Beata Kozidrak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Beata Kozidrak
Ilustracja
Beata Kozidrak (2016)
Imię i nazwisko Beata Elżbieta Kozidrak
Data i miejsce urodzenia 4 maja 1960
Lublin
Typ głosu sopran
Gatunki pop
Zawód piosenkarka, wokalistka, autorka tekstów
Aktywność od 1978
Wydawnictwo Pomaton EMI, Sony Music Entertainment Poland
Zespoły
Bajm
Podpis Beata Elżbieta Kozidrak
Strona internetowa

Beata Elżbieta Kozidrak (ur. 4 maja 1960 w Lublinie[1]) – polska piosenkarka, wokalistka zespołu Bajm, operująca ponad czterooktawową skalą głosu[2], autorka tekstów, kompozytorka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się jako najmłodsze z trojga dzieci. Matka prowadziła dom, a ojciec przedsiębiorstwo budowlane. W szkole podstawowej uczyła się gry na skrzypcach. Ponadto przez sześć lat uczęszczała na zajęcia ogniska baletowego, po czym dostała propozycję kontynuowania nauki w Warszawie, na co zgody nie wyrazili rodzice. W liceum zaczęła trenować szermierkę i gimnastykę artystyczną, ale porzuciła je dla śpiewania.

Początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Beata Kozidrak po wygraniu Midnight Sun Song Festival organizowanego w Lahti, 1989

Na scenie debiutowała, śpiewając w chórze szkolnym oraz zespołach działających przy III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie, do którego uczęszczała. W szkole tej najbujniej kwitło życie kulturalne Lublina, istniało wiele kabaretów i grup muzycznych. Wspólnie z bratem Jarosławem, wokalistą i gitarzystą, zaczęła wówczas występować w lokalnych domach kultury i klubach studenckich. Po poszerzeniu składu o przyszłego męża – wokalistę Andrzeja Pietrasa oraz o gitarzystę Marka Winiarskiego, na początku 1978 powstał zespół Bajm, grający wtedy akustyczną muzykę, w nurcie piosenki turystyczno-harcerskiej. Stopniowo poszerzano skład oraz instrumentarium zespołu. Po kilku wygranych lokalnych przeglądach Bajm wystąpił na konkursie debiutantów Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu, który rozpoczął ogólnokrajową karierę zespołu.

W 1979 Bajm w nowym rozszerzonym składzie zaczął już nagrywać muzykę pop-rockową, stając się wkrótce jedną z najważniejszych grup w historii polskiej sceny muzycznej. Teksty do wszystkich piosenek tworzyła sama Kozidrak. Przez pierwsze 35 lat kariery zespół wydał 10 studyjnych albumów sprzedanych w nakładzie ponad 2,5 mln egzemplarzy. W tym czasie wylansował rekordową liczbę kilkudziesięciu przebojów z takimi klasykami na czele, jak: „Piechotą do lata” w latach 70., „Józek, nie daruję ci tej nocy”, „Co mi Panie dasz”, „Nie ma wody na pustyni”, „Małpa i ja”, „Dwa serca, dwa smutki” czy „Biała armia” w latach 80., „Ta sama chwila” czy „Dziesięć przykazań” w latach 90. lub „Szklanka wody” czy „Myśli i słowa” na początku XXI wieku.

Obok licznych nagród zespołowych, w 1994 Kozidrak została wyróżniona na Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu statuetką Złotej Karolinki za całokształt działalności estradowej oraz „twórczy wkład w rozwój polskiej kultury”, w 2006 odsłoniła swoja gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu, a w 2015 na festiwalu Polsat SuperHit Festiwal otrzymała indywidualną statuetkę Bursztynowego Słowika za całokształt twórczości[4]. W 2010 otrzymała ponadto honorowy tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego.

Solowy przełom[edytuj | edytuj kod]

Oprócz występów i nagrań z macierzystym zespołem Bajm, Kozidrak brała udział w innych projektach muzycznych oraz występowała solo. Pierwsze podejście do samodzielnej kariery miało miejsce w 1989 po tym, jak z zespołu odszedł ostatni muzyk z pierwotnego składu. Kozidrak przedstawiła wówczas nagranie „Hurry My Love”. Zaprezentowała je na fińskim festiwalu Midnight Sun w Lahti, za co zdobyła tam Grand Prix. Gorzej przyjęto ten utwór w Polsce, kiedy solowo wystąpiła jako gwiazda międzynarodowego festiwalu w Sopocie. Przystąpiła więc wówczas do nagrywania kolejnego albumu Bajmu (Biała armia), odkładając tym samym plany solowej kariery.

