Ben Heine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Benjamin Heine (ur. 12 czerwca 1983 w Abidżanie na Wybrzeżu Kości Słoniowej) – belgijski autor dowcipów rysunkowych, karykaturzysta polityczny i malarz. Obecnie tworzy dzieła na tematy związane z międzynarodowymi kwestiami politycznymi. Znany jest głównie jako działacz antysyjonistyczny, antywojenny i propalestyński.

Heine był nieraz krytykowany za swe jednostronne pole widzenia w rysunkach dotyczących Środkowo Wschodniej sytuacji politycznej, szczególnie stronnicze okazują się niektóre ilustracje dotyczące Izraela i syjonizmu. Lecz Heine zaprzestał wykonywać polityczne rysunki od 2009 roku.

Karykatury[edytuj]

Karykatura sytuacji na Środkowym Wschodzie

Jego antywojenne prace zamieszczane były w większości popularnych serwisach z dziełami tego typu na Dalekim Wschodzie i w Azji Środkowej np. Irancartoon, Syriacartoon, Arabcartoon, Persiancartoon, turecki Karikaturevi, Tabrizcartoon, Azerbaijan Cartoon Association oraz na stronach popularnego chińskiego serwisu Okcomic. Jego polityczne ilustracje znalazły się także na brytyjskiej stronie Cartoonworld oraz rosyjskiej Cartoonru[potrzebny przypis].

Ben Heine jest członkiem międzynarodowej grupy Don Quichotte, a jego twórczość regularnie prezentowana jest w codziennej galerii na stronie internetowej grupy[potrzebny przypis].

Heine rysuje także ilustracje dla belgijskiej gazety "La Libre Belgique". Współpracuje także ze alternatywnym serwisem informacyjnym Rebelion i z Tlaxcala, Network Translators dla Linguistic Diversity ("Siatka Tłumaczy Na Rzecz Językowej Różnorodności")[potrzebny przypis].

W sierpniu 2006, rysunek Bena został wykorzystany w antywojennym plakacie, promującym wystawę grupy Don Quichotte "Stop War", która została zorganizowana w Turcji i Niemczech podczas kryzysu libańskiego w 2006. Jego rysunki o tej tematyce zostały opublikowane w kilku gazetach Bliskiego Wschodu takich, jak "Syrian Al Baath"[potrzebny przypis].


Linki zewnętrzne[edytuj]