidrak 2021 ↓, s. 50–51.
 16. Kozidrak 2021 ↓, s. 56, 76.
 17. Kozidrak 2021 ↓, s. 75, 82.
 18. Kozidrak 2021 ↓, s. 95–101, 110.
 19. Kozidrak 2021 ↓, s. 152.
 20. Kozidrak 2021 ↓, s. 155.
 21. Kozidrak 2021 ↓, s. 182.
 22. Kozidrak 2021 ↓, s. 202–203.
 23. a b Kozidrak 2021 ↓, s. 219.
 24. Kozidrak 2021 ↓, s. 240.
 25. Kozidrak 2021 ↓, s. 244.
 26. Kozidrak 2021 ↓, s. 245.
 27. Kozidrak 2021 ↓, s. 256–257, 268–269.
 28. lw: Beata Kozidrak współpracuje z córką. kultura.onet.pl, 2003-09-04. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
 29. Książka Tomasza Raczka już w sprzedaży. wirtualnemedia.pl, 2003-11-19. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 30. Kozidrak 2021 ↓, s. 279.
 31. Eska Music Awards. wirtualnemedia.pl, 2004-03-14. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 32. Zawsze tylko polska muzyka. wirtualnemedia.pl, 2004-11-16. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 33. masz: TVP1 dla sztucznego serca. wirtualnemedia.pl, 2005-02-11. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 34. kk: 'I Ty możesz zostać św. Mikołajem'. wirtualnemedia.pl, 2005-12-06. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 35. gal: Beata Kozidrak powraca solo. kultura.onet.pl, 2005-08-07. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
 36. kl: Złota Beata Kozidrak. kultura.onet.pl, 2005-11-21. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
 37. lw: Zobacz najnowszy klip Beaty Kozidrak. kultura.onet.pl, 2006-01-09. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
 38. kl: Rozdano Złote Dzioby Radia WaWa. kultura.onet.pl, 2006-11-07. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
 39. kk: Ich Troje jedzie na Eurowizję!. wirtualnemedia.pl, 2006-01-28. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 40. kk: Sylwester z gwiazdami w TVP2. wirtualnemedia.pl, 2006-12-27. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 41. daga: W poniedziałek wręczenie Wiktorów i SuperWiktorów. kultura.onet.pl, 2006-04-19. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
 42. rp: Beata Kozidrak wyda podwójną platynową płytę. wirtualnemedia.pl, 2006-05-11. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 43. ms: Niespodzianka od Beaty. kultura.onet.pl, 2006-05-30. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
 44. ki: Beata Kozidrak w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. kultura.onet.pl, 2006-06-02. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 45. Kto wystąpi podczas koncertu "Superjedynek" w Opolu?. wirtualnemedia.pl, 2006-04-28. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 46. masz: Festiwal "TOPtrendy" już po raz czwarty. wirtualnemedia.pl, 2006-05-24. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 47. pr: Festiwal TOPtrendy za nami. wirtualnemedia.pl, 2007-06-11. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 48. td: Radio Beaty Kozidrak. kultura.onet.pl, 2007-06-12. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
 49. pp: Najwięcej widzów na sylwestrze TVP 2, playback Dody. wirtualnemedia.pl, 2008-01-02. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 50. Jubileuszowy koncert Bajmu. wp.pl, 2009-10-20. [dostęp 2009-11-18]. (pol.).
 51. Bajm – Największe przeboje „30 lat minęło”. pora.pl, 2010-12-01. [dostęp 2011-01-05]. (pol.).
 52. łk: Beata Kozidrak twarzą kampanii PKO BP (wideo). wirtualnemedia.pl, 2008-08-05. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 53. lp: Beata Kozidrak nagrała piosenkę do serialu "M jak miłość". kultura.onet.pl, 2009-05-09. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
 54. Urszula – Dziś Już Wiem. www.discogs.com. [dostęp 2016-10-28]. (ang.).
 55. zsam: "Blondynka" – pierwszy od 10 lat studyjny album Bajm. wirtualnemedia.pl, 2012-03-08. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 56. pp: Torbicka i Stuhr poprowadzą jubileusz 40-lecia Dwójki. wirtualnemedia.pl, 2010-10-06. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 57. ks: Święta w TVP2: sprawdzone hity i rozrywka. wirtualnemedia.pl, 2010-12-09. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 58. Polscy artyści dla głodującej Afryki. muzyka.interia.pl, 2011-08-31. [dostęp 2011-08-31]. (pol.).
