Ben Croshaw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ben Croshaw

Ben "Yahtzee" Croshaw (ur. 1983 w Warwickshire) – informatyk, założyciel strony Fullyramblomatic.com. W 2003 przeprowadził się do Brisbane w Australii, gdzie mieszka do tej pory. Autor artykułów do magazynu "Hyper" o tematyce gier komputerowych.

Gry[edytuj]

Croshaw znany jest jako twórca wielu gier komputerowych przy pomocy programu AGS (Adventure Game Studio), a także serii animowanych recenzji gier "Zero Punctuation". Na oficjalnej stronie dostępne są jego publikacje, eseje oraz komiksy (m.in "Chris and Trilby"). Został zauważony przez społeczność AGS po stworzeniu trylogii "Rob Blanc". Jego następnym "dziełem" było "The trials of Oddyseus Kent". Największe uznanie zyskał po wydaniu tetralogii zaczynającej się od gry "5 days a stranger". Kolejnymi były "Adventures in the Galaxy of Fantabulous Wonderment", oraz 3 części "1213". Croshaw pisze gry w AGS, a grafikę do nich tworzy w Photoshopie. Wszystkie jego gry są udostępniane na licencji Freeware.

Tetralogia Johna Defoe[edytuj]

Najbardziej znana seria gier Croshawa, w której rozróżniamy 5 Days a Stranger, 6 Days a Sacrifice, 7 Days a Skeptic i Trilby's Notes opowiada o trwającym 400 lat rytuale, którego celem jest przywołanie CHZO – demona bólu. W grze 5 Days a Stranger kierujemy Trilby'm – złodziejem, który przez przypadek został zamknięty w tajemniczym domu. Tam odnajduje małą drewnianą figurkę, po dotknięciu której jego sytuacja jeszcze się pogarsza. W 7 Days a Skeptic akcja dzieje się 400 lat później - gracz kieruje lekarzem na statku kosmicznym, na który dziwnym trafem dostaje się owa figurka. Trilby's notes opowiada o nawiedzonym hotelu, z którego Trilby musi odzyskać wspomnianą statuetkę, by w końcu móc się jej pozbyć z tego świata w kapsule kosmicznej. 6 Days a Stranger jest ostatnią częścią tetralogii stanowiącą jakby podsumowanie poprzednich 3 gier. Bohaterem jest Theodor Dacabe, inspektor z rady miasta mający za swoje zadanie przeprowadzić inspekcję budynku należącego do dziwnej sekty.

Fully Ramblomatic[edytuj]

Jet to oficjalna strona Croshawa. Znajdują się na niej liczne eseje, opowiadania, publikacje, komiksy oraz gry autora, okraszone jego specyficznym poczuciem humoru. Twórca w ironiczny sposób przedstawia tam świat gier komputerowych i nie tylko. Na stronie znajdują się ponadto jego recenzje książek, gier komputerowych i filmów.

Linki zewnętrzne[edytuj]