Ben Heine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Benjamin Heine
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 12 czerwiec 1983
Abidżan, Wybrzeże Kości Słoniowej
Miejsce śmierci Belgia
Zawód Artysta
Uczelnia ''Collège Saint Vincent, Hastings College of Arts & Technology, Institut des Hautes Études des Communications Sociales, Hogeschool Utrecht Journalistiek
Strona internetowa

Benjamin Heine (ur. 12 czerwca 1983 w Abidżanie na Wybrzeżu Kości Słoniowej) – wielodyscyplinarny artysta plastyk[1] i producent muzyczny[2][3]. Stał się znany w 2010 roku dzięki wymyśleniu nowej formy sztuki zwanej „Pencil Vs Camera” (ołówek kontra kamera)[4][5]. Jest ilustratorem i fotografem[6], działającym w obszarze sztuki i wzornictwa[7]. Jest twórcą serii dzieł sztuki, takich jak „Digital Circlism”[8] oraz „Flesh and Acrylic” (ciało i akryl)[9].

Urodził się w 1983 roku w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, a obecnie mieszka i pracuje w Belgii. Jest absolwentem dziennikarstwa oraz rysownikiem[10], fotografem[11] i muzykiem samoukiem[3]. Jego twórczość była prezentowana w największych gazetach, czasopismach i książkach na całym świecie[12], Azji[13][14] i Rosji[15]. Do roku 2009 jego twórczość była zaangażowana politycznie[16].

Heine zajął się produkcją i komponowaniem muzyki w 2012 roku, gra na perkusji i pianinie[16][17]. Od 2012 roku jest właścicielem studia muzycznego. Jego pierwszy album muzyczny ukazał się w listopadzie 2015 r.[18] Współpracował z Samsungiem[19] i Mazdą[20].

Dzieciństwo i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Ben urodził się w 1983 roku w Abidżanie, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie razem z rodzicami i trzema siostrami spędził pierwsze siedem lat życia. Rodzina przeniosła się do Brukseli (Belgia), w 1990 roku. Jego ojciec był inżynierem komercyjnym, a matka choreografką i nauczycielką tańca. Heine zaczął rysować mając 11 lat. W tym czasie jego największym zainteresowaniem cieszyła się sztuka wizualna[21].

W latach od 1988 do 2006, Heine podjął studia w różnych krajach, w tym w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, Belgii, Wielkiej Brytanii i Holandii[22]. Uczęszczał do szkoły podstawowej Notre Dame de La Trinité w Brukseli[23]. Jako nastolatek zgłębiał tajniki rysunku, malarstwa i pisania wierszy do utworów muzycznych oraz lekkiej atletyki[24]. W 2007 roku Ben zdobył dyplom z dziennikarstwa, rozpoczął studia na Université Libre de Bruxelles (Wolny Uniwersytet Brukselski) i ukończył studia w IHECS (Instytut Wyższych Studiów Komunikacji Społecznej)[25] i na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Utrechcie. Ben studiował również historię sztuki, rzeźbiarstwo i malarstwo w Hastings College of Arts and Technology oraz w Académie Royale des Beaux Arts de Bruxelles. Przez cały okres studiów uczył się również gry na instrumentach muzycznych, w tym na bębnach, djembe i fortepianie. Studia i zamiłowanie do komunikowania się zainspirowały go do nauki sześciu języków, francuskiego, angielskiego, holenderskiego, polskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego[26].

Pomiędzy 2007 a końcem 2009 roku, Heine pracował, w celach zarobkowych w różnych branżach: jako copywriter w agencji komunikacji w Belgii, a później jako nauczyciel języka i trener w różnych szkołach w Brukseli. Pracował także jako kasjer w supermarkecie. Pomimo tych zajęć, priorytetem Bena zawsze pozostawała twórczość, każdej nocy zajmował się rysunkiem i malarstwem[27][28].

Rok 2010 był dla Heinego ważnym rokiem, ponieważ wówczas rozpoczął prace nad serią swoich głównych dzieł „Pencil Vs Camera” i „Cyfrowy Circlism”[29][30]. Od 2010 roku aż do dzisiaj Heine wystawiał swoje prace na najważniejszych targach sztuki, w muzeach i galeriach na całym świecie[31]. Od 2011 roku rozwijał również swój styl muzyczny[32].

