Benalmádena

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Benalmádena
Ilustracja
Widok miasta
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Hiszpania

Wspólnota autonomiczna

 Andaluzja

Prowincja

Malaga

Comarca

Costa del Sol Occidental

Gmina

Benalmádena

Alkad

Juan Antonio Lara (PP)

Powierzchnia

26,87 km²

Wysokość

280 m n.p.m.

Populacja (01.01.2023)
• liczba ludności
• gęstość


75 801
2563 os./km²

Nr kierunkowy

(+34) 95 244
(+34) 95 256

Kod pocztowy

29630 (Benalmádena Costa),
29631 (Arroyo de la Miel),
29639 (Benalmádena Pueblo)

Tablice rejestracyjne

MA

Położenie na mapie Andaluzji
Mapa konturowa Andaluzji, na dole znajduje się punkt z opisem „Benalmádena”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Benalmádena”
Ziemia36°35′49″N 4°33′13″W/36,596944 -4,553611
Strona internetowa

Benalmádenamiasto i gmina w południowej Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Andaluzji, prowincji Malaga i comarce Costa del Sol Occidental. Wchodzi w skład aglomeracji Malagi (Área Urbana de Málaga), obszaru metropolitalnego Malagi (Área metropolitana de Málaga) i powiatu sądowego Torremolinos (Partido judicial de Torremolinos).

Zajmuje powierzchnię 26,87 km² i liczy 75 801 mieszkańców (2023)[1], co sprawia, że jest 23. pod względem liczby ludności miastem Andaluzji i trzecim pod względem wielkości ośrodkiem metropolii Malagi. Od wielu lat jest jedną z najbogatszych gmin tej wielkości w Hiszpanii, z rocznym budżetem wydatków przekraczającym 114 mln euro[2].

Zlokalizowana, między południowymi zboczami Sierra de Mijas (jednego z pasm górskich Sierra Nevady) i wybrzeżem Morza Śródziemnego, w środkowej części Costa del Sol, pomiędzy Torremolinos i Fuengirolą (tworzy z nimi swoiste „trójmiasto”, liczące ponad 230 000 mieszkańców), 22 km na południowy zachód od centrum Malagi. Jeden z największych i najpopularniejszych kurortów oraz przystani jachtowych w Hiszpanii.

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkana już w czasach prehistorycznych, intensywnego rozwoju doświadczyła w okresie dominacji muzułmańskiej. Został on jednak znacznie zahamowany po wejściu do Królestwa Kastylii w 1485 r., a także z powodu różnych klęsk żywiołowych i grabieży piratów. W XVIII i XIX wieku reaktywowano lokalną gospodarkę, dzięki czemu miasto stało się ośrodkiem przemysłu papierniczego i uprawy winorośli. Największy wyż demograficzny w historii oraz swój obecny wygląd architektoniczny Benalmádena zawdzięcza gwałtownemu rozwojowi turystyki, mającemu miejsce od połowy lat 60. XX wieku do końca pierwszej dekady XXI wieku.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Miasto składa się z trzech części:

Benalmádena Pueblo – najstarsza część miasta, dzielnica o typowej architekturze andaluzyjskiej (tzw. „białe domy”), znajdująca się około 3 km w głąb lądu (na południowych zboczach Sierra de Mijas), na wysokości 200 m n.p.m. Najnowsze budynki wybudowane są już jednak w nowoczesnym stylu. Największe atrakcje turystyczne:

 • Odrestaurowane stare miasto (pueblo) z wąskimi uliczkami i dwoma placami (Plaza de España i Plaza Andalucia). Na pierwszym z nich znajduje się fontanna z brązu La Niña, która jest symbolem Benalmádeny Pueblo;
 • Stupa Oświecenia (Stupa Benalmádena, Estupa Tibetana, Estupa de la Iluminación) – buddyjska stupa (budowla sakralna) o wysokości 108 stóp (33 metry), zlokalizowana na zboczu gór Sierra de Mijas, największy tego typu obiekt w Europie i całej zachodniej cywilizacji, oddana do użytku 5 października 2003. W jej skład wchodzą: sala medytacji (jej ściany zdobią opowieści o życiu Buddy Siakjamuni) i piwnica, w której odbywają regularne wystawy na temat buddyzmu tybetańskiego i kultury Himalajów;
 • Mariposario Benalmádena – obiekt z wystawą motyli, roślin i egzotycznych zwierząt;
 • Zamek Colomares (Castillo de Colomares) – stanowiący własność prywatną, ale udostępniony do odpłatnego zwiedzania zamek-pomnik, wzniesiony w latach 1987–1994 przez dra Estebana Martína y Martína na cześć Krzysztofa Kolumba i odkrycia przez niego Ameryki (ze względu na powierzchnię 1500 m² jest to największy pomnik Kolumba na świecie) oraz katolickich monarchów Hiszpanii. Stanowi połączenie różnych stylów architektonicznych: bizantyjskiego, romańskiego, gotyckiego i mauryjskiego. Wnętrze budynku mieści puste mauzoleum w nadziei, że pewnego dnia mogą w nim spocząć szczątki Kolumba, a także najmniejszą kaplicę na świecie (1,96 m²) pod wezwaniem Św. Elżbiety Węgierskiej;
 • Muzeum archeologiczne (Museo de Benalmádena) z lokalnymi eksponatami, datowanymi na epokę brązu. Najstarszymi są bransoletki z jaskini Cueva de la Zorrera datowane na 5000 r. p.n.e.[3].

