Beit HaEmek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Beit HaEmek
בית העמק
Wjazd do kibucu Beit HaEmek
Wjazd do kibucu Beit HaEmek
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Akka
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Mate Aszer
Wysokość 50 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności

511
Kod pocztowy 25115
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Beit HaEmek
Beit HaEmek
Ziemia 32°58′16″N 35°08′42″E/32,971111 35,145000
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Beit HaEmek (hebr. בית העמק; ang. Bet HaEmeq, lub także Beit HaEmek; pol. Dom Doliny) - kibuc położony w Samorządzie Regionu Mate Aszer, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (HaTenoa'a HaKibbutzit).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Kibuc Beit HaEmek jest położony na wysokości 50 metrów n.p.m. na zboczach wzgórz Zachodniej Galilei. Okoliczny teren łagodnie opada w kierunku zachodnim na równinę przybrzeżną Izraela. Na południe od osady przepływa strumień Zoch, a na północy strumień Beit HaEmek. W otoczeniu znajdują się miasta Akka i Naharijja, miejscowości Kafr Jasif, Dżudeidi-Maker i Mazra'a, kibuce Szomrat, Lochamej HaGeta'ot i Evron, moszawy Netiv HaSzajara, Amka i Regba, wioska komunalna Oszrat, wioska chrześcijańska Nes Amim, oraz arabska wioska Szejk Danun.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Beit HaEmek jest położony w Samorządzie Regionu Mate Aszer, w Poddystrykcie Akka, w Dystrykcie Północnym.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Stałymi mieszkańcami kibucu są wyłącznie Żydzi. Tutejsza populacja jest świecka[1][2]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

W czasach krzyżowców w rejonie tym wybudowano zamek obronny nazywany Coket. Później istniała tutaj arabska wioska Kuwajkat. Przyjęta 29 listopada 1947 roku Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181 przyznała ten obszar państwu arabskiemu[3]. Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny w wiosce stacjonowały arabskie milicje, które paraliżowały żydowską komunikację w Galilei. Z tego powodu w nocy z 18 na 19 stycznia 1948 roku żydowska organizacja paramilitarna Hagana podjęła nieudaną próbę zajęcia wioski. Do kolejnego ataku doszło w nocy z 6 na 7 lutego[4]. Podczas I wojny izraelsko-arabskiej izraelska armia przeprowadziła operację „Dekel”. Na samym jej początku, w nocy z 8 na 9 lipca 1948 roku Izraelczycy po krótkiej walce zajęli wioskę Kuwajkat. Większość mieszkańców uciekła wówczas do sąsiednich arabskich wiosek. Tych którzy pozostali wysiedlono do wioski Kafr Jasif, natomiast wszystkie domy wyburzono[5].

Współczesny kibuc został założony w 1949 roku przez członków młodzieżowej organizacji syjonistycznej Ha-Bonim Dror z Węgier. W 1952 roku doszło do politycznego rozłamu wewnątrz członków kibucu, w wyniku czego osadę opuściła większość z grupy założycielskiej. W kolejnych latach ich miejsce zajęli nowi emigranci z Wielkiej Brytanii, Holandii, Stanów Zjednoczonych, Ameryki Południowej i Afryki Północnej[6]. W latach 80. XX wieku kibuc znalazł się w kryzysie gospodarczym. Obecnie jest w trakcie przekształceń prywatyzacyjnych[7]. W 2012 roku przystąpiono do budowy nowych domów mieszkalnych, które zostaną wystawione na sprzedaż[8].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa kibucu została zaczerpnięta od biblijnego miasta Bet-Haemek, należące do izraelskiego pokolenia Asera[a]. Nazwa tłumaczona na język polski oznacza Dom Doliny.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Kibuc utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej i średniej w kibucu Kabri.

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W kibucu znajduje się dom kultury z biblioteką. Z obiektów sportowych jest basen pływacki oraz boisko do piłki nożnej.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka kibucu opiera się na intensywnym rolnictwie i sadownictwie. Uprawia się awokado i banany. Hoduje się drób oraz bydło mleczne. Z przedsiębiorstw jest fabryka obuwia ortopedycznego oraz zakład produkujący wyroby z jedwabiu. Część mieszkańców pracuje poza kibucem, dojeżdżając do pobliskich stref przemysłowych.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Kibuc posiada własną przychodnię zdrowia, sklep wielobranżowy i warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z kibucu wyjeżdża się na wschód na drogę nr 70, którą jadąc na północ dojeżdża się do skrzyżowania z lokalną drogą prowadzącą na wschód do wioski Oszrat i moszawu Amka, lub dalej do wioski Szejk Danun. Natomiast jadąc drogą nr 70 na południe dojeżdża się do miejscowości Kafr Jasif.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zobacz: Księga Jozuego 19,27: „a następnie zwracała się na wschód słońca do Bet-Dagon, dotykała dziedzictwa Zabulona i doliny Jiftach-El na północy, ciągnęła się przez Bet-Haemek i Neiel, biegnąc do Kabulu. Ze strony północnej należały:”. Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.

Przypisy

  1. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2013-04-26].
  2. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2013-04-26].
  3. Oficjalna mapa podziału Palestyny opracowana przez UNSCOP (ang.). W: United Nations [on-line]. 1948. [dostęp 2013-04-26].
  4. Walid Khalidi: All That Remains: The Palestinian Villages Occupied and Depopulated by Israel in 1948. Washington DC: Institute for Palestine Studies, 1992, s. 22. ISBN 0-88728-224-5.
  5. Welcome To Kuwaykat (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2013-04-26].
  6. Beit HaEmek (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2013-04-26].
  7. Beit HaEmek (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2013-04-26].
  8. Beit HaEmek (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2013-04-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]