 59. pp: Beata Kozidrak kolejną gwiazdą „Bitwy na głosy 3”. wirtualnemedia.pl, 2012-07-26. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 60. pr: Radio ZET szuka przeboju dla Reprezentacji Polski w piłce nożnej. wirtualnemedia.pl, 2012-04-04. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 61. pp: Kolędy śpiewane przez gwiazdy i koncert Krajewski-Piaseczny w Polsacie. wirtualnemedia.pl, 2012-12-06. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 62. a b Beata uhonorowana Bursztynowym Słowikiem podczas Polsat SuperHit Festiwal 2015!. www.bajm.pl. [dostęp 2015-06-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-10)]. (pol.).
 63. Patryk Pallus: 2,5 mln widzów SuperHit Festiwalu. Polsat wygrał z konkurencją. wirtualnemedia.pl, 2015-06-02. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 64. Beata Kozidrak wyrusza w wyjątkową trasę koncertową. allaboutmusic.pl. [dostęp 2016-12-16]. (pol.).
 65. Beata Kozidrak: czuję się zakochana [wywiad]. muzyka.onet.pl. [dostęp 2016-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-16)]. (pol.).
 66. tw: Beata Kozidrak śpiewa z Szymonem Majewskim w reklamach Konta Plus w Plus Banku (wideo). wirtualnemedia.pl, 2017-04-04. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 67. Michał Kurdupski: Trzecia edycja Polsat SuperHit Festiwal w Polsacie. wirtualnemedia.pl, 2017-04-14. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 68. a b Beata Kozidrak nagrodzona Super Gwiazdą Plejady [online], plejada.pl, 30 maja 2017.
 69. Zespół Hey zawiesza działalność. wirtualnemedia.pl, 2017-10-13. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 70. łb: Bajm, Kayah, Agnieszka Chylińska i Perfect na sylwestrze TVN w Warszawie. Wystąpi jamajska gwiazda Omi. wirtualnemedia.pl, 2017-12-07. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 71. tw: Beata Kozidrak śpiewa „zabiłam go” w spocie „Orange is the New Black” (wideo). wirtualnemedia.pl, 2019-07-30. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 72. Krzysztof Połaski, "Playmobil. Film". Beata Kozidrak zadebiutowała w dubbingu i zaprezentowała nową piosenkę! [online], Telemagazyn, 16 sierpnia 2019 [dostęp 2023-11-30] (pol.).
 73. Beata Kozidrak w „Śpiewajmy razem. All Together Now”. Co wydarzyło się w pierwszym odcinku?. muzyka.interia.pl, 2019-03-07. [dostęp 2019-03-20]. (pol.).
 74. nb: Bajm, Maryla Rodowicz, Grzegorz Hyży w Uniejowie na Earth Festival Polsatu. wirtualnemedia.pl, 2019-06-04. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 75. jd: Beata Kozidrak gwiazdą świątecznej kampanii Zalando. wirtualnemedia.pl, 2019-12-11. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 76. a b Król i królowa polskiej muzyki [online], Kino Polska Muzyka, 8 stycznia 2020.
 77. Piotr Krajewski: Beata Kozidrak zmiotła konkurencję w Hot 16 Challenge 2: „Blond królowej COVID nie ruszy”. radiozet.pl, 2020-05-15. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
 78. mk: „Wielki koncert nocy letniej” 18 lipca w TVP2. wirtualnemedia.pl, 2020-07-16. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 79. Michał Kurdupski: „Earth Festival. Gwiazdy dla Czystej Polski” 23 sierpnia w Polsacie. wirtualnemedia.pl, 2020-08-16. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 80. Beata Kozidrak wydaje książkę! [online], www.empik.com [dostęp 2021-04-02].
 81. Michał Kurdupski: Festiwal w Opolu od 4 do 7 września w TVP1, TVP Polonia i TVP Kultura. „Święto polskiej piosenki”. wirtualnemedia.pl, 2020-08-25. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 82. mk: Stowarzyszenie Program Czysta Polska z kampanią ekologiczną. W spotach Beata Kozidrak, Małgorzata Pieczyńska, Anita Sokołowska, Krzysztof Ibisz, Kamil Bednarek i Piotr Kupicha. wirtualnemedia.pl, 2020-09-02. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 83. Milena Soporowska, Beata Kozidrak w duecie z Lublinem – startuje nowy cykl Miasto Muzyka w Empik Music [online], Going. MORE, 16 listopada 2020 [dostęp 2021-03-01].