Benalmádena Costa – najnowsza część miasta, zlokalizowana wzdłuż wybrzeża i bezpośrednio przylegająca do morza. Znaczną część jej zabudowy stanowią obiekty turystyczne (hotele, punkty gastronomiczne, dyskoteki i plaża). Główne atrakcje turystyczne:

 • Port jachtowy i marina (Puerto Deportivo de Benalmádena „Puerto Marina”) – oddana do użytkowania w 1979 r., a w obecnej formie w 1982 r., charakteryzuje się rzadko spotykaną architekturą w stylu andaluzyjsko-mauryjskim, co wyróżnia ją wśród innych tego typu obiektów i dało jej uznanie na całym świecie (w 1995 r. i 1997 r. została uznana za najpiękniejszą marinę globu). Przy wejściu do portu znajduje się Torre Bermeja (cylindryczna wieża strażnicza o średnicy 3 m i wysokości 10 m, wybudowana przez muzułmanów w końcu XV wieku, przebudowana w 1567 r.);
 • Akwarium publiczne Sea Life Benalmádena i delfinarium Selwo Marina oraz park wodny z delfinami, pingwinami i fokami;
 • Park Miejski La Paloma o powierzchni 200 000 m², otwarty w 1995 r., w którym znajduje się wiele gatunków egzotycznych roślin oraz jezioro, będące domem dla licznych zwierząt;
 • Pole golfowe Torrequebrada – 18-dołkowe, otworzone w 1976 r., należące do trudniejszych na Costa del Sol, zaprojektowane przez Jose Gancedo (znanego jako „Picasso golfa”) w okresie wielkiego boomu turystycznego i napływu Brytyjczyków na Costa del Sol (wybrzeża nazywanego „Costa del Golf” z racji sporej liczby pól golfowych)[4].
Pole golfowe Torrequebrada w Benalmadenie.

Arroyo de la Miel – pierwotnie oddzielna osada, zlokalizowana pomiędzy dwoma pozostałymi dzielnicami. Jest główną dzielnicą mieszkalną i najbardziej aktywną handlowo. Znajduje się tutaj stacja kolejowa Benalmádena-Arroyo de la Miel na linii C-1 sieci podmiejskiej Cercanías Málaga. Największe atrakcje turystyczne:

 • Park rozrywki Tivoli World;
 • Kolejka górska Teleférico de Benalmádena o długości 5565 m, którą można wjechać na szczyt Calamorro (wysokość 771 m n.p.m.), otwarta w 2000 r. Można z niej podziwiać widok wybrzeża Costa del Sol i pasm górskich Sierra Nevady, a przy dobrej widoczności również Gibraltar i marokańskie wybrzeże.

Nazwę Arroyo de la Miel można przetłumaczyć jako „potok miodem płynący”.

Plaże[edytuj | edytuj kod]

W granicach administracyjnych miasta znajduje się prawie 20 kilometrów linii brzegowej i 17 plaż[5] o łącznej długości 8520 m. Część z nich posiada nawierzchnię piaszczystą, a część żwirową. Nazwy plaż to (kolejność alfabetyczna): Arroyo Hondo, Carvajal, Bil-Bil, La Morera, Arroyo de la Miel, Benalnatura, Fuente de la Salud, La Perla, Las Viborillas, Las Yucas, Malapesquera / Malapesca / Torre Bermeja, Melilleros, Santa Ana, Tajo de la Soga, Torremuelle, Torrequebrada i Torrevigía. Wszystkie plaże są dostępne z - biegnących wzdłuż wybrzeża - promenady Paseo Maritimo, bądź Avenida del Sol (głównej drogi w kierunku Fuengiroli), przy których mieści się sporo punktów gastronomicznych. Wschodnie plaże są długie, szerokie i zatłoczone, natomiast zachodnie – wąskie, krótkie, skaliste i bardziej spokojne. W Benalmádenie funkcjonuje jedna z pierwszych plaż nudystów w Hiszpanii o nazwie Benalnatura[6].