Sztuka[edytuj | edytuj kod]

Pencil vs camera[edytuj | edytuj kod]

Ben Heine na Targach Sztuki Dostępnej w Brukseli

Prace z tej serii zazwyczaj składają się z ręcznie rysowanych szkiców 2D nakładanych, w określonej lokalizacji, na fragment fotografii sporządzonej przez artystę[33]. Łączą one w sobie fotografię i rysunek, które nadają zwykłym scenom nową, surrealistyczną, wizjonerską lub romantyczna narrację[34]. Nałożenie ręcznych szkiców wykonanych ołówkiem na fragmenty oryginalnych zdjęć pozwala artyście na rozszerzenie rzeczywistości i otwarcie drzwi do świata wyobraźni[35][36]. W 2012 roku Heine wprowadził pewne innowacje do tej koncepcji, dodając kolory i czarny papier[37]. W okresie od 2010 do 2016, dzięki wystawom i artykułom w głównych mediach kreacje Heinego zostały udostępnione szerszej publiczności[38]. Pierwsze prace Heinego z serii Pencil Vs Camera szybko zyskały popularność w Internecie[39] i przyniosły artyście pozytywną krytykę ze stron specjalistycznych i wpływowych środowisk artystycznych wraz z publikacjaminowości i międzynarodowymi wydarzeniami artystycznymi[40].

Nauczyciele ze szkół na całym świecie zaczęli wykorzystywać jego koncepcje, w celu rozwijania kreatywności u dzieci. Wśród podstawowych i średnich szkół publicznych, które uczą koncepcji Pencil Vs Camera Heinego znajdują się "International School of Beijing”[41] "ColegioMenor w Quito”, "Dover College”, "Ecole Lamartine”[42] "Ecole de Scorbé-Clairvaux”[43] "Ecole Renaudeau”, "Collège La Bruyčre Sainte Isabelle” i inne[44]. Od 2012 roku wielu twórców i artystów zapożycza wprowadzone przez Heinego innowacje do tworzenia podobnych prac 3D w różnych formach[45].

Flesh and Acrylic[edytuj | edytuj kod]

Spektakl na żywo Flesh and Acrylic w brukselskim Muzeum Nauk Przyrodniczych

Seria rozpoczęta w 2011 roku, w trakcie której Heine tworzy abstrakcyjne malarstwo akrylowe na dużych drewnianych panelach[46]. W gotowej pracy trudno jest początkowo odróżnić, gdzie kończy się ludzka postać, a gdzie zaczyna się tło „płótna”, ponieważ oba elementy dzieła mieszają się ze sobą w jedną surrealistycznie abstrakcyjną wizję[47]. Po ukończeniu kompozycji Heine robi zdjęcia, w celu ich wydruku i wystawienia w późniejszym okresie. W swój pierwszy projekt „Flesh and Acrylic”, sfilmowany dokumentalnie w 2011 roku przez włoskiego reżysera Davide Gentile, Heine zaangażował modelkę Caroline Madison[48]. W okresie od 2012 do 2017, Heine wykonał szereg spektakli Flesh and Acrylic na żywo[49].

Digital Circlism[edytuj | edytuj kod]

Ben Heine podczas wystawy Cyfrowy Circlism

Jest to nazwa, którą Heine nadał zupełnie nowej technice tworzenia, opracowanej w 2010 r.[50] Jest to mieszanka Pop Artu z pointylizmem[51]. W ramach tego projektu Heine zwykle wykonuje portrety gwiazd/ikon kulturowych[52] za pomocą płaskich kółek w technice cyfrowej na czarnym tle. Każde koło ma jeden kolor i jeden ton[53]. Trends Hunter mówi o Cyfrowym Circlismie: „Dzięki zastosowaniu oprogramowania graficznego i mnóstwie kreatywności, Ben Heine jest w stanie tworzyć kultowe twarze z historii i popkultury techniką rysowania okręgów o różnych rozmiarach i kolorach. Wszystko po to, aby nadać im dynamiczny i 3-wymiarowy efekt”[54]. Artysta powiedział, że tworzy portrety od ponad 15 lat, ale dopiero niedawno zaczął rozwijać tą oryginalną technikę[55]. "Od momentu rozpoczęcia pracy z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych, to przyszło całkiem naturalnie, a jestem wielkim fanem Pop Artu i pointylizmu. Cyfrowy Circlism to ich nowoczesna mieszanka”[56].