 84. jd: Beata Kozidrak w świątecznym klipie firmy Mattel. wirtualnemedia.pl, 2020-11-27. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 85. a b Kobieta Roku Glamour 2020: poznaj laureatki i laureata tegorocznej edycji plebiscytu [online], www.glamour.pl [dostęp 2020-12-16].
 86. jk: Krytyka Sylwestrów w TVP i Polsacie. „Były bez sensu, lepiej było nadać powtórki”. wirtualnemedia.pl, 2021-01-04. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 87. mk: Kozidrak, Szpak i Wyszkoni gwiazdami „Walentynek z Polsatem”. wirtualnemedia.pl, 2021-02-04. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 88. Sarius i Beata Kozidrak gośćmi Deemza [online], PolskieRadio.pl.
 89. a b Marcin Michałowski, Beata Kozidrak prezentuje przebojowy singiel 'Gambit' [online], Złote Przeboje, 4 maja 2021.
 90. jd: Beata Kozidrak w reklamie Coca-Coli Zero Cukru (wideo). wirtualnemedia.pl, 2021-05-12. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 91. mk: 1,8 mln widzów SuperHit Festiwal w piątek, 1,9 mln - w sobotę. Polsat zdecydowanym liderem. wirtualnemedia.pl, 2021-06-28. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 92. a b Polsat SuperHit Festiwal 2021: Królowa Beata Kozidrak w akcji [RELACJA, TRANSMISJA] [online], interia.pl [dostęp 2021-06-27].
 93. Piotr Krajewski, Beata Kozidrak i Kamil Bednarek w latynoskim singlu „Biegiem” [online], Radio Zet, 13 sierpnia 2021.
 94. mk: „Earth Festival. Gwiazdy dla Czystej Polski” 22 sierpnia w Polsacie. wirtualnemedia.pl, 2021-08-12. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 95. Beata Goczał: Beata K. przeprosiła za jazdę po pijanemu. "Nieprędko wróci do reklam, nie zaszkodziła Coca-Coli". wirtualnemedia.pl, 2021-09-03. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 96. ps: Empik i Going zapowiadają na 25 i 26 września festiwal Miasto Muzyka. Pierwszymi wykonawcami Beata Kozidrak i Jimek. wirtualnemedia.pl, 2021-07-09. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 97. Koncert Beaty K. odwołany! „Chcemy, aby wydarzenie spełniło Wasze oczekiwania”. kultura.onet.pl, 2021-09-08. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 98. Justyna Steczkowska i Beata Kozidrak razem. Posłuchaj piosenki „Między nami” i sprawdź tekst [online], muzyka.interia.pl, 4 października 2021.
 99. Co za wieści od polskiej gwiazdy! Fani od razu zareagowali [online], muzyka.interia.pl [dostęp 2022-01-02] (pol.).
 100. Justyna Steczkowska i Beata Kozidrak prezentują teledysk do singla "Między nami" [WIDEO] [online], Złote Przeboje [dostęp 2022-02-25] (pol.).
 101. Beata Kozidrak odpadła z Mask Singer! Jak w muzycznym show radziło sobie lubelskie Słońce? [online], Puławy Nasze Miasto, 30 kwietnia 2022 [dostęp 2022-05-01] (pol.).
 102. Beata Kozidrak powraca z nowym singlem! "Jak dla mnie" będzie hitem tego lata? [online], www.rmffm.pl, 12 maja 2022 [dostęp 2022-05-30] (pol.).
 103. Beata Kozidrak na Instagramie : "Pozdrawiam Was ze studia. Właśnie kończę swój nowy album. Mam dla Was niespodziankę! 😉 Już 12 sierpnia, na @fest_festival usłyszycie mój nowy utwór pt. Frajer! 🤫😉 Do zobaczenia!" [online], Instagram [dostęp 2022-08-04] (pol.).
 104. Zdradziła, o czym marzy w Nowym Roku. "To poszerza doświadczenie" [online], muzyka.interia.pl [dostęp 2023-01-01] (pol.).
 105. Kozidrak 2021 ↓, s. 14.
 106. Kozidrak 2021 ↓, s. 25, 123.
 107. Kozidrak 2021 ↓, s. 78.
 108. Kozidrak 2021 ↓, s. 99.
 109. Kozidrak 2021 ↓, s. 173.
 110. Kozidrak 2021 ↓, s. 282–283.
 111. Polscy artyści popowi z największą skalą głosu [online], onet.pl, 19 listopada 2013 [dostęp 2019-10-06].
 112. Dzień Dobry TVN, Czat z Beatą Kozidrak 25-11-2012 [online], dziendobry.tvn.pl, 25 listopada 2012 [dostęp 2021-05-15].
