Ben Hur (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ben Hur
Ben Hur, a Tale of the Christ
Ilustracja
Okładka pierwszego wydania z 1880.
Typ utworu powieść historyczna
Data powstania 1880
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1889
Przekład Antoni Marian Stefański

Ben Hur (Ben Hur, a Tale of the Christ) – powieść historyczna autorstwa amerykańskiego pisarza Lewisa Wallace’a, napisana w 1880 roku. W Polsce została wydana po raz pierwszy w roku 1889 (przekład Antoniego Stefańskiego pt. Ben-Hur: opowiadanie historyczne z czasów Jezusa Chrystusa).

Autor opowiada o losach żydowskiego arystokraty, młodego Judy Ben Hura, fałszywie oskarżonego przez Messalę, przyjaciela z lat dziecinnych, o zamach na rzymskiego gubernatora. Za karę został niesprawiedliwie skazany na dożywotnie galery. W czasie bitwy morskiej udaje się niewolinikowi Benowi Hurowi uratować życie komendantowi rzymskiej floty. W nagrodę został wyzwolony i adoptowany przez dowódcę. Po otrzymaniu wszechstronnego wykształcenia wojskowego Ben Hur wraca do rodzinnego kraju, aby dokonać zemsty na Messali. Po drodze spotkał Jezusa Chrystusa. Od tego czasu postanawia podróżować z nim, wsłuchując się w jego nauczanie.

Książka była wielokrotnie ekranizowana. Dwie pierwsze ekranizacje powstały w roku 1907 i 1925. Były to filmy nieme. Kolejna wersja była już filmem dźwiękowym z roku 1959. Natomiast w roku 2003 na podstawie książki nakręcono film animowany, a w 2016 film fabularny.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]