Plaża Fuente de la Salud[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza plaża od strony wschodniej w Benalmadenie Costa, granicząca z gminą Torremolinos. Sąsiaduje z portem Puerto Marina de Benalmadena. Fuente de la Salud oznacza "źródło zdrowia". Plaża jest piaszczysta, liczy 160 metrów długości i 80 metrów szerokości[7].

Plaża Torrebermeja[edytuj | edytuj kod]

Leży po drugiej stronie portu Puerto Marina de Benalmadena i akwarium morskiego Sea Life. Nagrodzona błękitną flagą. Piaszczysta, liczy 700 metrów długości i 100 metrów szerokości. Dzieli się na dwie strefy: Malapesquera i Torrebermeja. Jedna z popularniejszych plaż w Benalmadenie[8].

Plaża Santa Ana[edytuj | edytuj kod]

Położona w centralnej części Benalmadeny Costa, wzdłuż promenady nadmorskiej Paseo Maritimo i w otoczeniu największej ilości apartamentów na wynajem wakacyjny i hoteli. Dzieli się na dwie strefy: Santa Anna i Las Gaviotas. Najlepiej wyposażona plaża miejska w Benalmadenie, posiadająca prysznice, leżaki, toalety, restauracje i bary plażowe chiringuitos(inne języki). Latem pojawiają się usługi wynajmu sprzętu wodnego, a dla dzieci instalowany jest dmuchany park wodny[9].

Plaża Bil Bil[edytuj | edytuj kod]

Jej nazwa pochodzi od nazwy ośrodka kultury "Zamek Bil Bil", znajdującego się tuż obok plaży. Niezwykle popularna, stanowi część uprzywilejowanej strefy geologicznej. Ma 400 metrów długości i 60 metrów szerokości. Niedaleko stąd do pięknego parku miejskiego Parku La Paloma(inne języki) pełnego zwierząt, wyposażonego w nowoczesne place zabaw dla dzieci[10].

Plaża Arroyo de la Miel[edytuj | edytuj kod]

Nazwa pochodzi od jeden z części Benalmadeny, rezydencjalnej o nazwie Arroyo de la Miel. Ma 300 metrów długości i 80 metrów szerokości oraz dzieli się na dwie strefy: Arroyo de la Miel i Los Melilleros. Z jej zachodniego końca podziwiać można cały ciąg plaż aż od portu oraz piękny widok na marinę. Dużo tu gości hotelowych z położonych obok dwóch dużych całorocznych obiektów: Sunset Beach i Best Benalmadena[11].

Plaża Torrevigía[edytuj | edytuj kod]

plaża Torrevigia w Benalmadenie

Piękna i klimatyczna plaża w Benalmadenie mająca zaledwie 200 metrów długości. Częściowo kamienista, ale dzięki temu jej wody są wyjątkowo czyste i są zachętą dla uprawiających snorking. Na plaży znajduje się jedna z lepszych restauracji w mieście oferująca doskonałą śródziemnomorską kuchnię w postaci świeżych owoców morza, Restauracja La Cala[12].

Plaża Torrequebrada[edytuj | edytuj kod]

Należąca do hotelu THB Torrequebrada Casino jest niewielką, kamienistą i ustronną plażą w Benalmadenie. Idealna dla osób szukających spokoju[13].

Plaża Las Yucas[edytuj | edytuj kod]

Jej nazwa pochodzi od drzew jukowych rosnących na skarpie wokół plaży. Niezwykle urokliwa miejska plaża Benalmadeny. Jej walory podziwiać można z kawiarni o tej samej nazwie zawsze pełnej turystów i lokalsów bez względu na porę roku. Po drugie stronie ulicy Antonio Machado znajduje się jedyne pole golfowe w Benalmadenie i jedno z trudniejszych w Hiszpanii[14].

Plaża Benalnatura[edytuj | edytuj kod]

www.benalmadena24.pl
plaża La Viborilla w Benalmadenie

Jedna z pierwszych plaż nudystów w Hiszpanii i jedyna plaża tego typu w miasteczku. Położona w wyizolowanej części Benalmadeny Costa, otoczona bujną egzotyczną roślinnością, spełnia swoją rolę ustronnej i bezpiecznej od gapiów[15].

Plaża La Viborilla[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej egzotyczna plaża w Benalmadenie Costa, otoczona bujną roślinnością. Wygląda bardziej jak karaibska niż typowo miejska plaża[16].

Plaża Arroyo Hondo[edytuj | edytuj kod]

Należy do jednej z plaż zachodniego wybrzeża Benalmadeny, czyli o zdecydowanie mniejszym oblężeniu przez turystów w okresie letnim. Nazwa pochodzi od strumyka o tej samej nazwie przecinającego plażę i wypływającego z gór Sierra de Mijas. Plaża ma wiele udogodnień, można skorzystać między innymi z masaży. Latem jak większość plaży w prowincji ma ratownika[17].

