Ben Kingsley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ben Kingsley
Ilustracja
Ben Kingsley (2008)
Imię i nazwisko Krishna Pandit Banji
Data i miejsce urodzenia 31 grudnia 1943
Scarborough, w hrabstwie Yorkshire
Zawód aktor

Sir Ben Kingsley, właśc. Krishna Bhanji (ur. 31 grudnia 1943 w Snainton koło Scarborough) – brytyjski aktor filmowy i teatralny, pochodzenia hinduskiego. Na londyńskich scenach teatralnych grywał w kilku sztukach szekspirowskich. W 2001 otrzymał tytuł szlachecki od angielskiej królowej.

Życiorys[edytuj]

Syn angielskiej aktorki/modelki Anny Lyny Marii z domu Goodman i lekarza Rahimtulli Harji Bhanji, ismailijskiego muzułmanina (urodzonego w Kenii, ale pochodzącego od indyjskich chodżów gudźarackich). Dziadek Bena Kingsleya ze strony ojca przeniósł się z Indii na Zanzibar.

Dorastał w Pendlebury, w dystrykcie Salford, gdzie studiował na University of Salford. Następnie przeniósł się do Lancashire, uczęszczał do Pendleton College. Karierę rozpoczął od występów na scenie w Manchester Grammar School, obok Roberta Powella, m.in. jako Mosca w sztuce Bena Jonsona Volpone (1977) w reżyserii Petera Halla w Królewskim Teatrze Narodowym (Royal National Theatre) i spektaklu Sen nocy letniej w reżyserii Petera Brooka. W tym czasie zmienił nazwisko z Krishna Bhanji na bardziej brytyjskie Ben Kingsley. Według własnego wyjaśnienia "Ben" był pseudonimem, jakiego używano w Anglii w stosunku do jego ojca (Bhanji-Benji-Benjamin-Ben), natomiast "Kingsley" nawiązuje do jego dziadka, który handlował przyprawami korzennymi we wschodniej Afryce (King of the Cloves - król goździków)[1].

W 1985 został odznaczony Orderem Padma Shri.

Wybrana filmografia[edytuj]

Przypisy

  1. Wywiad z Benem Kingsley'em. „Polityka”, s. 84-85, 2012-02-08 (pol.). [dostęp 8 lutego 2012]. 

Linki zewnętrzne[edytuj]