Benalmádena

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Benalmadena)
Benalmádena
Ilustracja
Widok miasta
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Hiszpania

Wspólnota autonomiczna

 Andaluzja

Prowincja

Malaga

Comarca

Costa del Sol Occidental

Gmina

Benalmádena

Alkad

Víctor Navas Pérez (PSOE)

Powierzchnia

27,20 km²

Wysokość

280 m n.p.m.

Populacja (01.01.2021)
• liczba ludności
• gęstość


70 204
2532 os./km²

Nr kierunkowy

(+34) 95 244
(+34) 95 256

Kod pocztowy

29630 (Benalmádena Costa),
29631 (Arroyo de la Miel),
29639 (Benalmádena Pueblo)

Tablice rejestracyjne

MA

Położenie na mapie Andaluzji
Mapa konturowa Andaluzji, na dole znajduje się punkt z opisem „Benalmádena”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Benalmádena”
Ziemia36°35′49″N 4°33′13″W/36,596944 -4,553611
Strona internetowa
Portal Hiszpania

Benalmádena – miasto i gmina w południowej Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Andaluzji, prowincji Malaga i comarce Costa del Sol Occidental. Wchodzi w skład aglomeracji Malagi (Área Urbana de Málaga), obszaru metropolitalnego Malagi (Área metropolitana de Málaga) i powiatu sądowego Torremolinos (Partido judicial de Torremolinos).

Miasto zajmuje powierzchnię 27,20 km² i liczy 70 204 mieszkańców (2021)[1], co sprawia, że jest 23. pod względem liczby ludności miastem Andaluzji i trzecim pod względem wielkości ośrodkiem metropolii Malagi. Od wielu lat jest jedną z najbogatszych gmin tej wielkości w Hiszpanii, z rocznym budżetem wydatków przekraczającym 100 mln euro[2].

Zlokalizowana, między południowymi zboczami Sierra de Mijas (jednego z pasm górskich Sierra Nevady) i wybrzeżem Morza Śródziemnego, w środkowej części Costa del Sol, pomiędzy Torremolinos i Fuengirolą (tworzy z nimi swoiste "trójmiasto", liczące ponad 220 000 mieszkańców), 22 km na południowy zachód od centrum Malagi. Jeden z największych i najpopularniejszych kurortów oraz przystani jachtowych w Hiszpanii.

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkana już w czasach prehistorycznych, intensywnego rozwoju doświadczyła w okresie dominacji muzułmańskiej. Został on jednak znacznie zahamowany po wejściu do Królestwa Kastylii w 1485 r., a także z powodu różnych klęsk żywiołowych i grabieży piratów. W XVIII i XIX wieku reaktywowano lokalną gospodarkę, dzięki czemu miasto stało się ośrodkiem przemysłu papierniczego i uprawy winorośli. Największy wyż demograficzny w historii oraz swój obecny wygląd architektoniczny Benalmádena zawdzięcza gwałtownemu rozwojowi turystyki, mającemu miejsce od połowy lat 60. XX wieku do końca pierwszej dekady XXI wieku.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Miasto składa się z trzech części:

Benalmádena Pueblo – najstarsza część miasta, dzielnica o typowej architekturze andaluzyjskiej (tzw. "białe domy"), znajdująca się około 3 km w głąb lądu (na południowych zboczach Sierra de Mijas), na wysokości 200 m n.p.m. Najnowsze budynki wybudowane są już jednak w nowoczesnym stylu. Największe atrakcje turystyczne:

 • Odrestaurowane stare miasto (pueblo) z wąskimi uliczkami i dwoma placami (Plaza de España i Plaza Andalucia). Na pierwszym znajduje się fontanna z brązu La Niña, która jest symbolem Benalmádeny Pueblo;
 • Stupa Oświecenia (Stupa Benalmádena, Estupa Tibetana, Estupa de la Iluminación) – buddyjska stupa (budowla sakralna) o wysokości 108 stóp (33 metry), zlokalizowana na zboczu gór Sierra de Mijas, największy tego typu obiekt w Europie i całej zachodniej cywilizacji, oddana do użytku 5 października 2003. W jej skład wchodzą: sala medytacji (jej ściany zdobią opowieści o życiu Buddy Siakjamuni) i piwnica, w której odbywają regularne wystawy na temat buddyzmu tybetańskiego i kultury Himalajów;
 • Mariposario Benalmádena – obiekt z wystawą motyli, roślin i egzotycznych zwierząt;
 • Zamek Colomares (Castillo de Colomares) – stanowiący własność prywatną, ale udostępniony do odpłatnego zwiedzania zamek-pomnik, wzniesiony w latach 1987–1994 przez dra Estebana Martína y Martína na cześć Krzysztofa Kolumba i odkrycia przez niego Ameryki (ze względu na powierzchnię 1500 m² jest to największy pomnik Kolumba na świecie) oraz katolickich monarchów Hiszpanii. Stanowi połączenie różnych stylów architektonicznych: bizantyjskiego, romańskiego, gotyckiego i mauryjskiego. Wnętrze budynku mieści puste mauzoleum w nadziei, że pewnego dnia mogą w nim spocząć szczątki Kolumba, a także najmniejszą kaplicę na świecie (1,96 m²) pod wezwaniem Św. Elżbiety Węgierskiej;
 • Muzeum archeologiczne (Museo de Benalmádena) z lokalnymi eksponatami, datowanymi na epokę brązu. Najstarszymi są bransoletki z jaskini Cueva de la Zorrera datowane na 5000 r. p.n.e.[3].

