Ben Lomond National Park

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ben Lomond National Park
Ilustracja
Państwo  Australia
Data utworzenia 23 lipca 1947
Powierzchnia 18192[1] ha
Położenie na mapie Tasmanii
Mapa lokalizacyjna Tasmanii
Ben Lomond National Park
Ben Lomond National Park
Położenie na mapie Australii
Mapa lokalizacyjna Australii
Ben Lomond National Park
Ben Lomond National Park
Ziemia41°33′03″S 147°40′01″E/-41,550833 147,666944
Strona internetowa

Ben Lomond National Parkpark narodowy położony w północno-wschodniej części Tasmanii, około 50 km na wschód od Launceston. Założony dnia 23 lipca 1947 roku.

Nazwa parku pochodzić od góry Ben Lomond (1570 m n.p.m.). Park założony w celu ochrony roślinności alpejskiej oraz rzeźby po lodowcowej o znaczeniu krajowym[2].

Charakterystyczną cechą parku są liczne łupki, aleuryty, szarogłazy i kwarcyty. W okresie jurajskim powstały liczne diabazyty, które dominują na płaskowyżu. W czasie plejstocenu na szczycie Ben Lomond istniał mały lodowiec. Najbardziej istotnym reliktem pozostawionym przez lodowiec są kamienne pola, które pokrywają ponad jedną czwartą powierzchni płaskowyżu Ben Lomond[3].

Na obszarze parku występuje łącznie 222 gatunków roślin. Pięć najczęściej występujących rodzin to: astrowate, wiechlinowate, wrzosowate, ciborowate i srebrnikowce; stanowią one około połowę udokumentowanych gatunków. Również występują tu rzadkie i zagrożone endemiczne gatunki roślin takie jak: oreomyrrhis sessiliflora i colobanthus curtisiae[3].

Wśród ssaków występujących na terenie parku można wymienić: walabie Bennetta, wombaty, niełaza plamistego, kolczatki i dziobaki. Gatunki endemiczne występujące na terenie parku to m.in.: rozella tasmańska, buszówka brązowa, koralicowiec żółty i miodopoik czarnogłowy. W 1988 roku badania przeprowadzone przez wydział rybołówstwa (ang. Inland Fisheries Commission) nie stwierdził występowania ryb w jeziorach Youl i Baker. W strumieniach poniżej płaskowyżu występują pstrągi[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]