Inspiracje[edytuj | edytuj kod]

Heine powiedział, że jest pod wpływem belgijskiego surrealizmu[57], niemieckiego ekspresjonizmu[58], amerykańskiego Pop Artu[59] i socrealizmu[60]. Abduzeezo mówi o Heinem: „Jego galerie pełne są wspaniałych rzeczy, a do tego potrafi pięknie się przemieszczać pomiędzy kilkoma kierunkami artystycznymi, tworząc niesamowitą sztukę, niezależnie od tego, w która stronę pójdzie”[61]. Heine udzielił kilka wywiadów, w których wyjaśniał filozofię swojej twórczości[62].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W 2011 roku Heine zaczął tworzyć muzykę elektroniczną, pisać piosenki, śpiewać i komponować[63]. Od 2012 roku jest właścicielem studia muzycznego w Belgii[64]. W 2013 roku utwór muzyczny Heinego „Fly With You” został dodany do zbiorczego albumu „Mesh 1.0” wydanego przez DMS w Wielkiej Brytanii[65]. Od 2013 do 2014 roku pracował nad poszerzeniem swojej wiedzy z zakresu teorii muzyki i umiejętności gry na fortepianie. W 2014 roku Heine rozpoczął współpracę z innymi muzykami i piosenkarzami[66].

W 2015 roku muzyka Heinego została po raz pierwszy zaprezentowana publicznie w Moskiewskim Planetarium[67], w Narodowym Muzeum w Archangielsku[68], a w 2016 r w tiumeńskim Muzeum Sztuk Pięknych[69] w ramach objazdowej indywidualnej wystawy prac Heinego w Rosji[70]. Pierwszy eksperymentalny album Bena Heinego „Sound Spiral” wydany został w 2015 roku[71]. W marcu 2016 roku jego utwory muzyczne „Warsaw”, „I'm a Clown”, „Amour” i „It's Just a Play” zostały wybrane przez „Wix Music” i zagrane podczas festiwalu muzycznego SXSW.

Zrealizowane wystawy[edytuj | edytuj kod]