W 1994 zaśpiewała swój pierwszy przebój poza Bajmem, czyli „Tyle chciałem Ci dać” nagrany z grupą Universe na ich płytę Być przy Tobie. Pod koniec 1994, m.in. wspólnie z Krzysztofem Cugowskim i zespołem Vox, wzięła udział w nagraniu hymnu akcji charytatywnej „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, skomponowanego przez Abramka i Sota.

Po podpisaniu w 1996 kontraktu płytowego z polskim oddziałem światowego koncernu płytowego EMI ponownie zaplanowała prace nad pierwszym solowym albumem. Wszystkie nagrania skomponowali dla niej w tym celu byli członkowie Bajmu, Adam Abramek i Paweł Sot, odpowiedzialni za sukces płyty Biała armia z 1990. Album, zatytułowany Beata, został wydany w sierpniu 1998. W jego nagraniu uczestniczyli muzycy waszyngtońskiej sceny jazzowej. Album doczekał się entuzjastycznych recenzji od krytyków. Przyniósł Kozidrak dwie Nagrody Muzyczne Fryderyk oraz uzyskał status podwójnie platynowego, sprzedając się w nakładzie ponad 170 tys. egzemplarzy. Przyniósł przeboje, na czele z „Siedzę i myślę” oraz „Taka Warszawa”, za które piosenkarka otrzymała również czołowe wówczas radiowe nagrody Play-Box.

W grudniu 2000 ukazał się przebój „Rzeka marzeń”, nagrany przez Kozidrak do filmu W pustyni i w puszczy. W sierpniu 2003 premierę miała piosenka „Stara baśń”, którą piosenkarka nagrała w duecie z córką, Katarzyną Pietras, na potrzeby filmu Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem.

Ugruntowanie solowego sukcesu[edytuj | edytuj kod]

Drugi solowy album Kozidrak, Teraz płynę, wydany został w listopadzie 2005. Ponownie wszystkie utwory skomponowali Abramek i Sot oraz ponownie zagrali ci sami muzycy waszyngtońskiej sceny jazzowej. Album był utrzymany w stylistyce solowego debiutu, choć był bardziej melancholijny. Również został entuzjastycznie przyjęty przez krytykę. Podobnie jak solowy debiut uzyskał status podwójnie platynowej płyty, tym razem za 60 tys. sprzedanych egzemplarzy. Płyta zaowocowała kolejnymi przebojami, „Teraz płynę” oraz „Złota brama”. W 2006 album ten został uznany przez Radio WAWA za najlepszą płytę roku, za co artystka odebrała statuetkę „Złoty Dziób”.

Beata Kozidrak, 2008

W lutym 2009 na rynek trafiła płyta Roberta Janowskiego Song.pl, którą uświetnił duet z Beatą Kozidrak pt. „Deszcz”. W maju odbyła się premiera solowej piosenki artystki „Nie pytaj o miłość”, napisanej przez nią do bijącego rekordy powodzenia serialu telewizyjnego M jak miłość, do muzyki Abramka i Sota. W październiku Kozidrak wystąpiła gościnnie w popularnym sitcomie Niania. W marcu 2010 ukazał się album Urszuli Dziś już wiem z przebojem „Ten drugi”, do którego tekst napisała Kozidrak[5]. W sierpniu 2011 wzięła udział w nagraniu charytatywnej piosenki „Mama Afryka”, wspólnie z Anną Marią Jopek, Stanisławem Soyką, Mieczysławem Szcześniakiem, Arturem Gadowskim, Majką Jeżowską i Anną Jurksztowicz. Utwór skomponował Krzesimir Dębski, a tekst napisał Andrzej Mogielnicki. Projekt ten wspomógł akcję pomocy UNICEF i Polskiej Akcji Humanitarnej dla głodujących w Somalii[6].