Benalmádena Costa – najnowsza część miasta, zlokalizowana wzdłuż wybrzeża i bezpośrednio przylegająca do morza. Znaczną część jej zabudowy stanowią obiekty turystyczne (hotele, punkty gastronomiczne, dyskoteki i plaża). Główne atrakcje turystyczne:

 • Port jachtowy i marina (Puerto Deportivo de Benalmádena "Puerto Marina") – oddana do użytkowania w 1979 r., a w obecnej formie w 1982 r., charakteryzuje się rzadko spotykaną architekturą w stylu andaluzyjsko-mauryjskim, co wyróżnia ją wśród innych tego typu obiektów i dało jej uznanie na całym świecie (w 1995 r. i 1997 r. została uznana za najpiękniejszą marinę globu). Przy wejściu do portu znajduje się Torre Bermeja (cylindryczna wieża strażnicza o średnicy 3 m i wysokości 10 m, wybudowana przez muzułmanów w końcu XV wieku, przebudowana w 1567 r.);
 • Akwarium publiczne Sea Life Benalmádena i delfinarium Selwo Marina oraz park wodny z delfinami, pingwinami i fokami;
 • Park Miejski La Paloma o powierzchni 200 000 m², otwarty w 1995 r., w którym znajduje się wiele gatunków egzotycznych roślin oraz jezioro, będące domem dla licznych zwierząt;
 • Pole golfowe Torrequebrada – 18 dołkowe, otworzone w 1976 r., należące do trudniejszych na Costa del Sol, zaprojektowane przez Jose Gancedo (znanego jako "Picasso golfa") w okresie wielkiego boomu turystycznego i napływu Anglików na Costa del Sol (wybrzeża nazywanego "Costa del Golf" z racji sporej liczby pól golfowych)[4].
Pole golfowe Torrequebrada w Benalmadenie.

Arroyo de la Miel – pierwotnie oddzielna osada, zlokalizowana pomiędzy dwoma pozostałymi dzielnicami. Jest główną dzielnicą mieszkalną i najbardziej aktywną handlowo. Znajduje się tutaj stacja kolejowa Benalmádena-Arroyo de la Miel na linii C-1 sieci podmiejskiej Cercanías Málaga. Największe atrakcje turystyczne:

 • Park rozrywki Tivoli World;
 • Kolejka górska Teleférico de Benalmádena o długości 5565 m, którą można wjechać na szczyt Calamorro (wysokość 771 m n.p.m.), otwarta w 2000 r. Można z niej podziwiać widok wybrzeża Costa del Sol i pasm górskich Sierra Nevady, a przy dobrej widoczności również Gibraltar i marokańskie wybrzeże.

Nazwę "Arroyo de la Miel" można przetłumaczyć jako "Potok miodem płynący".

Plaże[edytuj | edytuj kod]

W granicach administracyjnych miasta znajduje się prawie 20 kilometrów linii brzegowej i 17 plaż[5] o łącznej długości 8520 m. Część z nich posiada nawierzchnię piaszczystą, a część żwirową. Nazwy plaż to (kolejność alfabetyczna): Arroyo Hondo, Carvajal, Bil-Bil, La Morera, Arroyo de la Miel, Benalnatura, Fuente de la Salud, La Perla, Las Viborillas, Las Yucas, Malapesquera / Malapesca / Torre Bermeja, Melilleros, Santa Ana, Tajo de la Soga, Torremuelle, Torrequebrada i Torrevigía.

Wszystkie plaże są dostępne z - biegnących wzdłuż wybrzeża - promenady Paseo Maritimo, bądź Avenida del Sol (głównej drogi w kierunku Fuengiroli), przy których mieści się sporo punktów gastronomicznych. Wschodnie plaże są długie, szerokie i zatłoczone, natomiast zachodnie – wąskie, krótkie, skaliste i bardziej spokojne.

W Benalmádenie funkcjonuje jedna z pierwszych plaż nudystów w Hiszpanii o nazwie Benalnatura[6].

