Beaver Creek (Kolorado)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy ośrodka sportów zimowych w USA. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Beaver Creek
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Kolorado
Wysokość 2500 m n.p.m.
Kod pocztowy 81620
Położenie na mapie Kolorado
Mapa lokalizacyjna Kolorado
Beaver Creek
Beaver Creek
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Beaver Creek
Beaver Creek
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Beaver Creek
Beaver Creek
Ziemia 39°37′53″N 106°31′18″W/39,631389 -106,521667
Strona internetowa
Portal Portal Stany Zjednoczone

Beaver Creek Resort – główny amerykański ośrodek narciarski w pobliżu Avon, Kolorado, zarządzany przez Vail Resorts. Ośrodek składa się z trzech wiosek, główne z Beaver Creek, Bachelor Gulch i na zachód Arrowhead. Beaver Creek Resort sąsiaduje o 13km na wschód z równie dużym ośrodkiem narciarskim w Vail. Beaver Creek jest stałym organizatorem Pucharu świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn na słynnej trasie Birds Of Prey. Organizowało także trzykrotnie z Vail Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim w roku 1989 i 1999 oraz Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim w 2015.

Widok na trasę Birds Of Prey

Historia[edytuj]

Kiedy George Townsend osiedlił się w dolinie w 1881 roku, wiedział że znalazł coś specyficznego, piękne szczyty zalesione osiką z pięknymi widokami. W 1972 r. kontynuował wizytację pobliskich terenów. W porozumieniu z miejscowością Vail Townsends postanowił zakupić te tereny i rozpoczął projektowanie ośrodka ośrodka narciarskiego. Plany Beaver Creek Resort po raz pierwszy zobaczył Pete Seibert, współzałożyciel i były właściciel Vail Resort. Na początku 1970 roku Seibert próbował przekonać Międzynarodowy Komitet Olimpijski, aby zorganizować Zimowe igrzyska olimpijskie w Denver w 1976 roku, gdzie konkurencje alpejskie miałyby się odbyć w nieistniejącym jeszcze Beaver Creek Resort. Jednak Denver zrezygnowało z ubiegania się o zimowe igrzyska olimpijskie w listopadzie 1972 r. Po tej informacji plany budowy ośrodka narciarskiego Seiberta upadły. Vail Resorts został zakupiony przez Harry'ego Bassa, potentata naftowego z Golaid Oil, który postanowił kontynuować marzenie budowy Beaver Creek Resort Seiberta. W sezonie narciarskim 1980/81 w Beaver Creek został otworzony pierwszy hotel o nazwie The Charter at Beaver Creek. Bass zainwestował ogromne fundusze w ośrodek budując bardzo kosztowne domki letniskowe na wzór europejskiej wsi. W wyniku błędnego planu biznesowego okazało się, że większość tych domków zostało pustych w czasie sezonu narciarskiego.

W Beaver Creek co roku w czerwcu odbywa się AEI World Forum, na którym zbiera się cała śmietanka wybranej grupy liderów biznesu, urzędników państwowych, naukowców i byłych szefów rządów, by obradować o najważniejszych wątkach gospodarczych, społecznych i związanych z bezpieczeństwem, przed którymi stoi USA i cały Świat. Na forum zjeżdżają się też szefowie wielkich międzynarodowych korporacji, by porozmawiać o interesach i finansach. A także urzędnicy rządowi z Europy, Azji i obu Ameryk, by debatować o strategii gospodarczej i międzynarodowej z dala od mediów. AEI World Forum odbywa się co roku od 1982 r. pod patronatem American Enterprise Institute i Vail Valley Foundation.

Ośrodek słynie z eleganckiej zabudowy prorodzinnej, pól golfowych Robert Trent Jones Jr Golf Course. Beaver Creek Golf Club, położony na stokach Góry Beaver Creek, jest jednym z najdłuższych pól golfowych w Vail. Pola golfowe zostały otwarte w 1982 roku, pola te są znane ze swych długich i wąskich przestrzeni do gry w golfa z różnymi stopniami trudności.

W ostatnich latach w Beaver Creek pola golfowe zostały przebudowane na wzór pierwotnych projektów, gdzie zainstalowano nowy systemu odwodnienia i wymieniono starą ziemię na nową, by lepiej się grało. Dodatkowo zostały zbudowane restauracje, dawniej znane jako Holden, a obecnie przyjęły nazwę Rendezvous Club.

W ośrodku są zatrudniani przeważnie pracownicy z wschodniego wybrzeża USA i Ameryki Południowej.

Obszar narciarski[edytuj]

Położenie[edytuj]

 • Baza: 2470 m
 • Szczyt: 3490 m
 • Różnica wysokości: 1230 m.

Trasy i powierzchnia[1][edytuj]

Umiejscowione są na czterech górach. Są to:(Beaver Creek, Grouse Mountain, Larkspur Bowl, Arrowhead Mountain)

 • Łączny obszar narciarski wynosi:6.58 km2
 • Ośrodek posiada 148 tras o różnym stopniu trudności:
  • Łatwe 19%
  • Trudne 43%
  • Bardzo trudne 38%
 • Najdłuższa trasa:Cinch 4,43 km
 • Średnia roczna pokrywa śniegowa wynosi: 787 cm.

Beaver Creek posiada również:

Wyciągi[2][edytuj]

 • 2 Gondole
 • 10 czteroosobowych wyciągów krzesełkowych
 • 2 trzyosobowe wyciagi krzesełkowe
 • 3 dwuosobowe wyciągi krzesełkowe.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

 1. Beaver Creek: Mapa tras narciarskich (ang.). 09/10. [dostęp 2010-10-26].
 2. Beaver Creek: Lista wyciągów narciarskich (ang.). 09/10. [dostęp 2010-10-26].