W lipcu 2012 została trenerką chóru w trzeciej edycji programu TVP Bitwa na głosy, prowadząc drużynę z rodzinnego Lublina[7]. We wrześniu 2016 wydała swój trzeci solowy album studyjny, zatytułowany B3, który uzyskał status złotej płyty za sprzedaż ponad 15 tysięcy egzemplarzy. Stylistykę znaną z poprzednich płyt wzbogaciły brzmienia elektroniczne. Głównymi kompozytorami materiału byli sama Kozidrak oraz Marcin Limek. Album promowały single: „Bingo” – certyfikowany złotem, oraz notowane w pierwszej dwudziestce polskiego zestawienia airplay: „Upiłam się Tobą” – certyfikowany podwójną platyną, „Niebiesko-zielone”, „Ruchome wydmy”, „Letni wiatr” i „Obok nas”. Na początku 2017 artystka koncertowała w ramach swojej pierwszej solowej trasy koncertowej „B3xclusive Tour”, zorganizowanej w największych salach koncertowych w kraju[8].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Była żoną Andrzeja Pietrasa, współtwórcy i menedżera grupy Bajm[9], z którym ma dwie córki – Katarzynę Pietras (wokalistkę formacji Kashmir i Cate Likes Candy, ur. 7 grudnia 1981) i Agatę Pietras (ur. 22 września 1993).

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Bajm, w sekcji Dyskografia.

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Rok Dane dot. albumu Najwyższa pozycja na liście Certyfikat
POL
[10]
1998 Beata
2005 Teraz płynę
 • Data: 18 listopada 2005
 • Wydawca: Pomaton EMI
1
 • POL: 2× platynowa płyta[12]
2016 B3 3
„–” pozycja nie była notowana.

Albumy kompilacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rok Dane dot. albumu Najwyższa pozycja na liście
POL
[10]
2006 Platynowa 21

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Najwyższe pozycje na listach Certyfikat Sprzedaż Album
POL
(airplay)

[14]
POL
(airplay
nowości)

[15]
RMF
[16]
LP3
[17]
SLiP
[18]
WiR
[19]
1998 „Siedzę i myślę” 6 2 Beata
„Taka Warszawa” 9 43 5
„Wieczna zima” 16 62 2
„Żal mi tamtych nocy i dni” 30 3
1999 „Dakota” 26
2001 Rzeka marzeń 10 42 1
2003 „Stara baśń” (oraz Katarzyna Pietras) 9 70 8
2005 „Teraz płynę” 5 46 1 Teraz płynę
„Złota brama” 10 46 1
2016 „Bingo” 93 5 1 B3
„Upiłam się Tobą” 15 5 3 15 1
 • POL: 2× platynowa płyta[20]
„Niebiesko-zielone” 11 1 3 15 1
2017 „Ruchome wydmy” 14 4 4 22 1
„Letni wiatr” 40 3 35
„Obok nas”
„–” pozycja nie była notowana.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Gwiazda Beaty Kozidrak w Opolu