Plaża Fuente de la Salud[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza plaża od strony wschodniej w Benalmadenie Costa, granicząca z gminą Torremolinos. Sąsiaduje z portem Puerto Marina de Benalmadena. Fuente de la Salud oznacza "źródło zdrowia". Plaża jest piaszczysta, liczy 160 metrów długości i 80 metrów szerokości[7].

Plaża Torrebermeja[edytuj | edytuj kod]

Leży po drugiej stronie portu Puerto Marina de Benalmadena i akwarium morskiego Sea Life. Nagrodzona błękitną flagą. Piaszczysta, liczy 700 metrów długości i 100 metrów szerokości. Dzieli się na dwie strefy: Malapesquera i Torrebermeja. Jedna z popularniejszych plaż w Benalmadenie[8].

Plaża Santa Ana[edytuj | edytuj kod]

Położona w centralnej części Benalmadeny Costa, wzdłuż promenady nadmorskiej Paseo Maritimo i w otoczeniu największej ilości apartamentów na wynajem wakacyjny i hoteli. Dzieli się na dwie strefy: Santa Anna i Las Gaviotas. Najlepiej wyposażona plaża miejska w Benalmadenie, posiadająca prysznice, leżaki, toalety, restauracje i bary plażowe chiringuitos(inne języki). Latem pojawiają się usługi wynajmu sprzętu wodnego, a dla dzieci instalowany jest dmuchany park wodny[9].

Plaża Bil Bil[edytuj | edytuj kod]

Jej nazwa pochodzi od nazwy ośrodka kultury "Zamek Bil Bil", znajdującego się tuż obok plaży. Niezwykle popularna, stanowi część uprzywilejowanej strefy geologicznej. Ma 400 metrów długości i 60 metrów szerokości. Niedaleko stąd do pięknego parku miejskiego Parku La Paloma(inne języki) pełnego zwierząt, wyposażonego w nowoczesne place zabaw dla dzieci[10].

Plaża Arroyo de la Miel[edytuj | edytuj kod]

Nazwa pochodzi od jeden z części Benalmadeny, rezydencjalnej o nazwie Arroyo de la Miel. Ma 300 metrów długości i 80 metrów szerokości oraz dzieli się na dwie strefy: Arroyo de la Miel i Los Melilleros. Z jej zachodniego końca podziwiać można cały ciąg plaż aż od portu oraz piękny widok na marinę. Dużo tu gości hotelowych z położonych obok dwóch dużych całorocznych obiektów: Sunset Beach i Best Benalmadena[11].

Plaża Torrevigía[edytuj | edytuj kod]

plaża Torrevigia w Benalmadenie

Piękna i klimatyczna plaża w Benalmadenie mająca zaledwie 200 metrów długości. Częściowo kamienista, ale dzięki temu jej wody są wyjątkowo czyste i są zachętą dla uprawiających snorking. Na plaży znajduje się jedna z lepszych restauracji w mieście oferująca doskonałą śródziemnomorską kuchnię w postaci świeżych owoców morza, Restauracja La Cala[12].

Plaża Torrequebrada[edytuj | edytuj kod]

Należąca do hotelu THB Torrequebrada Casino jest niewielką, kamienistą i ustronną plażą w Benalmadenie. Idealna dla osób szukających spokoju[13].

Plaża Las Yucas[edytuj | edytuj kod]

Jej nazwa pochodzi od drzew jukowych rosnących na skarpie wokół plaży. Niezwykle urokliwa miejska plaża Benalmadeny. Jej walory podziwiać można z kawiarni o tej samej nazwie zawsze pełnej turystów i lokalsów bez względu na porę roku. Po drugie stronie ulicy Antonio Machado znajduje się jedyne pole golfowe w Benalmadenie i jedno z trudniejszych w Hiszpanii[14].

Plaża Benalnatura[edytuj | edytuj kod]

www.benalmadena24.pl
plaża La Viborilla w Benalmadenie

Jedna z pierwszych plaż nudystów w Hiszpanii i jedyna plaża tego typu w miasteczku. Położona w wyizolowanej części Benalmadeny Costa, otoczona bujną egzotyczną roślinnością, spełnia swoją rolę ustronnej i bezpiecznej od gapiów[15].

Plaża La Viborilla[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej egzotyczna plaża w Benalmadenie Costa, otoczona bujną roślinnością. Wygląda bardziej jak karaibska niż typowo miejska plaża[16].

Plaża Arroyo Hondo[edytuj | edytuj kod]

Należy do jednej z plaż zachodniego wybrzeża Benalmadeny, czyli o zdecydowanie mniejszym oblężeniu przez turystów w okresie letnim. Nazwa pochodzi od strumyka o tej samej nazwie przecinającego plażę i wypływającego z gór Sierra de Mijas. Plaża ma wiele udogodnień, można skorzystać między innymi z masaży. Latem jak większość plaży w prowincji ma ratownika[17].

