Benchmade

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nóż kieszonkowy Benchmade 940

Benchmade Knife Company – amerykańska firma założona w 1988 roku przez Lesa de Asisa w stanie Oregon. Zajmuje się produkcją noży i narzędzi ratowniczych do przecinania pasów, w tym noży składanych do codziennego noszenia, jak i z głownią stałą. Większość noży ma wbudowaną blokadę Axis. Noże są projektowane przez knifemakerów m.in. Mel Pardue, Warren Osborne, Neil Blackwood oraz przez konstruktorów Benchmade. Logiem firmy jest motyl.

Klasy noży[edytuj | edytuj kod]

Klasa czerwona

"Ekonomiczna" linia noży Benchmade, charakteryzująca się podobnynymi walorami solidnego wykonania, jak klasa niebieska, ale produkowana z reguły z tańszych rodzajów stali (głównie AISI 420 i 440, o twardości pomiędzy 55-57 HRC). Okładziny rękojeści są zazwyczaj wykonane z tworzyw syntetycznych, o dobrych parametrach użytkowych, ale tańszych i mniej reprezentacyjnych niż stosowane w wyższych klasach materiałach takich jak mikarta, G10, czy drewno.

Klasa niebieska

Noże produkowane są ze stali D2, 154CM, S30V, 1095, 440C, M4, w przeszłości M2 i ATS34. Rękojeść zbudowana jest z drewna, mikarty (sprasowana żywica i sukno albo papier), G-10 (żywica z włóknem szklanym), nylonu wzmacnianego włóknem szklanym, tytanu, aluminium lotniczego lub stali nierdzewnej.

Klasa czarna

Są to noże kierowane głównie dla pracownikach służb mundurowych. Automatyczne warianty noży są w Polsce dozwolone, w Stanach Zjednoczonych są dostępne tylko dla służb mundurowych (z wyjątkiem stanu Oregon). Najczęściej stosowana stal w nożach czarnej klasy to 154CM. Rękojeści wykonane są głównie z G-10 lub aluminium lotniczego.

Klasa złota

Limitowane wersje noży klas czarnej i niebieskiej, tworzone m.in. z włókna węglowego, tytanu, stali S30V, M4 czy damastu.

Blokady Axis[edytuj | edytuj kod]

System blokady polega na dociskaniu stalowego walca przez dwie sprężynki, podobne w kształcie do litery omega. Blokada unieruchamia w pozycji otwartej oraz zabezpiecza przed mimowolnym wysunięciem ostrza w pozycji zamkniętej. Walec blokujący umieszczony jest w wyciętym gnieździe blokady.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]