 • 2017 "Ben Heine Art Jam", Jam Hotel, Brussels, Belgium
 • 2017 "Flesh and Acrylic", Art Truc Troc, Bozar Museum, Brussels, Belgium
 • 2017 "Pencil Vs Camera", ColorfieldGallery, Brussels, Belgium
 • 2016 "Pencil Vs Camera Christmart", ColorfieldGallery, Paris, France
 • 2016 "Ben Heine Art", Magic City, Dresden, Germany
 • 2016 "Art and Music of Ben Heine", ArtMuza Modern Art Museum, Saint Petersburg, Russia[72][73][74]
 • 2016 "Art and Music of Ben Heine", State History Museum, Omsk, Russia[75][76]
 • 2016 "Digital Circlism", China FurnitureFair, Shanghai & Guangzhou en Chine[77]
 • 2016 "Ben Heine Art and Music ", Fine Art Museum, Tyumen, Russia[69][78][79]
 • 2016 "Surréalisme à la Belge", Centre Culturel des Roches, Rochefort, Belgium[80][81]
 • 2015 "Ben Heine", National Museum, Arkhangelsk, Russia[82][82]
 • 2015 "The Art & Music of Ben Heine", Moscow Planetarium, Russia[83][84]
 • 2015 "FromCocoa to Choco", Harbour City, William Chan Design, Hong Kong[85]
 • 2015 "Heine Mazda Car Design", Affordable Art Fair, Brussels, Belgium[86]
 • 2015 "Colorful Car Show", Mazda, Namur Les Bains, Namur, Belgium
 • 2015 "Festival Dont Vous Etes le Héros", Université de Namur, Belgium[87]
 • 2014 "ParallelUniverse", DCA Gallery, Brussels, Belgium[88]
 • 2014 "On The Draw, an IllustratedJourney", Promotur, Temporary Art Café, Turin, Italy[89]
 • 2014 "Pencil Vs Camera", Accessible Art Fair, Cercle de Lorraine, Brussels, Belgium[90]
 • 2014 "Museum Night Fever", Natural Science Museum, Brussels, Belgium[91]
 • 2014 "An IllustratedJourney in Tenerife", Promotur, Canvas Studios, London, United Kingdom[92]
 • 2014 "On The Draw, an IllustratedJourney", Promotur, Mercado San Anton, Madrid, Spain[93]
 • 2013 "The Universe of Ben Heine", Hyehwa Art Center, Seoul, South Korea[94]
 • 2013 "Pencil Vs Camera", Exhi-B, Event Lounge, Brussels, Belgium[95]
 • 2013 "Taste Buds& Pure Street", Culinaria, Tour et Taxis, Brussels, Belgium[96]
 • 2013 "Images Photo Club", Foto Museum, Den Haag, The Netherlands
 • 2013 "Street Art Exhibition", Pavillon M, Tour de France Photo, Marseille, France[97]
 • 2013 "Saint Valentine Magic", BegramoffGallery, Brussels, France[98]
 • 2013 "Wallonie Bienvenue", Ben Heine Studio, Rochefort, Belgium[99]
 • 2012 "The Best of BothWorlds", VIP Offices, Brussels, Belgium[100]
 • 2012 "CreativeSketching in Lisbon", Samsung Portugal, Lisbon, Portugal[101]
 • 2012 "Illusion and Poetry", The Art Movement, The Avenue, Brussels, Belgium[102]
 • 2012 "Digital Circlism", Print Art Fest, McCann Erickson, Bucharest, Romania
 • 2012 "Creative Pro Show", Aurelia Holiday in, Rome, Italy
 • 2012 "Animal's Portraits", The Art Movement, AAF Battersea, London, United Kingdom
 • 2012 "Pencil Vs Camera, Digital Circlism", Exhi-B Autoworld, Brussels, Belgium
 • 2012 "Imagination Vs Reality", Accessible Art Fair, Conrad Hotel, Brussels, Belgium[103]
 • 2012 "Pencil Vs Camera", Photokina, Cologne, Germany
 • 2012 "Ben Heine for Louise Nights", MontBlanc, Brussels, Belgium
 • 2012 "Art Shop Disco", Exhi-B, L'Arsenal, Brussels, Belgium[104]
 • 2012 "Ben Heine for MontBlanc", MontBlanc, Amsterdam, The Netherlands
 • 2012 "Celebrities Portraits", The Appart Gallery, Affordable Art Fair, Brussels, Belgium
 • 2012 "Pencil Vs Camera", Gallery Garden, Affordable Art Fair, Brussels, Belgium[105]
 • 2012 "Drawings and Photos", The Art Movement, London Art Fair, London, United Kingdom[106]
 • 2012 "Pencil Vs Camera, Flesh and Acrylic", Art Event, Namur Expo, Namur, Belgium[107]
 • 2011 "Drawings for Cape Verde", Start Stuff&ArtGallery, Mindelo, Cape Verde
 • 2011 "Another World", Radeski Art Gallery, Liège, Belgium[108]
 • 2011 "Space and Time", Gallery Garden, The Artistery, Brussels, Belgium[109]
 • 2011 "Creative Explorations", The Artistery, Bank Delen, Brussels, Belgium
 • 2011 "Flesh and Acrylic", Accessible Art Fair, Conrad Hotel, Brussels, Belgium[110]
 • 2011 "EarlyDrawings", Gallery Garden, The Artistery, Brussels, Belgium
 • 2011 "Pencil Vs Camera", The Art Movement, Affordable Art Fair, London, United Kingdom[111]
 • 2011 "Digital Circlism and Pencil Vs Camera", Berliner Liste, Berlin, Germany
 • 2011 "Pencil Vs Camera", Art London, The Art Movement, London, United Kingdom[112]
 • 2011 "Simple Stories – Ben Heine Art", BAAF, Conrad Hotel, Brussels, Belgium
 • 2011 "Pencil Vs Camera", The Artistery, Affordable Art Fair, Brussels, Belgium
 • 2010 "Music For Life", Red Cross, The Artistery, Ronse, Belgium
 • 2010 "Ben Heine World", TenWeyngaert X-Po 54, The Artistery, Brussels, Belgium
 • 2010 "Creative Art series by Ben Heine", Appart Gallery, The Artistery, Brussels, Belgium
 • 2010 "Paintings and Pencil Vs Camera", Law Courts of Hosdent, The Artistery, Braives, Belgium
 • 2010 "Digital Circlism and Pencil Vs Camera", Art Event, The Artistery, Antwerp, Belgium
 • 2010 "Pencil Vs Camera and Digital Circlism", Appart Gallery – The Loft, Brussels, Belgium
 • 2010 "Ben Heine Photography", Samsung D'Light, Seoul, South Korea
 • 2010 "Pencil Vs Camera", The NextGallery, Jacksonville, Florida, USA
 • 2010 "EyeCatching Sketches", Accessible Art Fair, The Artistery, Conrad Hotel, Brussels, Belgium
 • 2010 "Pencil Vs Camera", Le Coach, The Artistery, Brussels, Belgium
 • 2006 "EarlyPaintings – Ben Heine", Les Coulisses Saint Jacques, Brussels, Belgium

