Benedetto Della Vedova

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Benedetto Della Vedova

Benedetto Della Vedova (ur. 3 kwietnia 1962 w Sondrio) – włoski polityk, deputowany i senator, były poseł do Parlamentu Europejskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie.

Działalność polityczną rozpoczął na początku lat 90., przystępując do ruchu radykałów, skupionego wokół Marco Pannelli i Emmy Bonino. W 1994 był sekretarzem "Listy Pannelli" w wyborach krajowych, zaś w 1999 uzyskał mandat europosła z ramienia "Listy Bonino". Po sformalizowaniu działalności tego środowiska i powołaniu partii Włoscy Radykałowie został jednym z trzech współprzewodniczących nowego ugrupowania. Funkcję tę pełnił do 2003, rok później bez powodzenia ubiegał się o reelekcję w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Należał do zwolenników powrotu do współpracy radykałów z centroprawicową koalicją Silvia Berlusconi. Gdy jego formacja w 2005 podpisała porozumienie z ugrupowaniami lewicowymi, Benedetto Della Vedova odszedł z partii, stając na czele Liberalnych Reformatorów. Zgłosił swój akces do Domu Wolności, w 2006 z ramienia Forza Italia został posłem do Izby Deputowanych XV kadencji.

W 2008 uzyskał mandat deputowanego XVI kadencji z listy Ludu Wolności, nowej formacji Silvia Berlusconiego. W 2010 zasilił frakcję Przyszłość i Wolność. W 2013 z ramienia koalicji Z Montim dla Włoch został wybrany do Senatu XVII kadencji. W 2014 został podsekretarzem stanu w ministerstwie spraw zagranicznych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]