Plaża Bonita[edytuj | edytuj kod]

Jak sama nazwa mówi, Playa Bonita jest naprawdę ładną plażą w Benalmadenie. Jest utworzoną na wzór portu sztuczną plażą, dzięki czemu jej wody są ciepłe i spokojne. Wyśmienitą kuchnię śródziemnomorską poleca położona na plaży restauracja El Parador II[18].

Plaża Torremuelle[edytuj | edytuj kod]

Plażą jest tylko z nazwy, gdyż wybrzeże pokryte jest głównie czarnymi skałami. Leży u podnóża klifu, nad którym góruje jedna z trzech ostałych się wież obronnych z czasów panowania Maurów na wybrzeżu południowej Hiszpanii o nazwie Torre del Muelle[19].

Plaża La Perla[edytuj | edytuj kod]

Mająca zaledwie 150 metrów długości plaża nazwą nawiązuje do urbanizacji La Perla wokół której leży. To spokojna i mało znana turystom plaża, odpoczywają na niej głównie mieszkańcy okolicznych domów[20].

Plaża La Morera[edytuj | edytuj kod]

Długości 150 metrów. Leży w bezpośrednim sąsiedztwie wakacyjnego kompleksu hotelowego Holiday World Resort którego głównymi klientami są Brytyjczycy[21].

Plaża Tajo de la Soga[edytuj | edytuj kod]

Klimat tej plaży nawiązuje krajobrazem do parku naturalnego. Wzdłuż 400-metrowej plaży ciągnie się ścieżka spacerowa. Na plaży częstymi bywalcami są kitsurferzy, młodzież rozbija na noc namioty. Przy plaży są restauracje nawiązujące do freelifestylowego klimatu[22].

Plaża Carvajal[edytuj | edytuj kod]

Ostatnia plaża Benalmadeny od strony zachodniej i jednocześnie pierwszą plażą we Fuengiroli. Jedna z szerszych i dłuższych plaż miejskich. Piasek drobny i żółty. Doskonale wyposażona pod względem masowej turystyki, cieszy się ogromnym powodzeniem wśród zagranicznych turystów jak i lokalnej społeczności[23].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Málaga: Población por municipios y sexo [online], ine.es [dostęp 2023-12-31] (hiszp.).
 2. Benalmádena llevará al Pleno un presupuesto con un montante de 114 millones para 2023. malagahoy.es, 2022-10-27. [dostęp 2023-12-11]. (hiszp.).
 3. Muzeum Sztuki Przedkolumbijskiej - unikatowe muzeum w Benalmadenie [online], benalmadena24.pl, 8 lutego 2020 [dostęp 2020-04-27] (pol.).
 4. Pole golfowe Torrequebrada, luksusowy sport Costa del Sol i Hiszpanii [online], benalmadena24.pl, 9 marca 2020 [dostęp 2020-12-07] (pol.).
 5. Guía de Benalmádena. guiadeviaje.net. [dostęp 2015-06-30]. (hiszp.).
 6. Playas de Benalmádena. webmalaga.com. [dostęp 2015-06-30]. (hiszp.).
 7. Plaża Fuente de la Salud w Benalmadenie [online], benalmadena24.pl, 2 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 8. Plaża Torrebermeja w Benalmadenie [online], benalmadena24.pl, 2 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 9. Plaża Santa Ana w Benalmadenie [online], benalmadena24.pl, 31 stycznia 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 10. Plaża Bil Bil w Benalmadenie [online], benalmadena24.pl, 2 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 11. Plaża Arroyo de la Miel w Benalmadenie [online], benalmadena24.pl, 13 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 12. Plaża Torrevigia w Benalmadenie [online], benalmadena24.pl, 13 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 13. Plaża Torrequebrada w Benalmadenie [online], benalmadena24.pl, 16 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 14. Plaża Las Yucas w Benalmadenie [online], benalmadena24.pl, 16 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 15. Plaża Benalnatura w Benalmadenie [online], benalmadena24.pl, 17 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 16. Plaża La Viborilla w Benalmadenie [online], benalmadena24.pl, 18 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 17. Plaża Arroyo Hondo w Benalmadenie [online], benalmadena24.pl, 20 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 18. Plaża Bonita w Benalmadenie [online], benalmadena24.pl, 20 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 19. Plaża Torremuelle w Benalmadenie [online], benalmadena24.pl, 22 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 20. Plaża La Perla w Benalmadenie [online], benalmadena24.pl, 22 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 21. Plaża La Morera w Benalmadenie [online], benalmadena24.pl, 27 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 22. Plaża Tajo de la Soga w Benalmadenie [online], benalmadena24.pl, 7 marca 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 23. Plaża Carvajal w Benalmadenie [online], benalmadena24.pl, 7 marca 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]