Beit Nehemia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Beit Nehemia
בית נחמיה
ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Centralny
Wysokość 79 m n.p.m.
Populacja (2007)
• liczba ludności

772
Nr kierunkowy +972 3
Kod pocztowy 73140
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Beit Nehemia
Beit Nehemia
Ziemia31°58′38″N 34°57′17″E/31,977222 34,954722
Portal Portal Izrael

Beit Nehemia (hebr. בית נחמיה; pol. Dom Nehemiasza) – moszaw położony w samorządzie regionu Chewel Modi’in, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Leży w Szefeli, w otoczeniu miasteczka Shoham, oraz moszawów Hadid i Kfar Truman. Na zachód i południowy wschód od moszawu znajduje się baza logistyczna Tovala Sił Obronnych Izraela. Na wschód od moszawu znajduje się granica Autonomii Palestyńskiej, strzeżona przez mur bezpieczeństwa.

Historia[edytuj]

Pierwotnie znajdowała się tutaj arabska wioska Beit Nabala (arab. بيت نبالا).

29 listopada 1947 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło Rezolucję nr 181 o utworzeniu w Palestynie dwóch państw: żydowskiego i arabskiego. Zgodnie z Rezolucją wioska Beit Nabala miała znaleźć się w państwie arabskim.

Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny w pobliżu wioski doszło do masakry. W dniu 14 grudnia 1947 Legion Arabski rozbił żydowski konwój jadący z Petach Tikwa do moszawu Ben Schemen. W masakrze zginęło 14 Żydów, a 10 zostało rannych. Dodatkowo rannych zostało także 2 brytyjskich żołnierzy. Jordańscy żołnierze twierdzili, że do masakry doszło ponieważ jeden z Żydów z konwoju rzucił wcześniejszej nocy granat w obóz Legionu Arabskiego. Masakra przy Beit Nehemia jest pierwszym potwierdzonym przypadkiem bezpośredniego zaangażowania się Legionu Arabskiego w wojnę domową w Mandacie Palestyny[1].

Podczas dalszych walk, wioska została opuszczona przez arabskich mieszkańców i 13 maja 1948 zajęta przez żydowskie oddziały Hagany. Podczas wojny o niepodległość w trakcie operacji „Danny” wioska została całkowicie zniszczona (13 września 1948)[2].

Współczesny moszaw został założony w 1950 przez żydowskich imigrantów z Iranu. Nazwano go na cześć Nehemiasza, żydowskiego filantropa który ofiarował pieniądze pod zakup ziemi dla moszawu.

Kultura i sport[edytuj]

W moszawie jest ośrodek kultury oraz boisko do piłki nożnej.

Gospodarka[edytuj]

Gospodarka moszawu opiera się na rolnictwie i sadownictwie.

W moszawie znajduje się centrum Agencji Żydowskiej i ośrodek zajmujący się rozsadzaniem drzew. W tutejszym laboratorium selekcjonuje się nasiona, z których hoduje się szczepki nowych drzew[3].

Komunikacja[edytuj]

Wzdłuż wschodniej granicy moszawu przebiega autostrada nr 6, brak jednak możliwości bezpośredniego wjazdu na nią. Z moszawu wyjeżdża się na zachód na drogę nr 444 ISR-HW444.png, którą jadąc na południe dojeżdża się do dużego węzła drogowego autostrady nr 1 ISR-HW1 blue.PNG (Tel Awiw-Jerozolima), autostrady nr 6 i drogi nr 443 ISR-HW443.png, lub jadąc na północ dojeżdża się do miejscowości Shoham. Z północnej części moszawu można także wyjechać na drogę nr 453 ISR-HW453.png, którą jedzie się na zachód do bazy wojskowej Tovala oraz moszawu Kfar Truman.

Przypisy

  1. Sam Brewer. Arab Legion Force In Palestine Kills 14 Jews in Convoy. „New York Times”, s. 1, 15 grudnia 1947. 
  2. Welcome To Bayt Nabala (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 26 marca 2009].
  3. Sewing the Seeds of New Forests (ang.). W: Jewish National Fund [on-line]. [dostęp 26 marca 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj]