Belle Gunness

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Belle Gunness
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 11 listopada 1859
Selbu
Data i miejsce śmierci 28 kwietnia 1908
La Porte

Belle Gunness (ur. 11 listopada 1859 w Selbu w Norwegii, zm. 28 kwietnia 1908 w La Porte) – amerykańska seryjna morderczyni norweskiego pochodzenia, zamordowała około 28 mężczyzn.

Belle Gunness w 1876 wyemigrowała do USA, gdzie poślubiła swego rodaka Madsa Sorensena. Oboje zamieszkali w Austin w stanie Illinois. Niedługo potem Belle urodziła troje dzieci.

30 lipca 1900 zmarł jej mąż, po czym Belle wyprowadziła się z córkami do La Porte – małej wsi w stanie Indiana. Poznała tam zamożnego gospodarza nazwiskiem Gunness i wkrótce została jego żoną, a następnie wdową po nim – też w błyskawicznym tempie. Pan Gunness zmarł w grudniu 1902 od rany głowy - powstałej w tajemniczych okolicznościach – zadanej siekierą. Owa siekiera niby "spadła z półki" na głowę Gunnessa.

Po jego śmierci Belle zaczęła dawać w gazetach ogłoszenia matrymonialne. Gdy zainteresowani mężczyźni zaczęli pisać do niej listy, ta odpowiadała, że jest dość bogatą wdową i jeśli wybranek chciał myśleć poważnie o niej, powinien przywieźć ze sobą choćby 500 dolarów. Wybrankowie, gdy się zjawiali, byli widywani na stacji kolejowej w La Porte, ale nikt ich nie widział jak wyjeżdżali ze wsi. Belle zabijała kandydatów na męża prawdopodobnie wtedy, gdy ci spali zmęczeni po podróży. Narzędziem zbrodni była siekiera, która wcześniej "spadła" na głowę pana Gunnessa. Gdy ci byli martwi, przywłaszczała sobie wszystkie ich rzeczy, a nagie ciała zakopywała w chlewiku.

W 1907 Belle nawiązała kontakt z mężczyzną imieniem Andrew. Ten podawał, że jest samotnym człowiekiem. Andrew pojechał do La Porte i skończył jak inni kandydaci na męża. W rzeczywistości Andrew miał brata, który zdziwiony brakiem wieści od niego napisał do Belle list, w którym prosił by ten się odezwał. Belle odpisała, że Andrew wyjechał i obiecał wrócić. Zaproponowała bratu pomoc w poszukiwaniu Andrew.

28 kwietnia 1908 dom Belle doszczętnie spłonął, a w jego zgliszczach znaleziono ciała jej samej i jej trójki dzieci. Dom podpalił pracownik Belle, który mógł wiedzieć o zbrodniach dokonywanych przez nią lub był przez nią w jakiś sposób szantażowany. Sam jednak nie powiedział, dlaczego to zrobił.

Gdy na miejsce przybył brat Andrew, poprosił lokalnego szeryfa, aby jego ludzie przeszukali cały teren posiadłości Belle w celu wyjaśnienia, co spotkało Andrew. To, co znaleźli w chlewiku, przeszło ich najśmielsze oczekiwania. Było tam 28 ciał mężczyzn, z niektórych pozostały same kości. Wśród zwłok znaleziono ciało Andrew. Ciekawostką może być to, że kosztowności zabitych Belle oddawała pobliskiemu sierocińcowi.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]