Belweder w Wiedniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Belweder w Wiedniu
Schloss Belvedere
Ilustracja
Górny Belweder
Państwo

 Austria

Miejscowość

Wiedeń

Styl architektoniczny

barokowy

Architekt

Johann Lucas von Hildebrandt

Inwestor

Eugeniusz Sabaudzki

Położenie na mapie Wiednia
Mapa konturowa Wiednia, blisko centrum na dole znajduje się ikonka pałacu z opisem „Belweder w Wiedniu”
Położenie na mapie Austrii
Mapa konturowa Austrii, po prawej nieco u góry znajduje się ikonka pałacu z opisem „Belweder w Wiedniu”
Ziemia48°11′25,27″N 16°22′52,22″E/48,190353 16,381172
Strona internetowa

Belweder w Wiedniu (niem. Schloss Belvedere) – barokowy pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, zlokalizowany w Wiedniu, w Austrii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zaprojektował go architekt Johann Lucas von Hildebrandt. Składa się z dwóch budynków rozdzielonych ogrodem w stylu francuskim ozdobionym szeregiem posągów sfinksów. „Górny Belweder” przeznaczony był na bankiety i uroczystości, „Dolny Belweder” pełnił funkcję letniej rezydencji. W 1752 roku pałac został wykupiony przez cesarzową Marię Teresę i od 1775 roku z polecenia Józefa II w Belwederze przechowywano obrazy należące do rodziny cesarskiej. W 1806 roku do Belwederu przeniesiono również kolekcję obrazów z pałacu Ambras. Jako ostatni członek rodziny Habsburgów urzędował tu arcyksiążę Franciszek Ferdynand.

Od zakończenia I wojny światowej, w budynkach znajdują się muzea. Budynek jednak mocno ucierpiał podczas II wojny światowej. Cały „Złoty Gabinet” spłonął i został później zrekonstruowany.

Ogród jest najstarszą częścią całego kompleksu. Został zaprojektowany wkrótce po nabyciu gruntu, ok. 1700 roku, przez Dominique’a Girarda – ucznia André Le Nôtre’a.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]