Sponsorzy i galerie[edytuj | edytuj kod]

Od 2010 do 2013 roku, Ben Heine współpracował z Samsung Camera, został pierwszym „Imagelogger”[113][114], co związane było z tytułem programu zainicjowanego przez Samsunga, służącego do testowania przez międzynarodowych fotografów nowych aparatów fotograficznych Samsung. Ben testował i robił zdjęcia najnowszymi aparatami Samsung NX, obiektywami, w tym różnymi obiektywami Galaxy NX. Samsung również sponsorował częściowo jego projekt za pomocą Samsunga Note 10.1 w Lizbonie w 2012 roku[115], a następnie w 2013 roku jego indywidualną wystawę w „Hyehwa Art Center” w Seulu[116].

W 2014 roku Heine współpracował z Chromaluxe.121[117] W 2015 roku Ben Heine współpracował także z Mazdą, uczestnicząc w projektowaniu samochodu i w różnych innych wydarzeniach. Stał się ambasadorem marki Mazda w Belgii, w związku z czym podróżował do Atlanty i Barcelony, w celu uczestnictwa w imprezach firmowych Mazdy[20][118]. W 2016 roku prace Heinego wystawiane były między innymi w galeriach Colorfield Gallery w Belgii i Francji, Expomania w Rosji, The Art Movement w Wielkiej Brytanii, William Chan Design w Hongkongu, INMD w Korei Południowej, Mahlstedt Gallery i iCanvas w USA, Kare Design w Niemczech, DCA Gallery i Begramoff Gallery w Belgii. W 2016 roku, Heine był jednym z belgijskich opiniotwórców, którzy brali udział w „OwnTheTwilight”, projekcie zainicjowanym przez Samsunga prezentującym zdjęcia wykonane przy użyciu Galaxy S7 Edge[119].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Rebecca Pocklington, "Artist walks with a tiger and gets held up by a gun in stunning 3D sketches" Mirror.co.uk 6 stycznia 2014
 2. "Ben Heine et le pouvoir infini de l'imagination"
 3. a b "Du talent à revendre"
 4. Optical intrusion: Incredible 3D pencil drawings that allow the artist to step INSIDE the picture. Dailymail, 6 stycznia 2014.
 5. Kate Schneider, Something sketchy about Ben Heine's 'Pencil vs Camera' images, „The Australian”, 23 grudnia 2011.
 6. В Музее изобразительных искусств пройдет выставка Бена Хайне "Карандаш против камеры".
 7. Artist on Fire
 8. Digital Circlism: portraits of celebrities by Ben Heine , „Telegraph” [dostęp 2016-06-06].
 9. Now that's what you call a BODY of art , „The Sun”, 12 grudnia 2011.
 10. Pencilled in: Artist turns camera images into surreal landscapes with his sketchpad , „''Dailymail''”, 10 lutego 2011.
 11. Grace Chee, Cocoa canvas: Ben Heine on mixing chocolate with art, 3 lutego 2015.
 12. Kerry Mcqueeney, Pencil vs reality... where do you draw the line? The incredible optical illusions created by artist , „''Dailymail''”, 26 września 2011.
 13. Ben Heine 朱古力誘畫
 14. 領略愛的演化 - 專訪比利時跨界別視覺藝術家 Ben Heine
 15. В Москве открывается выставка бельгийского художника "Карандаш против камеры", 17 marca 2015.
 16. a b Nicolas Debatty, Babel Café avec Ben Heine, 20 stycznia 2016.
 17. Ben Heine
 18. Sound Spiral
 19. Exhibition: The Universe of Ben Heine
 20. a b Design Cars
 21. В Архангельске открылась уникальная выставка бельгийского художника – Бена Хайне, Pomorie.ru [dostęp 2016-05-03].
 22. Pencil Vs Camera: Illustrations by Ben Heine [dostęp 2016-05-03].
 23. CES Saint-Vincent – Enseignement Secondaire Libre à Soignies [dostęp 2016-05-03].
 24. Spotlight Ben Heine, photoshop.com [dostęp 2016-05-03].
 25. Cool, Séoul ! IHECS, IHECS [dostęp 2016-05-03].
