Ben Croshaw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ben Croshaw

Ben "Yahtzee" Croshaw (ur. 1983 w Warwickshire) – informatyk, założyciel strony Fullyramblomatic.com. W 2003 przeprowadził się do Brisbane w Australii, gdzie mieszka do tej pory. Pisze artykuły do magazynu o grach "Hyper". Znany jest jako twórca wielu gier komputerowych przy pomocy programu AGS (Adventure Game Studio), a także serii animowanych recenzji gier "Zero Punctuation". Na jego stronie "Fully ramblomatic" można czytać jego publikacje, eseje oraz komiksy (m.in "Chris and Trilby").

Gry[edytuj | edytuj kod]

Został zauważony przez społeczność AGS po stworzeniu trylogii "Rob Blanc". Następnie stworzył "The trials of Oddyseus Kent", lecz najbardziej znany został po wydaniu tetralogii zaczynającej się od gry "5 days a stranger". Następnie były "Adventures in the Galaxy of Fantabulous Wonderment", oraz 3 części "1213". Croshaw pisze swoje gry w AGS i tworzy do nich grafikę w Photoshopie. Wszystkie jego gry są udostępniane na zasadzie Freeware.

Tetralogia Johna Defoe[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znana seria gier Croshawa, w której rozróżniamy 5 Days a Stranger, 6 Days a Sacrifice, 7 Days a Skeptic i Trilby's Notes opowiada o trwającym 400 lat rytuale, którego celem jest przywołanie CHZO - demona bólu. W 5 Days a Stranger kierujemy Trilby'm - złodziejem, który przez przypadek został zamknięty w tajemniczym domu, w którym odnajduje w końcu małą drewnianą figurkę, po której dotknięciu sytuacja jeszcze się pogarsza. W 7 Days a Skeptic akcja dzieje się 400 lat później, a gracz kieruje lekarzem na statku kosmicznym, na który dziwnym trafem dostaje się owa figurka. Trilby's notes opowiada o nawiedzonym hotelu, z którego Trilby musi odzyskać ten przedmiot, by w końcu móc pozbyć się go z tego świata w kapsule kosmicznej. 6 Days a Stranger jest ostatnią częścią Tetralogii stanowiącą jakby podsumowanie poprzednich 3 gier. Bohaterem jest Theodor Dacabe, inspektor z rady miasta mający za swoje zadanie przeprowadzić inspekcję budynku należącego do dziwnej sekty.

Fully Ramblomatic[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna strona Croshawa. Można na niej znaleźć liczne jego eseje, opowiadania, publikacje, komiksy oraz gry autora, okraszone jego specyficznym poczuciem humoru. Twórca w ironiczny sposób przedstawia tam świat gier komputerowych i nie tylko. Na stronie znajdują się też jego recenzje książek, gier komputerowych i filmów.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • AGS - strona z grami tworzonymi w Adventure Game Studio
  • FullyRamblomatic - oficjalna strona Yahtzee'go