Belle-Île

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Belle-Île
Ilustracja
Cytadela w Le Palais
Kontynent Europa
Państwo  Francja
Akwen Ocean Atlantycki
Powierzchnia 83,76 km²
Populacja (1999)
• liczba ludności

4 735
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Belle-Île”
Ziemia47°19′55″N 3°10′01″W/47,331944 -3,166944
Mapa wyspy

Belle-Île lub Belle-Île-en-Mer (ar Gerveur w języku bretońskim, Guedel w nowobretońskim) - to francuska wyspa przy wybrzeżu Bretanii, w departamencie Morbihan[1], największa z bretońskich wysp. Leży 14 km od półwyspu Quiberon. Ma powierzchnię 83,76 km², a zamieszkuje ją 4735 stałych mieszkańców (1999).

Populacja wyspy gwałtownie rośnie latem, gdyż wiele domów na wyspie pełni funkcję "drugiego domu" i jest zamieszkiwana jedynie w sezonie.

Na wyspie rozwinęła się rybołówstwo oraz turystyka[1].

Administracyjnie wyspa tworzy kanton Belle-Île, podzielony na 4 gminy:

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Wyspa ma 17 km długości i 7 km szerokości, jej średnia wysokość to 40 m n.p.m. Wybrzeże jest różnorodne, od stromych i niebezpiecznych klifów na północnym wschodzie, poprzez Côte Sauvage (Dzikie Wybrzeże) po spokojne piaszczyste plaże (największa les Grands Sables (Wielkie piaski)) i porty jachtowe na północno-wschodnim krańcu. Klimat wyspy jest oceaniczny, z mniejszą ilością opadów i łagodniejszymi zimami niż na kontynencie.

Dwa główne porty to Le Palais i Sauzon. Niegdyś wyspę porastały gęste lasy, lecz przerzedziły się mocno z powodu niewykorzystywania obszaru wyspy do celów rolniczych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Belle Île oddzieliła się od stałego lądu około 6000 roku p.n.e., wcześniej niż sąsiednie wyspy Houat i Hœdic. Archeologiczne odkrycia pochodzące z epoki brązu sugerują, że wyspa była wówczas licznie zamieszkiwana, prawdopodobnie w związku z wyprawami morskimi. W IX w. wyspa należała do hrabstwa Kornwalii.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Wyspa jest miejscem akcji powieści Wicehrabia de Bragelonne Aleksandra Dumas. Wykorzystano ją też przy kręceniu francuskiego serialu Kamienie śmierci, którego scenariusz opracowały Anne Nicole Jamet i Marie-Anne Le Pezennec. W Kamieniach śmierci występuje jako fikcyjna wyspa Ty Kern.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Belle-Île, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-03-27].