 26. Pencil Vs Camera by Ben Heine ], Just Imagine [dostęp 2016-05-03].
 27. Щедрое творчество Бена Хайне, Тюменские Известия [dostęp 2016-05-03].
 28. Выставка 3D-иллюзий Бена Хайне откроется в московском Планетарии, Ria.ru [dostęp 2016-05-03].
 29. Brusselse tekenaar scoort in Engeland, bruzz.be [dostęp 2016-05-03].
 30. Brussels Accessible Art Fair, CNC News [dostęp 2016-05-03].
 31. Ben Heine Exhibitions, Тюменские Известия [dostęp 2016-05-03].
 32. Babel Café avec Ben Heine, Matele [dostęp 2016-05-03].
 33. Foto's en tekeningen vinden elkaar in werk Ben Heine, HLN.be.
 34. Ben Heine's Pencil vs. Camera; Photo Series, Hi-Fructose Magazine.
 35. Pencil vs. Camera: The Artwork of Ben Heine, Adobe.
 36. Pencil vs. Camera: The Artwork of Ben Heine, The Sun.
 37. Ben Heine’s Pencil vs Camera Project Gets Even More Surreal. Huffington Post, 21 stycznia 2013.
 38. Pencil vs Camera: Incredible images mixing photography and pencil drawings must be seen many, many times to be believed. Mirror.co.uk, 1 maja 2012.
 39. Pencil vs Camera II: Ben Heine's new captivating and eye-pleasing images continue winning theme of mixing photography and pencil drawings. Mirror.co.uk, 22 maja 2012.
 40. Brusselse tekenaar scoort in Engeland. 15 lutego 2011.
 41. Aimee Zvinakis: Pencil vs. Camera-Middle School. 2 kwietnia 2014.
 42. Ben Heine
 43. Ben Heine
 44. Sur les traces de Ben Heine. 13 marca 2015.
 45. Sebastien Del Grosso Combines Sketches And Digital Photography For Incredible Hybrid Portraits, Huffington Post.
 46. Flesh and Acrylic: artist Ben Heine covers models in paint, turning them into living art, The Telegraph.
 47. FANS OF FLANDERS – THINGS TO DO: Ben Heine expo, 13 marca 2014.
 48. Ben Heine Documentary, Vimeo.
 49. Benjamine Heine
 50. Famosos ganham retratos feitos com círculos. Criativa, 18 marca 2011. [dostęp 28 marca 2011].
 51. Circular celebrity portraits leave us seeing spots. Newlite.tv, 23 marca 2011. [dostęp 28 marca 2011].
 52. CIRCLES CELEBRITY PORTRAITS BY BEN HEINE. Trends Now, 17 marca 2011. [dostęp 28 marca 2011].
 53. Celebrities as Circles. Short List, 3 marca 2011.
 54. Digital Circle Celebrities. Trands Hunter, 17 marca 2011.
 55. Digital Circlism: portraits of celebrities by Ben Heine, „The Daily Telegraph”, 22 marca 2011 [dostęp 2011-03-28].
 56. Celebrity Portraits Made from Thousands of Circles. My Modern Metropolis, 16 marca 2011.
 57. Pencil v Camera: The surreal art of Ben Heine. Newslite.tv, 25 lutego 2011. [dostęp 28 marca 2011]. [zarchiwizowane z tego adresu (29 kwietnia 2011)].
 58. The creative genius of Ben Heine:….to boldly go where no man has gone before.!, „Photographers Hall of Fame”, 22 stycznia 2011 [dostęp 2011-03-28].
 59. Celebrity Portraits Made from Thousands of Circles, „My Modern Metropolis” [dostęp 2011-03-28].
 60. Interview of Ben Heine for MakeMyCreative!, „Make my Creative”, 5 lipca 2010 [dostęp 2011-03-28].
 61. Beautiful & Inspiring Artworks by Ben Heine, „Abduzeezo”, 18 marca 2010 [dostęp 2011-03-28] [zarchiwizowane z adresu 2011-05-01].
 62. benjaminheine.blogspot.com – interviews
 63. Знакомьтесь, Бен Хайне (Ben Heine)
 64. Ben Heine Music
 65. Ben Heine
 66. Warsaw by Ben Heine
 67. Бен Хайне с карандашом против камеры. 16 czerwca 2015.
 68. Битва "Карандаша против камеры" развернётся в стенах архангельских Гостиных дворов – Культура – Новости Архангельска
