Bet Nechemja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Beit Nehemia)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bet Nechemja
בית נחמיה
ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Centralny
Wysokość 79 m n.p.m.
Populacja (2007)
• liczba ludności

772
Nr kierunkowy +972 3
Kod pocztowy 73140
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Bet Nechemja
Bet Nechemja
Ziemia31°58′38″N 34°57′17″E/31,977222 34,954722
Portal Portal Izrael

Bet Nechemja (hebr. בית נחמיה) – moszaw położony w samorządzie regionu Chewel Modi’in, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Leży w Szefeli, w otoczeniu miasteczka Szoham, oraz moszawów Chadid i Kefar Truman. Na zachód i południowy wschód od moszawu znajduje się baza logistyczna Towala Sił Obronnych Izraela. Na wschód od moszawu znajduje się granica Autonomii Palestyńskiej, strzeżona przez mur bezpieczeństwa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie znajdowała się tutaj arabska wioska Bajt Nabala (arab. بيت نبالا).

29 listopada 1947 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło Rezolucję nr 181 o utworzeniu w Palestynie dwóch państw: żydowskiego i arabskiego. Zgodnie z Rezolucją wioska Bajt Nabala miała znaleźć się w państwie arabskim.

Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny w pobliżu wioski doszło do masakry. W dniu 14 grudnia 1947 Legion Arabski rozbił żydowski konwój jadący z Petach Tikwa do moszawu Ben Szemen. W masakrze zginęło 14 Żydów, a 10 zostało rannych. Dodatkowo rannych zostało także 2 brytyjskich żołnierzy. Jordańscy żołnierze twierdzili, że do masakry doszło ponieważ jeden z Żydów z konwoju rzucił wcześniejszej nocy granat w obóz Legionu Arabskiego. Masakra przy Bet Nechemji jest pierwszym potwierdzonym przypadkiem bezpośredniego zaangażowania się Legionu Arabskiego w wojnę domową w Mandacie Palestyny[1].

Podczas dalszych walk, wioska została opuszczona przez arabskich mieszkańców i 13 maja 1948 zajęta przez żydowskie oddziały Hagany. Podczas wojny o niepodległość w trakcie operacji „Danny” wioska została całkowicie zniszczona (13 września 1948)[2].

Współczesny moszaw został założony w 1950 przez żydowskich imigrantów z Iranu. Nazwano go na cześć Nehemiasza, żydowskiego filantropa który ofiarował pieniądze pod zakup ziemi dla moszawu.

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W moszawie jest ośrodek kultury oraz boisko do piłki nożnej.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka moszawu opiera się na rolnictwie i sadownictwie.

W moszawie znajduje się centrum Agencji Żydowskiej i ośrodek zajmujący się rozsadzaniem drzew. W tutejszym laboratorium selekcjonuje się nasiona, z których hoduje się szczepki nowych drzew[3].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Wzdłuż wschodniej granicy moszawu przebiega autostrada nr 6, brak jednak możliwości bezpośredniego wjazdu na nią. Z moszawu wyjeżdża się na zachód na drogę nr 444 ISR-HW444.png, którą jadąc na południe dojeżdża się do dużego węzła drogowego autostrady nr 1 ISR-HW1 blue.PNG (Tel Awiw-Jerozolima), autostrady nr 6 i drogi nr 443 ISR-HW443.png, lub jadąc na północ dojeżdża się do miejscowości Szoham. Z północnej części moszawu można także wyjechać na drogę nr 453 ISR-HW453.png, którą jedzie się na zachód do bazy wojskowej Towala oraz moszawu Kefar Truman.

Przypisy

  1. Sam Brewer. Arab Legion Force In Palestine Kills 14 Jews in Convoy. „New York Times”, s. 1, 15 grudnia 1947. 
  2. Welcome To Bayt Nabala (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 26 marca 2009].
  3. Sewing the Seeds of New Forests (ang.). W: Jewish National Fund [on-line]. [dostęp 26 marca 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]