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 • 1986 – wygrała Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlsham (Szwecja) piosenką „Diament i sól”
 • 1987 – zdobyła Grand Prix Festiwalu Midnight Sun w Lahti (Finlandia) piosenką „Hurry My Love”
 • 1999 – dwie nagrody „Fryderyk”, jako najlepsza wokalistka roku oraz za najlepszą płytę pop (Beata)
 • 2001 – „Fryderyk” w kategorii „Wokalistka roku”
 • 2006 – „Złote DziobyRadio Wawa w kategorii „Płyta roku”
 • 2017 – nominacja do statuetki Gwiazda Plejady w kategorii „Metamorfoza roku” podczas Wielkiej Gali Gwiazd Plejady[22].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Beata Kozidrak (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2012-11-07].
 2. Czat z Beatą Kozidrak (pol.). dziendobry.tvn.pl. [dostęp 2013-08-25].
 3. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].
 4. Beata uhonorowana Bursztynowym Słowikiem podczas Polsat SuperHit Festiwal 2015! (pol.). www.bajm.pl. [dostęp 2015-06-02].
 5. Urszula – Dziś Już Wiem (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-10-28].
 6. Polscy artyści dla głodującej Afryki (pol.). muzyka.interia.pl, 2011-08-31. [dostęp 2011-08-31].
 7. chimera: Znamy pełną listę trenerów Bitwy na głosy 3!. afterparty.pl, 2012-07-13.
 8. Beata Kozidrak wyrusza w wyjątkową trasę koncertową (pol.). allaboutmusic.pl. [dostęp 2016-12-16].
 9. Beata Kozidrak już po rozwodzie: Wszystko poszło po mojej myśli, „rozrywka.dziennik.pl” [dostęp 2016-11-18].
 10. a b OLiS – sprzedaż w okresie 21.11.2005 - 27.11.2005 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-08-20].
  OLiS – sprzedaż w okresie 22.05.2006 – 28.05.2006 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-12-07].
  OLiS – sprzedaż w okresie 16.09.2016 – 22.09.2016 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-09-29].
 11. Platynowe płyty CD (przyznane w 2002 roku) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-06-15].
 12. Platynowe płyty CD (przyznane w 2006 roku) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-06-15].
 13. Złote płyty CD (przyznane w 2017 roku) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-01-25].
 14. Beata – Bingo (AirPlay Top: 20.02. – 26.02.2016) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-02-29].
  Beata – Upiłam się Tobą (AirPlay Top: 23.07. – 29.07.2016) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-08-01].
  Beata – Niebiesko-zielone (AirPlay Top: 19.11. – 25.11.2016) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-11-28].
  Beata – Ruchome wydmy (AirPlay Top: 15.04. – 21.04.2017) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-04-24].
  Beata – Letni wiatr (AirPlay Top: 19.08. – 25.08.2017) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-08-28].
 15. Beata – Bingo (AirPlay Nowości: 20.02. – 26.02.2016) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-02-29].
  Beata – Upiłam się tobą (AirPlay Nowości: 11.06. – 17.06.2016) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-06-20].
  Beata – Niebiesko-zielone (AirPlay Nowości: 01.10. – 07.10.2016) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-10-10].
  Beata – Ruchome wydmy (AirPlay Nowości: 04.03. – 10.03.2017) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-03-13].
  Beata – Letni wiatr (AirPlay Nowości: 29.07. – 04.08.2017) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-08-07].
 16. Katarzyna Pietras i Beata Kozidrak – Stara baśń (pol.). rmf.fm. [dostęp 2016-07-20].
  Beata – Teraz płynę (pol.). rmf.fm. [dostęp 2016-07-20].
  Beata – Złota brama (pol.). rmf.fm. [dostęp 2016-07-20].
  Beata – Upiłam się Tobą (pol.). rmf.fm. [dostęp 2016-07-20].
  Beata – Niebiesko-zielone (pol.). rmf.fm. [dostęp 2016-10-27].
  Beata – Ruchome wydmy (pol.). rmf.fm. [dostęp 2017-04-04].
 17. LP3 – Statystyki dla wykonawcy Beata (pol.). lp3.pl. [dostęp 2012-11-07].
 18. SLiP – Statystyki dla wykonawcy Beata (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2012-11-07].
  Beata – Taka Warszawa (Notowanie 390) (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2017-03-06].
  Beata – Wieczna zima (Notowanie 401) (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2017-03-04].
  Beata – Rzeka marzeń (Notowanie 514) (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2017-03-04].
  Katarzyna Pietras feat. Beata – Stara baśń (Notowanie 644) (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2017-03-04].
  Beata – Złota brama (Notowanie 770) (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2017-03-06].
  Beata – Letni wiatr (Notowanie 1372) (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2017-09-15].
 19. Beata – Siedzę i myślę (Notowanie 248) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-03-06].
  Beata – Taka Warszawa (Notowanie 266) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-03-06].
  Beata – Wieczna zima (Notowanie 278) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-03-06].
  Beata – Żal mi tamtych nocy i dni (Notowanie 300) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-03-06].
  Beata Kozidrak – Rzeka marzeń (Notowanie 394) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-03-06].
  Katarzyna Pietras & Beata – Stara baśń (Notowanie 519) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-03-06].
  Beata – Teraz płynę (Notowanie 620/621) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-03-06].
  Beata – Złota brama (Notowanie 644) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-03-06].
  Beata – Bingo Bingo (Bingo) (Notowanie 1162) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-03-06].
  Beata – Upiłam się Tobą (Notowanie 1181) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-03-06].
  Beata – Niebiesko-zielone (Notowanie 1199) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-03-06].
  Beata – Ruchome wydmy (Notowanie 1228) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-05-19].
 20. a b Platynowe płyty CD (przyznane w 2017 roku) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-03-01].
 21. a b Regulamin przyznawania wyróżnień (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-09-28].
 22. Plebiscyt „Gwiazdy Plejady”: kto był nominowany? (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl. [dostęp 2017-05-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]