Plaża Bonita[edytuj | edytuj kod]

Jak sama nazwa mówi, Playa Bonita jest naprawdę ładną plażą w Benalmadenie. Jest utworzoną na wzór portu sztuczną plażą, dzięki czemu jej wody są ciepłe i spokojne. Wyśmienitą kuchnię śródziemnomorską poleca położona na plaży restauracja El Parador II[18].

Plaża Torremuelle[edytuj | edytuj kod]

Plażą jest tylko z nazwy, gdyż wybrzeże pokryte jest głównie czarnymi skałami. Leży u podnóża klifu, nad którym góruje jedna z trzech ostałych się wież obronnych z czasów panowania Maurów na wybrzeżu południowej Hiszpanii o nazwie Torre del Muelle[19].

Plaża La Perla[edytuj | edytuj kod]

Mająca zaledwie 150 metrów długości plaża nazwą nawiązuje do urbanizacji La Perla wokół której leży. To spokojna i mało znana turystom plaża, odpoczywają na niej głównie mieszkańcy okolicznych domów[20].

Plaża La Morera[edytuj | edytuj kod]

Długości 150 metrów. Leży w bezpośrednim sąsiedztwie wakacyjnego kompleksu hotelowego Holiday World Resort którego głównymi klientami są Brytyjczycy[21].

Plaża Tajo de la Soga[edytuj | edytuj kod]

Klimat tej plaży nawiązuje krajobrazem do parku naturalnego. Wzdłuż 400-metrowej plaży ciągnie się ścieżka spacerowa. Na plaży częstymi bywalcami są kitsurferzy, młodzież rozbija na noc namioty. Przy plaży są restauracje nawiązujące do freelifestylowego klimatu[22].

Plaża Carvajal[edytuj | edytuj kod]

Ostatnia plaża Benalmadeny od strony zachodniej i jednocześnie pierwszą plażą we Fuengiroli. Jedna z szerszych i dłuższych plaż miejskich. Piasek drobny i żółty. Doskonale wyposażona pod względem masowej turystyki, cieszy się ogromnym powodzeniem wśród zagranicznych turystów jak i lokalnej społeczności[23].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Andalucía pueblo a pueblo - Benalmádena, juntadeandalucia.es [dostęp 2021-11-31] (hiszp.).
 2. Benalmádena aprueba el presupuesto, con 7 millones en inversiones. laopiniondemalaga.es, 2015-01-02. [dostęp 2015-06-30]. (hiszp.).
 3. Muzeum Sztuki Przedkolumbijskiej - unikatowe muzeum w Benalmadenie, benalmadena24.pl, 8 lutego 2020 [dostęp 2020-04-27] (pol.).
 4. Pole golfowe Torrequebrada, luksusowy sport Costa del Sol i Hiszpanii, benalmadena24.pl, 9 marca 2020 [dostęp 2020-12-07] (pol.).
 5. Guía de Benalmádena. guiadeviaje.net. [dostęp 2015-06-30]. (hiszp.).
 6. Playas de Benalmádena. webmalaga.com. [dostęp 2015-06-30]. (hiszp.).
 7. Plaża Fuente de la Salud w Benalmadenie, benalmadena24.pl, 2 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 8. Plaża Torrebermeja w Benalmadenie, benalmadena24.pl, 2 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 9. Plaża Santa Ana w Benalmadenie, benalmadena24.pl, 31 stycznia 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 10. Plaża Bil Bil w Benalmadenie, benalmadena24.pl, 2 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 11. Plaża Arroyo de la Miel w Benalmadenie, benalmadena24.pl, 13 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 12. Plaża Torrevigia w Benalmadenie, benalmadena24.pl, 13 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 13. Plaża Torrequebrada w Benalmadenie, benalmadena24.pl, 16 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 14. Plaża Las Yucas w Benalmadenie, benalmadena24.pl, 16 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 15. Plaża Benalnatura w Benalmadenie, benalmadena24.pl, 17 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 16. Plaża La Viborilla w Benalmadenie, benalmadena24.pl, 18 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 17. Plaża Arroyo Hondo w Benalmadenie, benalmadena24.pl, 20 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 18. Plaża Bonita w Benalmadenie, benalmadena24.pl, 20 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 19. Plaża Torremuelle w Benalmadenie, benalmadena24.pl, 22 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 20. Plaża La Perla w Benalmadenie, benalmadena24.pl, 22 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 21. Plaża La Morera w Benalmadenie, benalmadena24.pl, 27 lutego 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 22. Plaża Tajo de la Soga w Benalmadenie, benalmadena24.pl, 7 marca 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).
 23. Plaża Carvajal w Benalmadenie, benalmadena24.pl, 7 marca 2020 [dostęp 2020-12-10] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]