 69. a b В Тюмени представили выставку "Карандаш против камеры!" Бена Хайне. 28 stycznia 2016.
 70. Бен Хайне не сопротивляется гармоничному противостоянию фото и рисунка. 28 marca 2015.
 71. Sound Spiral by Ben Heine Music. 20 września 2015. [dostęp 5 czerwca 2016].
 72. Глаз и объектив: выставка бельгийского художника Бена Хайне «Карандаш против камеры»
 73. Бельгийский художник представит схватку камеры и карандаша
 74. Выставка Бена Хайне "Карандаш против камеры" » Творческий кластер «АртМуза» – современное арт-пространство в Санкт-Петербурге
 75. Выставка Бена Хайне «Карандаш против камеры» в Краеведческом музее, 10 kwietnia 2016.
 76. Выставка «Карандаш против камеры» бельгийского художника Бена Хайне, 22 kwietnia 2016.
 77. Ben Heine Art at China International Furniture Fair in Guangzhou and Shanghai
 78. В музее ИЗО представлен "Карандаш против камеры". 25 stycznia 2016.
 79. Щедрое творчество Бена Хайне
 80. Centre Culturel de Rochefort ... dévernissage !
 81. PHOTOS Les œuvres d'un Rochefortois qui font le tour du globe
 82. a b В Гостином дворе открылась выставка известного бельгийского художника Бена Хайне
 83. В Москве открывается выставка бельгийского художника "Карандаш против камеры"
 84. Выставка 3D-иллюзий открылась в московском планетарии
 85. Esther Wong: Ben Heine: Merging Imagination with Reality. 11 lutego 2015.
 86. AAF : l'art contemporain en toute décontraction
 87. LibreCours
 88. Dare to dream
 89. Canarias inaugura en Turín la exposicón '#Onthedraw, un viaje ilustrado por las Islas'
 90. Multidisciplinary Artist Ben Heine Soon at Accessible Art Fair in Brussels
 91. Danser sous les dinosaures au Musée des Sciences Naturelles
 92. Seven Artists for Seven Islands
 93. El Gobierno canario lleva a Madrid la exposición itinerante ‘#Onthedraw’
 94. Ben Heine: Penciling in Seoul
 95. Exhi-B at The Event Lounge
 96. Culinaria lance sa tournée : le Pure Street Tour
 97. Le Tour de France Photo : top départ pour l’édition 2013
 98. Galerie d'Art Contemporain BEGRAMOFF – Lunch – Organisation d'événements
 99. Wallonie Bienvenue : 49 ambassadeurs
 100. Exhibition Ben Heine & VIPOFFICES
 101. Artista belga redesenha Lisboa em dispositivos Samsung
 102. Pencil vs Camera by Ben Heine
 103. Brussels Accessible Art Fair
 104. Exhibition at L'Arsenal, Exhi-B
 105. Exhibition in MontBlanc Shops
 106. Pencil vs Camera: Incredible images mixing photography and pencil drawings must be seen many, many times to be believed
 107. Artevent Namur Expo
 108. Ben Heine, Flow Painting, Claude Pelissier
 109. Artista belga usa desenhos a lápis para alterar realidade de fotos; veja
 110. ACCESSIBLE ART
 111. Pencil vs reality... where do you draw the line? The incredible optical illusions created by artis
 112. http://www.benheine.com/spip/IMG/arton104.jpg
 113. Alessio Lana, Pencil VS Camera, quando la matita incontra la fotografia, „Wired”, 11 września 2013.
 114. News from Belgium : Latest Update from Ben Heine. [zarchiwizowane z tego adresu (2 kwietnia 2014)].
 115. GALAXY Note, GALAXY Note II and GALAXY 10.1: Fusing Art and Technology. 11 grudnia 2012.
 116. Exhibition: The Universe of Ben Heine
 117. ChromaLuxe Gallery Ben Heine
 118. A car is not a piece of art. Or is it?
 119. Ben Heine

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]