 113. Kozidrak 2021 ↓, s. 113.
 114. Kozidrak 2021 ↓, s. 128.
 115. Kozidrak 2021 ↓, s. 146.
 116. kk: Internauci kochają Marylę. wirtualnemedia.pl, 2005-12-06. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 117. ms: Edyta Górniak: Beata Kozidrak to moja idolka. kultura.onet.pl, 2006-04-18. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
 118. Patryk Pallus: Spadła wartość Lisa i Durczoka, zyskał Majewski – top 100 gwiazd show biznesu. wirtualnemedia.pl, 2008-07-31. [dostęp 2019-09-20]. (pol.).
 119. tw: Najcenniejsze polskie gwiazdy: na czele Radwańska - Durczok, Majewski i Wojewódzki w dół. wirtualnemedia.pl, 2012-07-27. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 120. Patryk Pallus: Najcenniejsze polskie gwiazdy: na czele Robert Lewandowski - Wojewódzki i Prokop w górę. wirtualnemedia.pl, 2013-07-26. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 121. kl: 3 mln złotych dla Beaty Kozidrak?. kultura.onet.pl, 2008-04-02. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
 122. pgr: Beata Kozidrak zarobiła 4,3 miliona. kultura.onet.pl, 2013-02-12. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
 123. Ile zarobiły polskie piosenkarki w 2014 roku?. kultura.onet.pl, 2015-01-07. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
 124. „Być jak Beata” w Teatrze Współczesnym w Szczecinie: królowa znad Wisły [RECENZJA] – Teatr [online], kultura.onet.pl [dostęp 2019-10-11] (pol.).
 125. Wyborcza.pl [online], lublin.wyborcza.pl [dostęp 2019-10-11].
 126. Twoja twarz brzmi znajomo: Ewelina Lisowska jako Beata Kozidrak podbija internet! Najlepsze są jej zęby [online], styl.fm [dostęp 2022-03-02].
 127. Producenci „Bożego Ciała” szykują film o Beacie Kozidrak
 128. Kozidrak 2021 ↓, s. 56.
 129. Beata Kozidrak już po rozwodzie: Wszystko poszło po mojej myśli, „rozrywka.dziennik.pl” [dostęp 2016-11-18].
 130. Kozidrak 2021 ↓, s. 171.
 131. Kozidrak 2021 ↓, s. 63.
 132. Kozidrak 2021 ↓, s. 213.
 133. Seksowna Kasia Pietras. www.telemagazyn.pl, 2010-09-26. [dostęp 2022-05-30]. (pol.).
 134. Maja Ludwiczak, Córka Beaty Kozidrak jest w ciąży - znamy płeć i imię dziecka. Jest podobna do znanej mamy? [online], styl.fm [dostęp 2022-04-14] (pol.).
 135. Patrycja Krzeszowska, Beata Kozidrak została babcią! Zięć podał płeć i imię malucha. Ładne? [online], styl.fm, 31 maja 2022 [dostęp 2022-06-03] (pol.).
 136. Polsat News, Warszawa. Znana wokalistka zatrzymana za jazdę po alkoholu. Miała dwa promile – Polsat News [online], polsatnews.pl [dostęp 2021-09-02].
 137. Beata Kozidrak skazana za prowadzenie auta po alkoholu [online], www.rmf24.pl [dostęp 2021-11-11] (pol.).
 138. Beata Kozidrak została skazana. Znamy wyrok sądu [online], Onet Kultura, 10 listopada 2021 [dostęp 2021-11-11] (pol.).
 139. jd: Największe kryzysy 2021: Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej, Barbara Kurdej-Szatan i Beata Kozidrak. wirtualnemedia.pl, 2021-12-22. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 140. Justyna Dąbrowska-Cydzik: Kozidrak, Frogshoposting, Kurdej-Szatan, Mama Ginekolog. Ranking największych kryzysów 2021 roku według ekspertów. wirtualnemedia.pl, 2021-12-24. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
 141. Kozidrak ponownie stanie przed sądem. gazeta.pl. [dostęp 2022-07-08]. (pol.).
 142. Wojciech Pokora, Beata Kozidrak prawomocnie skazana za jazdę pod wpływem alkoholu [online], Nowiny, 8 sierpnia 2022.
 143. Beata Kozidrak, Beata. Gorąca krew, Agora (red.), Warszawa: Agora, 2021, ISBN 978-83-268-3662-6, OCLC 1253096561.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]